הגיע הזמן לשלם בכניסה לגוש דן?

האם נזקי הסביבה והצפיפות העצומה של מכוניות בכניסה למטרופולין דן מחייבים היטל על בעלי המכוניות כבר עכשיו, או שללא תשתית תחבורתית ראויה אין טעם לדון ברעיון?

תל אביב, העיר הדינאמית בישראל, תקועה בפקק. המיליונים שהשקיעה העירייה בשנים האחרונות בתשתיות כבישים הם בבחינת פלסטר על פצע פתוח. הניסיון הבינלאומי עובד גם בתל-אביב: עוד כבישים מזמינים עוד מכוניות. תושבי העיר ותושבי ערים שכנות שנכנסים אליה שורפים זמן ודלק יקרים. העיר עובדת ביעילות נמוכה ונצילות מקרטעת.

 רבים מהנהגים היו מוותרים בשמחה על ההמתנה בפקקי תל-אביב אילו רק היתה להם ברירה. האלטרנטיבה האמיתית אינה להשית עליהם אגרה נוספת, שבמצב התשתיות הנוכחי תפחית רק במעט את מספר המכוניות שבכבישים. אלטרנטיבה ממשית היא להעמיד לרשותם תחבורה ציבורית מהירה, נוחה ובלתי מזהמת שחוויית הנסיעה בה אינה נופלת מזו שמציע הרכב הפרטי. מערכת מבוססת אוטובוסים שכזו, שתאפשר למבקרים בעיר להשאיר את הרכב הפרטי בבית או בכניסה לעיר יכולה לצאת לפועל תוך זמן קצר. הוצאתה לפועל תלויה בעיקר בסדר העדיפויות של העירייה.

 תל אביב-יפו היא עיר מגוונת, בית לאוכלוסיות מתרבויות שונות וממגוון מעמדות סוציו-אקונומיים. הנהגת אגרת גודש כצעד חד צדדי שיבוא לפני שיפור מהפכני בתחבורה הציבורית הוא מעשה חסר תוחלת מבחינה תחבורתית, וצעד מקומם מבחינה חברתית. העשירים לא יתרגשו ממס נוסף על נסיעה ברכב הפרטי שלהם. עבור מעמדות הביניים והעניים תהפוך אגרה כזו, בהיעדר אלטרנטיבה מפותחת, לחסם. אגרת גודש בלי הצבת אלטרנטיבה תהפוך לאבן דרך נוספת בדרך בה הלכה תל-אביב-יפו בעשור האחרון: עיר שמקדמת בברכה עשירים בלבד.

 כל מי שנוסע באפן יומיומי בתחבורה הציבורית בעיר יודע שלעתים קרובות זו חוויה מפוקפקת. מספר נתיבי התחבורה הציבורית (הנת"צים) קטן מדי, פעולות האכיפה נגד רכבים פרטיים אשר פולשים אליהם ומאטים את נסיעת האוטובוסים בניגוד לחוק כמעט ולא קיימת. תדירות האוטובוסים לא סדירה, לוחות הזמנים מעורפלים, ונקודות רבות בעיר ובמטרופולין כולו נותרות מנותקות בשל היעדר קווים מחברים.

 עיקר זיהום האוויר שמאפיין את תל אביב-יפו מקורו בתחבורה. תוכנית התחבורה של "עיר לכולנו" מציעה להקים במהירות מערכת הסעת המונים איכותית שמבוססת על אוטובוסים בקווים בלעדיים. היא תהווה חלופה אמיתית לרכב הפרטי ותהווה שיפור משמעותי בשירות עבור הנוסעים הקיימים. הקצאת נתיבים בלעדיים ועידוד נסיעה באמצעים חלופיים, בראשם אופניים בנתיב נפרד על גבי הכביש, יהוו עבור רבים סיבה טובה דיה לוותר על החזקתו של רכב פרטי.

 רק עם השלמת שידרוג התחבורה הציבורית, ניתן יהיה להטיל על מי שמבקשים להיכנס לאיזורי מפתח בתוך העיר – אך לא על אזרחים המתוררים בתוך האזורים הללו – אגרת גודש שהכנסותיה קודש להמשך שיפור התחבורה הציבורית.

פורסם לראשונה ב-ynet

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, תחבורה, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה