עיריית תל אביב יפו מעדיפה חניות על פני דירות

ב-8.12.11 התפרסמה ידיעה בדה מרקר לפיה שר הפנים, אלי ישי, נסוג מהחלטתו להפחית תקני חניה לצד צירים קיימים ומתוכננים בהם יפעלו מערכות הסעת המונים. מסופר בכתבה כי החלטתו של ישי נבעה מלחץ של ערים בגוש דן, ביניהן תל אביב יפו, כאשר בכיר בעירייה אמר כי "אין מוכנות ציבורית ראויה כדי שהתקנות יכנסו לתוקפן". הצעד של ישי, והלחץ בנושא מטעם עיריית תל אביב יפו הוא צעד אנטי חברתי ואנטי סביבתי, שממשיך לקבע את התלות ברכב הפרטי.

בהמשך להחלטה האומללה של השר ישי, כתבתי יחד עם ח"כ דב חנין טור בנושא בדה מרקר. בין היתר טענו כי: "להחלטת ישי יש השפעות ישירות על עלות הדיור. ככל שמחייבים פחות חניות (כלומר, ככל שתקן החניה נמוך יותר), כך עלות הדירות נמוכה יותר. כמו כן, סירובו של אלי ישי להפחית את תקן החניה באזורים המשורתים על ידי תחבורה ציבורית תפגע במצאי הדירות במטרופולינים בארץ – אם בשל בנייה של חניות על חשבון דירות נוספות ואם בשל עיכוב פרויקטי בנייה בשל הקמת חניות תת-קרקעיות יקרות. זאת ועוד, השר ישי קיבל כאן החלטה לטווח ארוך (שאין לה השפעה על מצוקת החניה הנוכחית) מתוך חשיבה קצרת רואי. עתידה של ישראל, ועתידו של גוש דן, תלויים בפיתוח מערכת תחבורה ציבורית ראויה – אין ברירה אחרת. אך קביעת תקני חניה גבוהים קובעת לשנים רבות מציאות בה לרכב פרטי יש עדיפות."

באותו היום בו פורסמה הידיעה בעניין הקפאת החלטתו של ישי על הורדת תקן החניה לצד צירי תחבורה ציבורית, שלחתי מכתב לדורון ספיר, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובניה בתל אביב יפו, וקראתי לו לאמץ את תקן החניה שהציעה הוועדה הארצית לתכנון ובניה, אותו התקן שהשר ישי הקפיא. להלן המכתב, יצויין כי עד כה, כחודש לאחר מכן, עוד לא קיבלתי תשובה מספיר, במידה ותתקבל אעלה אותה לכאן.

8 דצמבר, 2011

אל: דורון ספיר, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה

הנדון: תקן חנייה

דורון שלום,

הבוקר התפרסמה בעיתון דה מרקר כתבה על כוונתו של שר הפנים, אלי ישי, להיכנע ללחץ של גורמי פוליטיים ולא לאשר את המלצות המועצה הארצית לתכנון ובניה להפחתת תקני חניה בסמוך לצירים מרכזיים של תחבורה ציבורית.

השהיית התקן על ידי שר הפנים היא חמורה ומסכנת את האפשרות של גוש דן בכלל ותל אביב יפו בפרט להפוך לעיר ולמטרופולין המתנייד באמצעות מערכת הסעת המונים באופן יעיל, חברתי וסביבתי.

אני מציעה כי למרות הבחירה התמוהה של שר הפנים שלא לאשר כעת את ההחלטה על תקני החניה, הוועדה לתכנון ובניה המקומית תאמץ את תקן החנייה שהציעה המועצה הארצית לתכנון ותשית אותו בכל אזור הסמוך לציר הרכבת ותרחיב זאת בהתאם להתקדמות מערך הסעת ההמונים בעיר.

על צעד זה להיות מלווה בצעדים נחושים לקידום מערכת הסעת המונים בעיר, צעדים שדומה כי אינם מקודמים.  זאת בעוד בירושלים החלה לפעול באחרונה הרכבת הקלה, ותושבי חיפה והקריות הולכים ליהנות ממערכת המטרונית תוך חודשים ספורים.

אין ספק כי על העירייה והעומד בראשה להחליף דיסקט, המשך מדיניות הרכב הפרטי תביא אותנו לאבדון עירוני, חברתי וסביבתי- פקקים, זיהום אויר וזיהומי רעש של צופרים בלתי נגמרים, לצד מחפשי חניה נואשים. לשם כך, יש לקדם במהירות מירבית מערכת הסעת המונים בעיר. כידוע לך, עיר לכולנו הציעה את תוכנית 'מהיר בעיר', המסתמכת על מערכת אוטובוסים רבי קיבולת (BRT) אשר תפעל במתכונת זהה לרכבת קלה ויכולה לצאת לפועל תוך שנה. אימוץ תוכנית חירום לכינון מערכת הסעת המונים יחד עם קידום קווי רכבת קלה לצד צעדים משלימים של קביעת תקן חניה תואם במקומות בהם קיימת או מתוכננת בעתיד הקרוב מערכת הסעת המונים הם צעדים נחוצים על מנת שתל אביב יפו תוכל להיות עיר בת קיימא עוד בימינו ובדורות הבאים.

אני פונה אליך כיו"ר וועדת תכנון ובניה המקומית כדי להתוות את הדרך לקראת חזון זה ולאמץ את תקן החניה עליו המליצה המועצה הארצית לתכנון.

לתשובתך בנידון אודה.

                                                                                בברכה,

                                                                              שרון מלכי

העתקים:

רון חולדאי, ראש העירייה

מנחם לייבה, מנכ"ל העירייה

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, סביבה, תחבורה, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה