מידע סביבתי ברשויות מקומיות – כשניהול פוגש שקיפות

הקליניקה למדיניות סביבה באוניברסיטת תל אביב, מיזם משותף של החוג למדיניות ציבורית ובית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר, פועלת מאז סתיו 2009 בהובלתה של ד"ר דורית קרת. הייתה לי הזכות להנחות את הקליניקה בשנת פעילותה הראשונה. מוקד המחקר בקליניקה הינו מידע סביבתי ומקומו בקידום מדיניות סביבתית. עבודת הקליניקה התמקדה בתקנות לפרסום מידע סביבתי, שנובעות מתיקון מספר 3 לחוק חופש המידע (1998), לפיו על רשויות ציבוריות (לרבות הרשויות המקומיות) להציג את כל המידע הסביבתי שקיים ברשותן באתר האינטרנט של הרשות ובמשרדיה. פרסום המידע הסביבתי אפקטיבי בשני אופנים: ראשית, הוא מחייב את הרשות להיערך לפרסום ולהצגת הנתונים ותוך כך יכול להביא לניהול טוב יותר של המידע, ומכאן גם לשיפור הביצועים הסביבתיים של הראשות. שנית, הוא מאפשר לציבור הרחב להיחשף למידע המתייחס לסביבה הקרובה ומהווה אמצעי לעמידה על זכותו לסביבה ראויה.

התקנות נכנסו לתוקף בספטמבר 2010 ולכן במסגרת עבודת הקליניקה בשנת 2010 נבחנו תהליכים שעוברות רשויות מקומיות לקראת כניסת התקנות לתוקף. תוצרי הקליניקה פורסמו בדו"ח שכתבתי יחד עם דורית קרת: מידע סביבתי ככלי מדיניות ברשויות מקומיות: לקראת כניסתן לתוקף של תקנות המידע הסביבתי.

בשנה השנייה לפעילות הקליניקה החליפה אותי תמר נויגרטן ועבודת הקליניקה, כמו גם הדו"ח המסכם, התמקדו בדרכים ובחסמים להטמעת פרסום המידע הסביבתי ברשויות. הדו"ח: צעדים לקידום שקיפות סביבתית: המלצות לרשות המקומית פורסם לאחרונה. בדו"ח ניתן למצוא המלצות לרשויות מקומיות למילוי חובתן לפרסום מידע סביבתי וכן דוגמאות מוצלחות מהעולם לשימוש ידידותי, בהיר ואפקטיבי במידע סביבתי.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, סביבה, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת בנושא מידע סביבתי ברשויות מקומיות – כשניהול פוגש שקיפות

  1. פינגבאק: שקיפות סביבתית: וואסבי ירוק ועצבני | שרון מלכי

השאר תגובה