מגדילים את זיהום האוויר – רשמים מישיבת מועצה בתל-אביב-יפו

ערב במרכז עינב, ישיבה ראשונה מן המניין של מועצת העיר תל אביב-יפו. הקהל זורם פנימה. שלושת השורות הראשונות נותרות מיותמות, מחכות לעובדי העירייה שיגיעו. ממשיכות השורות לחכות. ממשיכות וממשיכות. אנו, פעילים עירוניים וחברי סיעה מורחבת של עיר לכולנו ממתינים איתן. אם היה לשורות הראשונות קול, אני מניחה שלא היה איכפת להן אם אנו או אחרים, היו ממלאים אותן למשך שלוש השעות הבאות. אבל לשלושת השורות הרי אין קול ואותנו, פעילים עירוניים המעוניינים לקחת חלק בתהליך הדמוקרטי של מועצת העיר לא שומעים. כך החלה ישיבת מועצת העיר הראשונה מן המניין. אנשי בטחון של העירייה ושני שוטרים הקיפו חמישה אנשים (אני ביניהם), וביקשו מאתנו בתקיפות לעבור לשורות העליונות, הרחוקות מנבחרנו. לא ביקשנו להפריע, לא ביקשנו לשנות סדרי עולם, רק לשבת קרוב לחברנו הנבחרים ולסייע להם במידת הצורך.

תקנון העירייה הקיים מתקשה לעכל רצון של שיתוף תושבים, תקנון העירייה הקיים מתקשה עדיין לעכל את המשמעות העומדת מאחורי הסיעה המורחבת בה חמשת נציגנו הם חלק מקבוצה רחבה יותר הפועלת יחד איתם ומייצגת את המצביעים והפעילים שלנו, שחלקם ישבו בקהל. חשבנו שזה לא נכון ושאין סיבה שנעלה ונתרחק מרחבת הדיון, אבל הבנו שהתעקשות זו עשויה לעכב דיון בשאלות מהותיות לנו ולכן עברנו משם, מהשורה ראשונה, לשורה החמישית בצד. וזו הייתה רק ההתחלה (לה, לה).  ההמשך, לא היה מבטיח בהרבה, בלשון המעטה.

כבר בישיבת המועצה הראשונה מן המניין הצביעו כל חברי מועצת העיר מלבד חברי סיעת עיר לכולנו נגד שטחים ציבוריים פתוחים בלב העיר ובעד עידוד כניסת תחבורה של רכב פרטי ללב העיר.

שתי הצעות לסדר היום הועלו לגבי פארק קרית ספר. רוחיק גלעד וולנר הציעה להפוך את כל 19 הדונמים לשטח ציבורי ירוק, שטח שלב העיר של תל אביב זקוק לו כי הוא אוויר לנשימה עבור תושבי האזור הסובלים ממחסור חמור ביותר של ריאות ירוקות. הצבעתנו המחאתית מהקהל לא עזרה ורוב חברי המועצה התנגדו לעצם העלאת הנושא לדיון. סגן ראש העירייה, אסף זמיר, שהציג עצמו כתושב לב העיר, הציע את ההצעה השנייה בנוגע לפארק. הצעה שככל הנראה תשלח את פארק קריית ספר למסלול בטוח של קבורת חמור: החזרת הדיון לשולחן עגול, שם דעת התושבים התומכים בפארק תשמע בגדר המלצה רפה בלבד, משם תעבור המלצה שכבר בה תהיה פשרה לועדת הנהלה של העירייה ומשם חזרה למועצת העיר שבמקרה הטוב תאשר דונמים בודדים לכך. על הבמה אמר זמיר בכנות שהוא עדיין לומד את תפקידו כנציג ציבור. אני תהיתי, אי שם משורה חמש בצד, מדוע תהליך הלמידה הזה צריך להיות על גב התושבים. מיטל להבי, שועלת קרבות תכנון ובנייה בכלל ובקרית ספר בפרט שידעה אולי טוב יותר מרוב חברי המועצה מה המשמעות של כך, נתנה את הסכמתה. הסכמה שיתכן שהקשר בינה לבין מינויה כמה דקות אחר כך לסגנית ראש העיר, לא היה מקרי. את אותה הסכמה הביעו גם כל יתר חברי המועצה, מלבד חמשת חברי עיר לכולנו.

אם הייתי עורכת דין ואתם הייתם קוראים את חוות הדעת המשפטית על הישיבה, זה היה המקום לכתוב: לא זו אף זו. לא זו אף זו, אישור ניתן גם למכרז על חניון תת קרקעי בלב העיר. חמישה מפלסים שיזמינו לתוכם כניסה של עוד 390 מכוניות מידי יום למרכז החנוק של תל אביב. ההצעה עברה גם בתמיכת סיעת הירוקים, סיעת מר"צ וסיעת רוב העיר, ששמחו לספר לנו על חשיבות התחבורה הציבורית בעיר במהלך קמפיין הבחירות האחרון. לא זו אף זו, רגעים ספורים לאחר מכן, אותם אנשים הרימו ידיים ואישרו העברת 10 מיליון ₪ למחלף בפי גלילות. הרי עם עוד 390 מקומות חניה בלב העיר, אפשר כעת להשקיע בתשתית שתתרום לכניסתם של כלי רכב נוספים לתוך העיר.

המראות והתחושות משורה חמש בצד היו לא מעודדים. אני שותפה לתחושה של כמה מחברי שאמרו אתמול לאחר הישיבה שנצטרך לפעול ברחובות ובאפיקים אחרים כדי לקדם את האג'נדה שהבטחנו לבוחרינו, לצד המאבק במועצת העיר על איכות החיים והסביבה של תושבי העיר.

פורסם לראשונה בעוד בלוג תל אביבי של יואב לרמן

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, סביבה, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה