אולימפיידת בייג'ינג – "אולימפיאדה ירוקה" או אולימפיאדת היריקות?

ממשלת סין עושה מאמצים נואשים להתאים את המדינה לאירוח האולימפיאדה בשנת 2008 – לא משימה קלה, במדינה שבה נמצאות 16 מתוך 20 הערים המזוהמות בעולם. בינתיים, משכנעים את הנתינים לא לירוק

 מידי ארבע שנים במשך חודש קיצי אחד הופכות פעילויות חסרות תועלת, שלא לומר מופרכות, כמו קפיצות לגבוה או לרוחק, מרוצי שליחות, הטלות חיצים וכדורי ברזל ועוד כיוצאים באלה, למוקד של תשומת לב עולמית. האירוע הוא כמובן המשחקים האולימפיים והאתר המארח משתנה בכל פעם.

 מזה שנים רבות מדובר לא רק באירוע ספורטיבי ובידורי בקנה מידה עולמי, אלא גם בהזדמנות כלכלית אדירה, עליה נלחמות ערים ומדינות, כמו היו לוחמי גרילה בקרב על חייהם. בפועל אומנם המגה-אירוע מסתכם בחודש בלבד, אך ההכנות אליו, כמו גם התועלת הכלכלית הנגזרת ממנו, מתחילות הרבה לפני כן וממשיכות לאחר מכן.

כחלק מתועלת זו ניתן למנות תקציבים של הוועד האולימפי למתקנים שמשמשים את הציבור והספורטאים של המדינה לאחר מכן; תקציבי מדינה המוזרמים לעיר; הבטחה של שגשוג תיירותי בסביבות האירוע ועוד.

 קיבלנו את האולימפיאדה. עכשיו מה?

 יתרונות אלו לא נעלמו מעיניהם הפקוחות של שליטי הרפובליקה העממית של סין, וכיאה להיותה מדינה מתפתחת, שמלבד הכיבוש הטיבטי היטיבה למקם עצמה בלב הקונצנזוס הפוליטי העולמי, זכתה בירתה של סין, בייג'ינג, לארח את המשחקים האולימפיים הבאים, באוגוסט 2008.

 לאחר הזכייה, הסינים רשמו לעצמם עוד הישג עולמי, אחד מרבים המאפיינים אותם בשנים האחרונות. אך דומה כי הקלישאה השחוקה של "הזמן קצר והמלאכה מרובה" מתאימה למאורע זה כיד לכפפה: מלבד בניית התשתיות של המתקנים והכפר האולימפי, שהן וודאי לא עניין של מה בכך, שוקדים הסינים גם על שיפוץ אתרי התיירות; על הקניית אנגלית בסיסית לחלק מהסוחרים; על מיתוג העיר ומתיחת פניה; וגם על גורמים ניכרים פחות, אך מורגשים ביותר – כגון איכות המים והאוויר.

הצמיחה הכלכלית המוגברת של שלושת העשורים האחרונים בסין, שיצרה את השילוב של "קומפוטליזם" – קומוניזם המשולב (בהרבה) קפיטליזם, הביאה גם לכדי תוצאות הרסניות בהיבטים הקשורים לאיכות הסביבה ולאיכות החיים, בראשם זיהום האוויר ומקורות המים.

על פי נתונים שפרסם הבנק העולמי בשנת 2004, 16 מתוך 20 הערים המזוהמות בעולם מצויות בסין. תמונה לא פחות פסימית מצטיירת גם לגבי מקורות המים במדינת הענק, כאשר על פי המשרד הסיני לאיכות המים כ- 70% ממקורות המים בתוך גבולות המדינה מזוהמים.

 יעד שאפתני, בלשון המעטה

בשנים האחרונות ממשלת סין החלה לעמוד על כך שלזיהום הסביבתי יש מחיר. מחיר המשולם בחיי אדם, כמו גם בירידה אפשרית באטרקטיביות של סין כקרקע פורייה להון זר. אחת מן הזרועות הממשלתיות המרכזיות העוסקות בסוגיות אלו הנה המשרד לאיכות הסביבה הסיני. הנתונים הקשים המובאים לעיל, והערפיח הנישא מעל ערים סיניות רבות, מלמדים כי עוד ארוכה הדרך להשגת המטרות והסטנדרטים הבינלאומיים לאיכות הסביבה שהממשלה הסינית שמה לעצמה.

 בצעד הצהרתי, שלא לומר נועז, החליטה ממשלת סין לכנות את האולימפיאדה הקרובה "האולימפיאדה הירוקה". כינוי זה מרמז על אחת מנקודות התורפה המשמעותיות של העיר: הבעיה הסביבתית. אולם הסינים לא יושבים באפס מעשה, ומאז שזכתה באירוח האולימפיאדה, השקיעה עיריית ביג'ינג כ- 60 מיליארד יואן (כ- 7.5 מיליארד דולר אמריקני) רק במיזמים הקשורים בשיפור איכות הסביבה.

עיריית בייג'ינג פועלת כעת בשני אפיקים. האחד הוא הקפדה על בניית המבנים בכפר האולימפי באופן יותר אקולוגי, פחות מזהם ויותר ידידותי לסביבה בעת ההפעלה (למשל: שימוש במערכות הפועלות על אנרגיה סולארית ובמים ממוחזרים). השני הוא הפחתת הזיהום הקיים, כאשר בין פעולות אלו ניתן למנות שימוש בתחבורה ציבורית פחות מזהמת, חסכון במים ומיחזור.

הניסיונות להעלות את המודעות הסביבתית ניכרים גם ביותר ויותר פרויקטים הנבנים בבניה אקולוגית, כחלק מקדחת הנדל"ן המאפיינת את העיר. הבניה האקולוגית עושה שימוש בחומרים פחות מזהמים וכוללת בין היתר מתקני אנרגיה סולארית ושימוש במי קולחין לגינון. אך לעת עתה, סטנדרט בנייה זה הוא לרוב נחלתן הבלעדית של אוכלוסיות מבוססת כלכלית ואיננו מהווה חלק ארי מסך תנופת הבנייה העצומה המתרחשת בעיר.

 למה לחנך לנקיון, כשאפשר להעסיק עובדי נקיון?

באופן מפתיע ובשונה מן האוויר המזוהם, רחובותיה ואתריה התיירותיים של ביג'ינג נקיים מאוד. מקור הניקיון איננו טמון בתודעה גבוהה של אי השלכת פסולת ושמירה על הסביבה, כי אם בהימצאותם של אנשי ניקיון רבים אשר אוספים בסיזיפיות את הלכלוך. דבר דומה מתרחש גם בתחום המיחזור בכלל ומיחזור בקבוקי הפלסטיק בפרט.

 אומנם, ברחובות רבים בעיר ניתן למצוא פחים המפרידים למשל בין פלסטיק לפסולת אחרת, אך הלכה למעשה, אם הפסולת מוצאת את דרכה לפח – ולא, נניח, לרצועת המדרכה או הכביש הקרובות ביותר למשליך – היא מושלכת ללא אבחנה.

בפועל ההפרדה נעשית על ידי אנשים העוברים עצמאית בינות הפחים ותרים אחר הבקבוקים. בלא מעט מקומות ציבוריים אותם אנשים פשוט מתהלכים בין ההמון ומחפשים בעיניהם אחר בקבוקים ריקים, או כמעט ריקים, כדי לקחת אותם ישירות מידי המשתמש.
במובן זה, התהליכים לשיפור איכות הסביבה אינם תודעתיים, אך משתלמים דיים כדי שאוכלוסיה מוחלשת הזקוקה לתועלת הכלכלית הגלומה בבקבוקים תקיים את פרקטיקת המיחזור.

 הנתינים מתבקשים להפסיק לירוק בפומבי

כאמור, ממשלת סין ועיריית בייג'ינג משקיעות ימים כלילות, כמו גם תקציבי עתק, כדי להתקרב לאידיאל הירוק והתרבותי שאמור לסמל את המשחקים האולימפיים הקרובים. לצד הניסיונות ליצירת סביבה מזוהמת פחות מבחינת איכות האוויר והמים, ישנם צעדים לשינוי הרגלים ומנהגים מקומיים. דוגמא אחת היא הטיפול בפסולת ובמיחזור, דוגמא אחרת היא תופעת היריקות. חלק ניכר מן הסינים חולקים ספק מנהג ספק תחביב לירוק בכל מקום ועת.
סביר להניח שהרוק שמפזרים תושבי הבירה איננו פוגם באיכות האוויר או\ו המים שלהם, אך מסתבר כי הרשות המקומית רואה בכך פגיעה בניקיון הסביבה ובדימוי העיר. באתרים מסוימים ישנם שלטים המפצירים בציבור שלא לירוק וברכבת התחתית של ביגי'נג, הדי טייה (Di Tie) אף הגדילו לעשות: בתחנות מסוימות, בעת ההודעה על שם התחנה הבאה, מפצירה הקריינית בציבור להתנהג בצורה תרבותית ולא לירוק.

 המשרד לאיכות הסביבה הסיני מפרסם מדדים יומיים של איכות האוויר בכ- 80 ערים במדינה: רמות הזיהום בביג'ינג הן גבוהות ומגיעות לא פעם לכדי סיכון בריאותי של ממש. זיהום האוויר בבייג'ינג הוא מוחשי והשפעותיו הן כמעט מידיות. מספיקים שבועות בודדים כדי להצטרף לשורות המשתעלים והרוקקים, אלו שזיהום האוויר ממלא את ריאותיהם וליחה גואה במעלה גרונם.

המשחקים האולימפיים באוגוסט 2008 יתפרסו על פני חודש, וגם אם נניח כי אכן לפחות חלק מן המאמצים שמשקיעה עיריית בייג'ינג ישאו פרי, יש סיכוי יותר מסביר כי איכות האוויר הירודה עשויה להשפיע על המתעמלים ותוצאותיהם. דומה כי גורמים אחראיים בממשלת סין, כמו גם בעיריית ביג'ינג, מודעים לכך, וחשוב להם להראות כי הם משקיעים את כל מאמציהם בנושא, אך רק ימים יגידו מה תהיה מידת ההצלחה שתושג במהלך השנתיים שנותרו עד המשחקים.
מועד הדלקת הלפיד הולך ומתקרב. סביר להניח שלא ירחק היום בו הוועד האולימפי וממשלת סין יאלצו לתת דין וחשבון קבל עם ועולם על ההשפעות האפשריות על איכות תוצאות המשחקים של האוויר המזוהם ב"אולימפיאדה הירוקה".

פורסם לראשונה בנענע10

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, סביבה, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה