שאילתות על התחנה המרכזית והתקציב וגם פרומו לישיבת מועצה הקרובה

בישיבת מועצה מספר 47 שהתקיימה בתאריך 30.1.2012, ביקשתי מראש העירייה חולדאי תשובות לגבי מתן צו סגירה למבנה התחנה המרכזית הפועלת ללא אישור כיבוי אש וללא ביטוח עתיד התחנה המרכזית ועל התחייבות שהעירייה לא עמדה בה להעמיד מערכת ידידותית של שאילתות בנוגע לתקציב העירוני. אז לגבי התחנה המרכזית חולדאי אמר שזה לא בעיה עירונית שהיא מתנהלת כך ולגבי מערכת השאילתות, הוא השיב כי אין כל סיבה להגדיל את השקיפות ולכן קובץ האקסל בו מתפרסם התקציב נראה לו די והותר. אולי חולדאי מפחד שתושבי העיר יגלו את נסתרות התקציב?

 את התשובות במלואן ושאלות ההמשך שלי ניתן לקרוא בהמשך הפוסט, ועוד לפני זה, שתי שאילתות ששלחתי היום לראש העירייה, לקראת ישיבת המועצה ביום שני, 20.2.2012 בעניין התחנה המרכזית ועקירת עצים מתוכננת ברחוב פרישמן:

 1. משנת 1993 פועלת התחנה המרכזית ללא היתרים מתאימים. ב-2001 ראינו המחשה כואבת והרסנית בשריפה שהייתה בדיזינגוף סנטר שפעל ללא רשיון, ומבלי שעמד בתנאי הבטיחות. מה העירייה עושה כנגד חברת התחנה המרכזית אשר מפעילה בניין ללא היתר בניה? מדוע היא איננה מוציאה הודעה על נכס מסוכן למבנה התחנה, כאשר הבניין פועל ללא אישור של המשטרה, כיבוי אש ופיקוד העורף?

 2. בסוף חודש ינואר 2012 הציבה העירייה שלט בפינת הרחובות ריינס ופרישמן המודיע על עבודות תשתית ברחוב פרישמן. מתוך בירור שנערך בנושא עלה כי מתוכננת עקירת העצים שבמקום לטובת הוספת נתיב תחבורה. מדוע במסגרת השיפוץ המתוכנן בחרה העירייה לשפץ חלק מזערי מהרחוב, שהוא גם במקרה מול מגורי יוקרה, מבלי לשתף את הציבור ובלא אישורים על-פי דין מפקיד היערות? ומדוע מתוכננת שתילת עצים שונים שישנו את אופי הרחוב? 

 והנה השאילתות, התשובות ושאילתות ההמשך מישיבת מועצה מספר 47 שהתקיימה בתאריך 30.1.2012:

 שאילתא מס' 314מבנה התחנה המרכזית החדשה

מבנה התחנה המרכזית החדשה, בו עוברים מידי יום כ-100 אלף איש ונמצא בשכונה צפופה, פועל ללא אישור כיבוי אש וללא ביטוח. האם הוצא למקום צו סגירה וצו פינוי? האם העניין נידון בביהמ"ש בבקשה להקפאת הליכים של חברת התחנה המרכזית החדשה? מתי יתבצע צו הפינוי? ומה יהיה גורל העסקים במקום?

 

מר רון חולדאי – ראש העירייה:

משטרת ישראל הודיעה על סרובה למתן רשיון לתחנה בהתאם לנוהלי העבודה באחריותה לאכוף את חוק רישוי עסקים לרבות ביצוע צווי סגירה בהם סיבת הסירוב היא של המשטרה.

במסגרת ההליכים המשפטיים אותם נקטה המשטרה הוסכם בבית המשפט אורכה להשלמת תנאי  הרישוי עד סוף מרץ 2013. ידוע עוד כי התחנה המרכזית החדשה קיבלה ארכה מנציבות כיבוי אש להסדרת סידורי כבאות עד לסוף  2012. כפי שנמסר על ידי היועץ המשפטי לא ידוע על קשר בין דרישות הרישוי והאכיפה לבין ההליכים האזרחיים שהתחנה המרכזית החדשה היא צד להם.

גב' מלכי:

שאילתת המשך ברשותך.

מדובר במקום שנמצא תחת האחריות שלך.שאלה שנשאלת היא- מה יקרה אם יהיה עוד כמה ימים אסון, האם זה מה שתגיד? המשטרה היתה אשמה ואין סתירות בדין ולכן אני בסדר גמור ורק נשרפו 500 איש בתחנה המרכזית?

 מר רון חולדאי – ראש העירייה:

גבירתי הגב' שרון מלכי:

אני נושא באחריות להרבה דברים שקורים פה בעיר, וקורים פה הרבה מאוד דברים, אני עומד בהם די יפה ב-13 השנים האחרונות.

 גב' מלכי:

אני חושבת שהתחנה המרכזית היא בדיוק הסימן למה שאתה לא עומד בו, ואחד מהדברים האלה זה מה שהצבעתי עליו.

שאילתא מס' 315 – מערכת שאילתות לאיתור מידע בתקציב

בתגובה לעתירת התנועה לחופש המידע ותנועת עיר לכולנו התחייבה העירייה במאי 2010 להשיק לקראת תקציב 2011 מערכת שאילתות לאיתור מידע בתקציב בדומה למערכות המקוונות של האוצר ביחס לתקציב המדינה. בפרוטוקול הדיון בבית המשפט נכתב: "במסגרת פרויקט עירייה זמינה ולטובת שיפור השירות לתושב, מתכוונת העירייה להשיק לקראת שנת התקציב 2011 מערכת שאילתות לאיתור מידע בתקציב העירייה, בדומה למערכת המקוונת של משרד האוצר ביחס לתקציב המדינה." האם בכוונתך לעמוד בהבטחתך לבית המשפט הנכבד, ולקראת תקציב 2013 לפתח מערכת שאילותות ידידותית לציבור הרחב?

 

מר רון חולדאי – ראש העירייה:

הודעת העירייה בבית המשפט לפיה היא מתכוונת להשיק מערכת שאילתות לאיתור מידע בתקציב העירייה-היתה נסיון להציע מענה לצורך של חיפוש ועיבוד רשומות התקציב כפי שהוצג על ידי העותרים, בנסיבות שבהן לא ניתן היה לפרסם את התקציב כקובץ אקסל.

אנו סברנו כי מערכת שכזו עדיפה על קובץ אקסל, אך ההצעה נדחתה על ידי העותרים-שעיר לכולנו היתה חלק מהם. לכן, לא ברור לי מדוע את מעלה אותה כעת שוב.מה גם שבסופו של דבר נמצאה הדרך הטכנולוגית לעשות כפי שביקשתם, לפרסם את התקציב בקובץ אקסל-כפי שדרשתם בעתירה. הדבר נעשה בפועל. אולי צדקנו כשהצענו אז את המערכת ההיא?! כך או כך, תקציב העירייה ערוך בצורה שקופה ביותר בקרב הרשויות המקומיות במדינת ישראל, ומעבר לכך שמתווספים לו דברי הסבר מפורטים לגבי כל סעיף וסעיף הוא גם פתוח לעיון הציבור הרחב ומפורסם באופן מלא, ובכלל זה בקבצי אקסל-באתר האינטרנט העירוני.

 גב' מלכי:

שאילתת המשך ברשותך:

דבר ראשון, אני מברכת את העירייה על זה שהיא נעתרה סוף סוף לפתוח את התקציב שלה בדרך כלשהי.

 מר רון חולדאי – ראש העירייה:

זה רק בגללכם.

 גב' מלכי:

זה נכון. ורק בגלל, זה רק בגלל עתירה משפטית,

 מר ספיר-מ"מ היו"ר:

מה השאילתא?

מר רון חולדאי – ראש העירייה:

מה השאילתא?

גב' מלכי:

אני פשוט עונה גם להערות הביניים של ראש העירייה.

מר רון חולדאי – ראש העירייה:

היא צודקת במקרה זה.

גב' מלכי:

השאילתא, השאלה שלי, שאלת ההמשך שלי היא- למה לא נעשה גם וגם? כל הכבוד שהצלחתם לפתח קובץ אקסל, אבל בעצם אמרתם- בואו נעשה אמצעי נוסף שיגביר את השקיפות ואת הנגישות של האנשים- להבין מידע מהתקציב.

מר רון חולדאי – ראש העירייה:

כי אין צורך, כי קובץ אקסל.

גב' מלכי:

רגע, השאלה שלי- האם אתה מפחד שתושבי העיר אולי יגלו משהו שאתה מנסה להסתיר בתקציב?

מר רון חולדאי – ראש העירייה:

אני חושב שהדמגוגיה ודרך הטיעונים המופרכת שאותה את משתמשת בכל הזדמנות שבה את מדברת, כאשר אנחנו מפרסמים את הכל,

גב' מלכי:

בדמגוגיות אתה עוקף אותי.

מר ספיר-מ"מ היו"ר:

אני מבקש.

מר רון חולדאי – ראש העירייה:

מפרסמים את הכל, והכל פתוח, ואמרתם-יש לכם תקציבולטור ואתם יודעים, תקבלו באקסל- תעשו. קיבלתם. אז אני לא רואה סיבה לפתח משהו שהוא משהו אחר.

גב' מלכי:

משהו נוסף ומשלים. חבל שזה לא ברור.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, סביבה, תחבורה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות בנושא שאילתות על התחנה המרכזית והתקציב וגם פרומו לישיבת מועצה הקרובה

 1. מאת מורין‏:

  את יודעת מה הם הולכים לעשות בפרישמן? פניתי למנהלת הרובע והיא לא טרחה לחזור אלי..

  בתור אחד מרחובות הרוחב הכי חזקים מבחינה טופולוגית בתל-אביב אני חושבת גם שחייבים להוסיף אותו למפת שבילי האופניים ולסדר שם נתיב אופניים נגד כיוון התנועה, ביחוד אם הם משחקים עם החתך.

 2. מאת שרון מלכי‏:

  מורין, המידע שקיבלתי עוסק רק בשיפורי תשתית סביב המגדל בפרישמן, הכוללים בין היתר עקירת העצים הקיימים. אבל אני אשמח אם תעבירי אלי את הפניה ואני אברר הן לגבי התוכנית והן לגבי שביל האופניים.

 3. מאת מורין‏:

  אנחנו ראינו ששמו שלט על תוספת נתיב בפרישמן ליד המגדל, אז ךפני שבוע שלחתי מייל למירי פלקר ממנהלת רובע בני דן (היינו איתה בקשר בזמנו לגבי הגינה) עם שאלה מה מתכוונים לעשות שם והבעתי דאגה לעצים. היא לא ענתה לי.

  לא כתבתי לה על השביל אופניים כדי לא להפחיד, אבל מפת שבילי האופניים מראה שמתוכנן שביל בפרישמן מדיזינגוף לים (ב- 2016) אבל לא מתוכנן מדיזינגוף לכיכר רבין (לפחות ב-5 שנים הקרובות). מצד שני, ההיגיון אומר שאם מתעסקים עם חתך הרחוב ראוי שיוסיפו שביל אופנים אפילו אם זה רק בקטע הזה (בחיבור החשוב בין השלב שמבינים שאי אפשר לרכב בדיזינגוף ומתחיל השביל המקביל בריינס).

  לגבי הטופולוגיה, את מוזמנת להציץ בתזה של יואב (http://www.scribd.com/doc/25603643/Yoav-Lerman-Thesis) בעמוד 23-24.

השאר תגובה