המפוח הגדול

פוסט שכתבתי יחד עם נח עפרון.

בכל הקשור לסביבה, יש פער גובר בין המילים של רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב יפו, לבין מעשיו. מר חולדאי נוהג להציג את העיר כמובילה סביבתית. לפני כחצי שנה, במאי 2010, השקיעה העירייה בפלייר מהודר שהגיע יחד עם הארנונה ובו היא התגאתה במובילותה הסביבתית. צפריר רינת ניתח את הנתונים והצביע על הגזמות והמניפולציות בהן הוצגו הנתונים שפרסמה העירייה.

לא חסרות הזדמנויות לשיפורים סביבתיים בתל אביב יפו, אם זה בנושא זיהום האוויר, ניתן לדבר על קידום מערך תחבורה ציבורית יעילה כדוגמת מהיר בעיר, או הוצאת התחנה המרכזית מתחומיה. אם מדובר בהגדלת שיעור המיחזור, ניתן כבר כיום להגדיל את כמויות הפחים הכחולים שדלילותם ניכרת בדרום העיר והדוגמאות עוד רבות.

מתוך מכלול הנושאים, השימוש במפוחים הוא פרט המעיד על הכלל.  בשנתיים האחרונות, הגיעו אלינו תלונות רבות מתושבים שתיארו איך שמפוחים משבשים את חייהם: מונעים מהם שינה, מעלים אבק שגורם להתקפי אסטמה ובעיות עיניים, ועוד. למרות זיהום האוויר שהשימוש בהם גורר והרעש הבלתי נסבל שבוקע מהם, ולמרות התנגדותם של תושבים, העירייה לא חדלה מהשימוש בהם, והמשיכה להתעלם מרצונם של תושביה. וזאת, למרות שמר חולדאי מזמן התחייב לטפל בבעיית המפוחים. מסתבר, שכשזה פחות נח, קרי, כשמדובר בעלויות כלכליות מסוימות, העירייה מוותרת על מובילותה הסביבתית.

החדשות הטובות בסיפור זה הגיעו מהמשרד להגנת הסביבה שקידם את התקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש). תקנות אלו קובעות כי שימוש במפוחים יאסר בין השעות 19:00 ל–7:00 למחרת, בין השעות 17:00 ועד 9:00 למחרת בערבי ימי מנוחה, ובין השעות 14:00 ל–16:00 בימי מנוחה בכל האזורים. ויאסר בכל השעות ובכל הימים באזור מגורים. התקנות פורסמו ב-27.1.11 ותכנסנה לתוקף תוך 90 ימים מיום פרסומן (כלומר ב-27 באפריל הקרוב).

בתשובה לשאלה שהפננו לראש העירייה בנוגע להערכות העירייה להפסקת השימוש במפוחים, שלח לנו ראש העירייה את תשובת היועץ המשפטי שציין כי התקנות עדיין לא פורסמו (יום לאחר תשובתו פורסמו התקנות) ושגם להן יש סייגים. קרי, אפילו לאחר שהותקנו תקנות למזער את השימוש במפוחים, מר חולדאי מתכוון לחכות עד לרגע האחרון בכדי לעשות את המנימום שיכריחו אותו לעשות. לאור זאת, נשאלת השאלה היכן המובילות הסביבתית של העירייה כשזה נוגע לסוגיות סביבתיות-חברתיות שחשובות לתושבי העיר? האם עיר המתגאה במובילותה הסביבתית לא אמורה להכיל את תכולת התקנות גם לפני שהן נכנסות לתוקף לפי חוק?  האם אין קשר כלשהו בין הרטוריקה הלכאורה סביבתית של מר חולדאי לבין מעשיו?

אנו מצפים מראש העירייה לא רק לשלוח לבתי התושבים עוד נייר כרום מאיר עיניים, אלא גם לגלות מובילות סביבתית במקומות בהם נדרשת השקעה כספית לרווחת הציבור. לא לשלוח תשובות יבשושיות של הייעוץ המשפטי בשאלות שליבתן היא מדיניות עירונית, אלא להשיב ולמצוא פתרונות שיובילו למובילות סביבתית אמיתית. הדבר נכון במקרה של צמצום האוויר מזיהום תחבורה ונכון גם במקרה של הפסקת הפעלת המפוחים.

 פורסם לראשונה בבלוג של יואב לרמן, עוד בלוג תל אביבי

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, סביבה, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה