הפרסום הלא חוקי בתחנות האוטובוס בתל אביב יפו

סמוך לכניסתי למועצה בספטמבר 2011, פניתי לראש העירייה וגורמים נוספים באשר להשתלטות הפרסומית שמבצעת חברת ג'י.סי.דקו על המרחב הציבורי, וזאת בניגוד לחוזה החתום שלה עם העירייה.

חברת ג'י.סי.דקו אחראית על תחזוקת תחנות האוטובוס בעיר. בעירייה, כמו גם בחברה, גאים בתחנות השקופות, בעלות המראה המתקדם לכאורה. אולם באופן לא מפתיע, דומה כי אנשי החברה והעירייה רואים בתחנות בראש ובראשונה כמתקן פרסומת, ולא כמקום בו ניתן למצוא מחסה מהשמש ומהגשם בעת ההמתנה לאוטובוס. מי שיצא לה לעמוד ביום גשם יודעת כי אי אפשר לשבת על הספסל, כי הוא לגמרי רטוב מהחריץ העליון של התחנה ולמעשה גם רוב שטח התחנה חשוף לגשם. ומצבה של מי שממתינה בימי השמש הרבים בהם העיר מתאפיינת אינו טוב יותר. כדי לתפוס קצת צל בעת ההמתנה לאוטובוס בימי שמש, חייבים לעמוד מאחורי התחנה. לעיתים קרובות השקיפות המקורית של התחנה, שמאפשרת לראות איזה קו מגיע לתחנה, גם אם מסתתרים מאחוריה מפני השמש, מתבטלת מכיוון שבינך לבין האוטובוס מרוח שלט פרסומת שמבטל את היכולת לראות מהו הקו שהגיע.

לאחרונה גברו המקרים בהם חלה השתלטות על כל אזור התחנה. כאמור, השתלטות זו מפירה את תנאי החוזה של החברה עם העירייה. אבל העירייה מעלימה עין ונותנת מיעוט של קנסות ובסכומים קטנים אשר מאפשרים לג'י.סי.דקו להמשיך ולהפר את ההסכם בנוחות כלכלית.

חגי מטר מזמן תל אביב כתב כתבה נרחבת בנושא. בין היתר הוא ראיין את פיליפ רו, מנכ"ל חברת השילוט ג'י.סי.דקו ישראל: "אני מודע לבעייתיות במה שאנחנו עושים, אבל בינתיים נמשיך עם זה… ובכלל – שום אדם בתחנת אוטובוס לא מתלונן על הדברים האלה. זה רק חברי מועצה שמתנגדים לגמרי לפרסום."

תגובתי לנושא התפרסמה בכתבה: "מתקבלת התחושה שהחברה משקיעה בתחנות האוטובוס יותר כמתקני פרסום, עם כל מיני שכלולים מיוחדים, ופחות כמקומות שניתן למצוא בהם מחסה מפני הגשם או השמש. לדעתי העירייה צריכה להחליט מה המדיניות שלה: אם מכשירים את ההפרות, צריך לשנות את החוזה בהתאם ולתמחר אותן כך שגם תושבי העיר ירוויחו. אם מחליטים להגביל את הפרסומות, וזו ההעדפה האישית שלי, אז שיקנסו בצורה משמעותית יותר, שתרתיע אותם. כנראה שכיום הקנסות פשוט לא מספיק גבוהים בשביל לפגוע ברווחיות של החברה מהפרסומים האלה".

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות בנושא הפרסום הלא חוקי בתחנות האוטובוס בתל אביב יפו

  1. פינגבאק: השילוט הלא קדוש: אוטובוס, פרסומת ורוח – סיור על תחנות אוטובוס ופרסומות | שרון מלכי

  2. פינגבאק: התבשיל שהוקדח – תחבורה בתל אביב יפו | שרון מלכי

  3. פינגבאק: התחנה שהתחפשה (לשלט פרסומת) | שרון מלכי

  4. פינגבאק: מבטיחה ומקיימת: סיכום חמש שנים במועצת העיר תל אביב יפו | שרון מלכי

השאר תגובה