התחנה המרכזית החדשה בתל אביב משנה כיוון

 במסגרת דיוני תוכנית המתאר לתל אביב יפו שהתקיימו ב-18.12.2011, קבעה הוועדה המקומית של העיר כי בניין התחנה המרכזית החדשה ישנה את ייעודו ממתחם לתחבורה ציבורית למתחם לעסקים עם שימושים נוספים לתרבות ולמגורים. 

 תוכנית המתאר של תל אביב יפו נמצאת כעת לקראת אישור. לכשתאושר, היא תשמש כמסגרת התכנונית לעיר כולה. במסגרת זו נערכו הדיונים בוועדה המקומית לתכנון ובניה. החלטת הוועדה לגבי השימושים במבנה התחנה המרכזית כפופים להוצאת שימושי התחבורה הציבורית מהמבנה אל מקומות חלופייים.

החלטת הוועדה המקומית בעניין עתיד התחנה המרכזית החדשה היא החלטה חיובית וחשובה. ההחלטה להוסיף לצד השימושים העסקיים גם שימושים המיועדים לתרבות, חינוך ואף מגורים היא החלטה משמעותית שמצביעה על הכיוון הנכון מבחינת פיתוח האזור, אבל הדרך לשם עוד ארוכה ומפותלת. לצערי, יש עדיין גורמים רבים המעדיפים לראות במקום כחצר האחורית של תל אביב, ויש להמשיך ולפעול על מנת לראות את התוכנית הופכת למציאות.

מבנה התחנה המרכזית החדשה מהווה מאז פתיחתו בשנת 1993 מפגע סביבתי, של רעש וזיהום אוויר, ומשפיע לרעה על איכות החיים של תושבי השכונה. השפעותיו השליליות הביאו בעבר לתביעת תושבים את בעלי התחנה. כיום, המבנה נמצא בבעלות חברת נצבא שלאחרונה נתבעה על ידי בעלי עסקים בשל הפסדיהם. בנוסף, חברות התחבורה משלמות לנצבא סכומים גבוהים על השימוש בתחנה המרכזית, וזאת למרות כי מספר הנוסעים שעושים בה שימוש נמצא בשנים האחרונות במגמת ירידה.

 תנועת עיר לכולנו, יחד עם קבוצת תושבי העיר, החלה לאחרונה בקמפיין לשינוי ייעוד המבנה של התחנה המרכזית והפיכתו למרכז לטובת תושבי שכונת נווה שאנן שסובלים ממנו מזה שנים ארוכות ולרווחת כלל תושבי העיר. ניתן לראות בהחלטה שהתקבלה בדיוני תוכנית המתאר כצעד בכיוון הנכון, אולם עוד ארוכה הדרך עד שאחת הפינות המוזנחות ביותר בארץ תשנה את אופיה.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, תחבורה, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת בנושא התחנה המרכזית החדשה בתל אביב משנה כיוון

  1. פינגבאק: תחבורה בתל אביב יפו – התסריט האופטימי מול הפסימי | שרון מלכי

השאר תגובה