נציבות לטיפול בהטרדות מיניות במקום העבודה

בכל מקום עבודה בו יש יותר מ-10 עובדים, מחויב המעסיק למנות נציבה לתלונות מיניות. אולם הרבה פעמים, הנציבה נמצאת בניגוד עניינים בין המתלוננת לנילון. כמו כן, מהרגע בו העובדת המתלוננת לנציבה כי הוטרדה, הנציבה חייבת להגיש דו"ח לממונה עליה, גם אם בפרק זמן זה המתלוננת חוזרת בה.

על רקע הסיטואציה הבעייתית הזו החלטנו להקים נציבות לטיפול בהטרדות מיניות בכוח לעובדים. מטרת הנציבות היא להיות שם בשביל המתלוננת באשר היא תבחר, אם זה בליווי בתהליך מול המעסיק, בצעדים ארגוניים מטעם הארגון בנושא או בהפנייה למרכזי הסיוע. לשם כך פיתחנו יחד עם מרכז לנפגעות תקיפה מינית בתל אביב הדרכה לנציגות ממקומות עבודה המאוגדים בכוח לעובדים וב-29.12.11 קיימנו את ההדרכה הראשונה.

כתבת הארץ, צפי סער, במדורה גברת מג'ונדרת כתבה בנושא:

ארגון מחדש

לנוכח ההתנהלות הלא מלבבת של ההסתדרות וראשה לאחרונה, בולט ארגון "כוח לעובדים", שהוקם לפני כארבע שנים כאלטרנטיבה לארגוני העובדים הוותיקים יותר. עכשיו יוצא הארגון בפרויקט חדש, שעיקרו תמיכה בנשים הסובלות מהטרדה מינית במקום עבודתן.

לשם מה נחוץ הפרויקט הזה? הרי כיום, לפי חוק, בכל מקום עבודה אמור להיות אדם הממונה על ידי המעסיק ומשמש כתובת לתלונות כאלה. אבל מתברר, שלפעמים לא די בכך. לדברי שרון מלכי מהנציבות למניעת הטרדות מיניות ב"כוח לעובדים", לפעמים אשה אינה חשה בנוח להתלונן בתוך מקום העבודה מחשש שיבולע לה; לפעמים הממונה מקורב למעסיק, וכדומה.

למקרים כאלה נועדה התוכנית החדשה, שארגון העובדים גיבש יחד עם המרכז לנפגעות תקיפה מינית. במסגרתה, נציגות ממקומות עבודה המאוגדים ב"כוח לעובדים" יעברו הכשרה וילמדו על החוק למניעת הטרדה מינית, על אפשרויות הפעולה במסגרתו (פלילית, אזרחית, משמעתית), על הקשיים שנפגעות מתמודדות אתם ועוד.

מאחר ש-65% מהעובדים המאוגדים בארגון הן נשים, אפשר גם לכנותו "כוח לעובדות". בכל מקרה, מדובר בארגון צעיר וקטן, המתייחד גם בכך שההחלטות בו מתקבלות באופן דמוקרטי: כשעולים על הפרק עניינים כמו הסכמי עובדים או שביתה, מתקיימת הצבעה של כל העובדים.

במסגרת התוכנית החדשה מציע הארגון סיוע כמו ליווי הנפגעת אל האחראית במקום העבודה, שעלולה להיקלע לניגוד עניינים; עזרה בכתיבת התלונה או בהתמודדות עם ניסיון לבטלה בלא-כלום ("נו, אז הוא אמר לך ארבע פעמים שהשדיים שלך מדליקים אותו, מה האסון הגדול?") ועוד.

"בימים אלה, כשמדברים על הדרת נשים", אומרת מלכי, שהיא גם חברת מועצת עיריית תל אביב-יפו מטעם סיעת "עיר לכולנו", "צריך לזכור גם את הדברים היום-יומיים שנשים עוברות. זאת בין השאר במקומות עבודה מאורגנים – שבדרך כלל מאורגנים על ידי גברים".

 

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת בנושא נציבות לטיפול בהטרדות מיניות במקום העבודה

  1. פינגבאק: חייבות עוד כוח לעובדות | שרון מלכי

השאר תגובה