שקיפות סביבתית: וואסבי ירוק ועצבני

2007-2008 היו שנות המידע הסביבתי שלי. יחד עם אלון גנני ואמיתי זיו ניהלנו את הבלוג הירוק והנשכני: וואסבי ירוק ועצבני. החלק הירוק ועצבני שלי היה במידע סביבתי על סוגיו וגווניו. בחיי המקצועיים המשכתי גם לאחר מכן לעסוק בשקיפות סביבתית, במסגרת הקליניקה למדיניות סביבה (קישור לפוסט הקליניקה), ובפעילותי הציבורית (למשל, מפת המפגעים). להלן קישורים לכמה פוסטים שפורסמו בווסאבי ואני מחבבת במיוחד:

ירוק זה השחור החדש

ביום חמישי עת ערב יצאתי את גבולות הכרך לטובת שמחה משפחתית בפריפריה צפונית. נו כן, הפסדתי את השעה של החושך, אך התגובות ששמעתי וקראתי נחלקות באופן גס לשתיים: אלו שעמדו מאחורי המיזם, ציינו את עשרות אלפי האנשים שהגיעו לכיכר ואת השמן מפלאפל שעשה להם שמייח, ומנגד, את אלו שראו את הצד המואר של העיר ואמרו שחושך לשעה זה נחמד, אבל אפעס לא הכי אפקטיבי. לרמן הגדיל לעשות ולמען שירות הציבור ריכז את עיקרי הביקורת בעוד בלוג תל אביבי.

 דיווחי חברות: שקוף יותר זה מזוהם פחות

בכנס לדיווחי אחריות חברתית-סביבתית שהתקיים באחד מאולמות הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב לאחרונה נותרו כסאות לא מעטים פנויים. חבל שלא באתם. על הפרק עמדה שאלת הדיווח החברתי-סביבתי של חברות בישראל. אם היה שלב טרומי לנושא המצוי בחיתוליו, וודאי הייתם מוצאים את הדיווח הסביבתי של ישראל שם. עקב לצד אגודל, המשק הישראלי נשרך אחרי מגמות, סטנדרטים ודרישות של גופים מסחריים, ממשלות וארגונים בינלאומיים. בהדרגתיות מגבירות חברות ישראליות את הדיווחים אודות הביצועים החברתיים והסביבתיים שלהן.

 על השקיפות: באירופה לפחות יודעים מה הם נושמים

במהלך כמאה שנות ציונות טופחה בקרב חוגים חברתיים-תרבותיים לא מבוטלים ערגה לאירופה. אירופה השלווה, התרבותית, המנומסת, השבעה והלא מכפכפת. כיום, לישראל שני סמלים עיקריים בהם היא נאחזת, כמעט בנואשות, כדי לשמר את הקשר לאותה יבשת נחשקת. אלו הם ליגות הספורט האירופאיות והארוויזיון [חלילה לא על פי סדר חשיבותן]. לעיתים קרובות מידי, ברמת ההשקם וערב, אנחנו מקבלים תזכורת על מיקומנו האמיתי הפיזי, התרבותי, הפוליטי וגם כמובן, הסביבתי.

 פליטות פשוטות להדיוטות- מפה חדשה למידע סביבתי

במשך יותר משני עשורים חברות בארה"ב מדווחות על מידע סביבתי שלהן המפורסם במרשתת, ב- TRI. אלו שהיו אמיצים דיים ללכת ולהתנסות, נוכחו לדעת כי מידע לא מעט אומנם מפורסם, אך רוב הסיכויים שהדיוטות כמוני יתקשו להפיק ממנו את המירב. האנשים שעומדים מאחוריMapEcos  החליטו להנגיש את המידע הקיים ב- TRI, כך שיקטן הצורך בתיווך מומחים שונים כדי להבין את המשמעות של המספרים המרצדים בשלל טבלאות.

 ממשלה בפעולה – מידע סביבתי בסין

הנה עוד פוסט שעוסק בסין. אבל רגע, פעם אחרונה שהזכרתי את סין, התמקדתי בתפקיד החברה האזרחית בסין בהגברת המודעות הסביבתית בכלל ובמידע סביבתי בפרט. כאן אני ארצה להצביע על תגובת השלטונות להתמודדות עם הנושא. המשרד להגנת הסביבה הסיני (SEPA) הולך לדרוש מחברות רשומות בבורסה הסינית ואלו המעוניינות להירשם, לדווח באופן מפורט על ההשפעות הסביבתיות של התאגיד.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, סביבה, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה