תחבורה ציבורית בשבת בתל אביב יפו – הקריצה של חולדאי

שירות תחבורה ציבורית בכל ימות השבוע הוא אחד מהתנאים ההכרחיים למערכת תחבורה איכותית המאפשרת חיים עירוניים ללא אחזקת רכב פרטי. הצעה חשובה בנושא עלתה על ידי חברת המועצה תמר זנדברג (מר"צ) בישיבת מועצת העיר האחרונה. הצעה ברוח זו הועלתה לפני כשנה על ידי נח עפרון חברי מעיר לכולנו להחלטת מועצת העיר כחלק  מקמפיין מהיר בעיר, בו קראנו לאמץ תוכנית של שני קווי אוטובוס מהירים הפועלים כקווי רכבת קלה. זאת לאחר שיתוף ציבור באמצעותו ניתן יהיה להבין באיזה שכונות כדאי להפעילו ובאיזה אופן. אז הקואליציה הורידה אותה מהפרק, לרבות אלו שתמכו בהצעה הנוכחית. אני מברכת על הכוונה, ורוצה לדון במשמעויות ובדרך היישום ולא רק בהצהרה המבורכת של המועצה.

 שבת של אגדה

את השבת שאני מאמינה בה, שואפת אליה ואשמח לשתף פעולה לקידומה, עם אופק של נורמאליות וכבוד הדדי היטיב לתאר אסטבן גוטפריד בטור שפורסם במקור ראשון. גוטפריד  מדבר על "שבת של אגדה" כחלופה ל"שבת של הלכה": "שבת של אגדה היא שבת שבה מכבדים לא רק את "שומרי השבת" אלא גם את "מייחדי שבת" –לפי דרכם, יכולתם וטעמם, שבת שבה תושבי העיר יכולים להקדיש זמן לעצמם, למשפחותיהם, לנסוע לחבריהם – גם אם אין באפשרותם להחזיק רכב פרטי או לשלם על מוניות. שבת של אגדה היא שבת שבה העיר פותחת את המוזיאונים ואת בתי התרבות שלה בחינם לתושביה, ומאפשרת כך גם לשומרי הלכה רגעי עונג שבת של תרבות ואומנות."

 הקריצה

כאמור, לדעתי זהו בהחלט חזון מצוין לתל-אביב יפו. אולם מה שהתרחש הלכה למעשה בישיבת מועצת העיר שדנה בנושא היה מאוד לא מספק, ולצערי נראה יותר כמצג שווא של קידום תחבורה ציבורית. הטעות המהותית לדעתי הייתה בקשת המציעה שהנושא יעבור לוועדת הנהלה. אין זה סוד כי הרוב המוחץ של הצעות המועברות לוועדת ההנהלה, לא חוזרות למועצה לדיווח או להחלטה. אצל יואב לרמן תוכלו לראות כיצד התפלגה ההצבעה. אני וחברי לסיעה היינו בעד דיון במועצה שלאחריו יקבע אופן קידום הנושא. אולם רוב חברי המועצה הצביעו להעבירו לקבורה בוועדת ההנהלה. וועדת ההנהלה התכנסה מאז כבר פעם אחת, אולם לא ראתה לנכון לדון בנושא. נראה שחולדאי, בגיבוי חבריו לקואליציה, משמרים את הפער שבין הצהרות למעשה של קידום תחבורה ציבורית.

 חולדאי, האיש שקידם כבישים, מחלפים, חניות וחניונים, הצביע בעד ההצעה. אך באופן לא מפתיע, מסתבר שהוא עשה זאת תוך קריצה. במכתב שנשלח בשמו לחבר המועצה בנימין בביוף הוא אמר: "אין לי כל כוונה להפר את התחייבויותיי על פי ההסכמים הקואליציוניים, אין בהחלטת מועצת העיר משום אישור להפעלת הסעות בשבת".

דב חנין, יו"ר עיר לכולנו וח"כ מטעם חד"ש, אמר בהקשר אחר (של תמלוגי הגז) כי "האויב הגדול ביותר של הטוב הוא הכאילו". משפט זה מתאים גם לכאן. אם אין לראש העירייה כוונה להלחם באמת על יישום התחבורה הציבורית בשבת, יתכן והכותרות המלוות בקריצה וקבירת הנושא בוועדת ההנהלה העירונית יסבו תסכול ואולי אפילו נזק לקידום הנושא המהותי הזה.

נימה אופטימית

היום, ה-5.3.2012, ידון בוועדת כספים אישור להתחלת מו"מ לחתימת חוזה להשתתפות העירייה בקול קורא למימון פרויקטים בנושאי פתרונות תחבורתיים ברי קיימא של האיחוד האירופי. הפרויקט נעשה יחד עם המכון לחקר התחבורה בטכניון ובהובלת עיריית שטוטגרט בגרמניה בשיתוף עיריית ברנו בצ'כיה, עיריית מלגה בספרד ומכוני מחקר מהמדינות הללו. המימון של האיחוד האירופי לכלל המיזם עומד על 5.7 מליון אירו, ומתוכם פוטנציאל המימון לעירייה הנו 920 אלף אירו. הפרויקט יכלול פעילויות בתחומים הבאים:

  1.  סקר היתכנות לפריסת עמדות טעינה לרכב חשמלי בעיר
  2. עיצוב אסטרטגיה משותפת (לעירייה וסוחרים) לשינוע סחורות במרכז העיר
  3. פיילוט לבחינת שיפור העדפה לתחבורה ציבורית ע"י חיבור גלאים בנת"צים למרכז בקרת התנועה העירוני
  4. ניתוח מידע תנועתי רלוונטי למשתמשי הדרך והעברתו ממרכז בקרת הרמזורים לציבור
  5. פיילוט שאטלים כתחבורה משלימה מתחנות רכבת למרכזי תעסוקה (רמת החייל- עתידים) בשעות שיא
  6. העלאת מודעות לתנועה לא ממונעת וצירים ירוקים באמצעות קמפיינים

אולי אחרי הפרויקט יחול מאבק אמיתי ופורה על תחבורה ציבורית בכל ימות השבוע?

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, תחבורה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה