השימוש החורג בחניון לוינסקי יקוצר

בהחלטת הוועדה לתכנון ובניה מיום 18.1.2012, בפרוטוקול 2012-0002, אושרה החלטה לגבי היתר שימוש חורג לחניון במגרש ששטחו 530 מ"ר ברחוב לוינסקי 126 (גוש 9036 חלקה 1). החניון פועל בשימוש חורג משנת 2000, והוועדה אישרה שימוש חורג ל-5 שנים נוספות עד 31.12.2017. היום (26.3.2012) התקבל פה אחד הערר שהגשתי בנושא במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובניה, והנושא ידון שוב בוועדה המקומית לתכנון ובניה תוך המלצת המליאה המקומית להקטנת תקופת ההיתר החורג וגינון החניון. להלן הדברים שהצגתי היום במליאת הוועדה המקומית.

אישור חורג לשימוש בשטחים כחניונים הוא שיטה קבועה ופסולה לדעתי, של העירייה לעודד כניסת רכבים פרטיים לעיר באופן זוחל וללא ראייה כוללת. בין השנים 2009 – 2011 אושרו בעיר 2909 מקומות חניה באישור חורג. לשם השוואה, בחניון ארלוזרוב ישנם 878 מקומות חניה. מ-2009 הכשירה הוועדה המקומית באמצעות שימושים חורגים שווה ערך של 3 ושליש חניוני ארלוזרוב.

אישור לשימוש חורג בחניון בלוינסקי 126 מוטעה אף יותר. מדובר באזור בו תחבורה ציבורית רבה. המגרש נמצא בין התחנה המרכזית עם שפע אוטובוסים עירוניים ובין עירוניים לבין רכבת ההגנה. אישור שימוש חורג נוסף של חניון באזור זה יהיה אישור מדיניות היוצאת נגד החלטת המועצה הארצית לתכנון ובניה אשר הציעה להוריד את תקן החניה באזורים בהם פועלת מערכת תחבורה ציבורית ענפה. למעשה, אישור מקומות חניה נוספים באזור יוצא גם נגד הנחיות התב"ע המאושרת לאזור (3277). בסעיף 18 של תקנון התוכנית, "מרתפים, חניה והסדרי תנועה", נקבע כי תקן החנייה באזור יפחת מהתקן הנהוג כיום של מקום חניה 1 ל-40 מ"ר, למקום חניה 1 לכל 100 מ"ר. בנוסף, ברדיוס של 200 מטר מהתחנה המרכזית פועלים כיום 10 חניונים, ביניהם, 3 חניונים של החברה העירונית אחוזות החוף, וחניון בתוך מבנה התחנה המרכזית. בקצרה, אין כיום סיבה לאישור חניון נוסף באזור.

אולם על כף המאזניים נמצא בייחוד עתידו של אזור זה. כאמור, השטח ברחוב לוינסקי 126 הוא חלק מתב"ע מאושרת (3277), לפיה, השטח ישמש כשטח ציבורי פתוח (שצ"פ). מטרת התב"ע היא להביא לשיקומו של האזור. אבל מה שמתרחש בפועל הוא יבושו של האזור. בינואר 2006 בישיבת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ראש העירייה, רון חולדאי אף התבטא ואמר שסיכויי התוכנית להתממש הם אפס. והרי זה פלא, התב"ע איננה מקודמת, ותושבי האזור ממשיכים לחיות לצד בעיות חברתיות ומפגעים סביבתיים שנוצרים בשל הקרבה לתחנה המרכזית.

יש לומר זאת חד וברור, התחנה המרכזית בשימושיה הנוכחיים מעקבת את פיתוח האזור, ומהווה מפגע חברתי וסביבתי. אישור השימוש החורג לחניון בלוינסקי 126 הוא חלק מייבוש האזור באמצעות תת הפיתוח. מצב זה פועל אך ורק לטובת יזמים שמחכים שמחירי הנכסים באזור יגיעו לרצפה והם יוכלו להתחיל בתהליך הג'נטרפיקציה במסגרתו, תושבי האזור ידחקו לשוליים גיאוגרפיים מרוחקים יותר. אישור שימוש חורג לחניון עד 2017 הוא הלכה למעשה צו קבירה של התב"ע לשיקום האזור.

כדי לנסות להביא להתחלת השינוי באזור, יש לנקוט בצעדים קטנים, כגינון זמני בחלקה המדוברת בלוינסקי 126, לצד צעדים גדולים של שינוי השימושים הנעשים במבנה התחנה המרכזית. גינון זמני בשטח האמור יכול לסייע בהפחתת הזיהום באזור, להגדלת השטחים הפתוחים בו ולסמל את תחילת השינוי שאזור זה זקוק לו.

בכל מקרה, במידה ותחליט הוועדה לאשר את השימוש החורג, אין סיבה להאריכו ל-5 שנים, אלא לשנה אחת בלבד, עד לתאריך 31.12.2012. בתום שנה זו תשוב הוועדה לדון בעתיד השטח, תוך שקילת אפשרויות עריכת השיפורים ההכרחיים באזור לפי התב"ע המאושרת.

לאור האמור לעיל, אני מבקשת לקיים דיון במליאה עם הצדדים המבקשים שימוש חורג בחניון והמתנגדים בתקווה שבסופו תאושר גינה זמנית לאזור ולא שימוש חורג לחניון, וודאי לא ל-5 שנים.

תשריט תב"ע 3277 מאתר ממ"י.

עדכון: ביום ד', 13.6.2012 התכנסה הוועדה המקומית לתכנון ובניה לדון בהמלצת המליאה המקומית לקצר את משך האישור החורג שניתן למגרש בלוינסקי 126 לשמש כחניון. הוועדה החליטה לאשר את הבקשה לצמצום תקופת השימוש החורג עד ליום 31.12.2013 בלבד, במקום עד ל-2017. זאת, מתוך הכרה בצורך לפתח את האזור המוזנח והחבוט של נווה שאנן. בתקופה זו של השימוש החורג, מהנדס העיר יקדם את ההליכים שיבטיחו את תכנון וקידום ביצוע השטח הציבורי הפתוח המוגדר בתב"ע.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, סביבה, תחבורה, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא השימוש החורג בחניון לוינסקי יקוצר

  1. מאת לרמן‏:

    ראשית, סחתיין על ערר ראשון.
    מעבר לכך, ראוי לחשוב על נושא החניונים החורגים באופן כללי. לשם כך, אם יש לך כח, אני מציע שתקדמי אפשרות שמינהל ההנדסה יגבש מדיניות לחניונים חורגים שתאפשר קבלת החלטות מושכלות ושונות בהתאם לכל חניון חורג (מיקום, גודל, מצב תב"ע מאושרת לשטח, תקופת פריחה או מיתון נדלני ועוד גורמים יכולים להשפיע על ההחלטה). זה יחסוך לך את המרדף אחרי כל הפרוטוקולים וגם ייצר תכנון עדיף בטווח הארוך גם במידה שלא תכהני במועצה.

  2. מאת שרון מלכי‏:

    לרמן, תודה על הברכות. המדיניות חניונים חורגים היא רעיון מצוין בעיני, אתייעץ איתך על אופני קידומו.

השאר תגובה