פקחי עיריית תל אביב יפו פורצים לאופניים

רון חולדאי מתגאה בכך שהשימוש באופניים בתל אביב יפו גדל בשנים האחרונות. זוהי אכן סיבה לגאווה. אולם מלך התשתיות חולדאי, שהוא גם מלך החניות והחניונים, לא דואג לתשתית חניית אופניים שהולמת את קצב הגידול.

פקח מפרק מנעול אופניים, צילום: אילן שחורי 3.4.2012

בימים האחרונים הועלו לפייסבוק כמה וכמה דיווחים על פקחי עירייה שבאים ולוקחים אופניים, אחרי שהניחו שעות בודדות לפני כן אזהרה כתובה. מתוך הסיפורים הללו, עולה כי הפקחים עצמם לא יודעים מתוקף איזה חוק הם עובדים (או שאולי הונחו שלא לומר זאת). אולם מתוך תגובה של העירייה לתוכנית הבוקר של אורלי וגיא מפברואר 2011 עולה כי מדובר בפרשנות נרחבת מאוד של חוק העזר העירוני של שמירת הסדר והניקיון התש"ם- 1980. מכאן לא ברור אם זו יוזמה רדומה שחזרה לחיים, או שמה זו מדיניות קיימת שעד היום לא תועדה, ורוכבים רבים חשבו כי שוב הם נפלו למעשה גנבה.

החרמת ציוד אינה שמורה לבעלי האופניים, הפקחים פועלים באופן מרחיב ופסול גם במקרים אחרים כמו שראינו בחודשים האחרונים בהחרמת רכוש של דרי רחוב ופליטים.

כאחרוני הגנבים, הפקחים לא משאירים שום פתק אחריהם, ואדם שאופניו נלקחו על ידם, לא יודע להיכן הוא יכול לפנות כדי להחזיר את רכושו, שלא לדבר על המנעול שנפרץ ולרוב עלותו עומדת על כמה מאות שקלים. בתוכנית הבוקר של אורלי וגיא, עלה כי גם מי שכבר חושב לפנות לעירייה ולבדוק איתם אם הם אלו שלקחו אותם, לא יקבל תשובה לגבי מקום אכסונם.

כך, מתוך פרשנות נרחבת ופרועה של חוק העזר העירוני, הרואה באופניים מפגע, נגרם לאנשים נזק של פריצת ושבירת המנעול, ולרוב הם גם מוותרים על אופניהם.

חשוב לציין שהבעיה של נסיעה וחניה של מכוניות ואופנועים על המדרכות, ובמקרים מסוימים גם של אופניים, היא בעיה אמיתית, המקשה ומסכנת את הולכי הרגל, ויש לעשות כל שביכולת העירייה להחזיר את המדרכות לתושבים. אבל מתוך השיחות שקיימתי בנושא ותמונות של הפריצות לאופניים על ידי הפקחים שראיתי, מדובר בחניות אופניים שלא הייתה בהם הפרעה מהותית להולכי הרגל.

באותו השנה בה עיריית תל אביב יפו משקיעה כ-13 מיליון ₪ בתוכנית לעידוד והוזלת חנייה לרכב פרטי, היא משקיעה באכיפת חניית אופניים. מקומות החניה המוסדרים והקיימים לאופניים הם נוחים. ברור כי המקרים בהם אנו בוחרים לקשור את האופניים שלנו למקומות אחרים, היא כי החניות הללו לא קיימות או תפוסות. מה גם שאופניים, בניגוד לכלי רכב, לוקחות הרבה פחות מקום חנייה, כך שהסדרת מקומות חנייה יכולה להיעשות על גבי תשתית קיימת, בעלות נמוכה בהרבה.

ישנם מקומות רבים בעיר בהם המחסור בחניות אופניים עדיין מורגש. טוב תעשה העירייה אם תשקיע יותר בתשתית המעודדת על באמת נסיעה וחניה של אופניים מאשר התנכלות לרוכבים.

בהמשך מכתב נשלח היום לחולדאי בנושא הקורא לו להורות על הפסקת המדיניות הפסולה.

אם שמעתם על מקרים נוספים דומים, אשמח אם תשלחו לי את כל הפרטים לדוא"ל:  malki_sharon@mail.tel-aviv.gov.il

עדכון: המוקדים בהם ניתן לברר עם מחלקת הפיקוח של העירייה האם אופניכם נלקחו על ידם בחלוקה לפי אזורים:

 • עבר הירקון- אבן גבירול 231 טל' 7410833
 • צפון- הר נבו 19 טל' 6044561
 • מרכז- הנרייטה סולד 6 טל' 6928020
 • מזרח- בת ציון 8  טל' 7305208
 • דרום- סומקו 18 יפו  טל' 6590785


ישראל בשביל האופניים פרסמה הצעה לנוהל לפינוי אופניים – להערותיכן/ם

‏‏15 אפריל, 2012

 אל: רון חולדאי, ראש העירייה

 הנדון: פריצה לאופניים על ידי פקחי העירייה

שלום,

 1. בימים האחרונים הגיעו לידיעתי אלי מספר מקרים חמורים של פריצה לאופניים על ידי פקחי העירייה. להלן פרטיהם של שניים מהמקרים המגלמים את האבסורד והעוול הכרוכים בכולם.
 2. ביום 3.4.2012, בשעת אחרי הצהריים הבחין מר דן חיימוביץ מחלון ביתו כי שני אנשים רוכנים באופן חשוד מעל אופני ביתו אשר היו נעולים בסמוך לבניין מגוריו אשר ברחוב בצלאל.
 3. בשל מכת פריצות האופניים מר חיימוביץ מיהר לרדת למטה, אולם הופתע לגלות כי לא מדובר בגנבים, כי אם בפקחי העירייה, שי מיכאלי ויוסי זגה המלווים ברכב עירוני, ובשלב זה כבר פרצו ושברו את המנעול של אופני ביתו.
 4. האפניים היו קשורים לגדר הבניין ולא הפריעו לאיש במעבר על המדרכה.
 5. כשמר חיימוביץ שאל למעשיהם, הם אמרו כי הם פועלים כחוק, אולם סירבו לומר על פי איזה חוק הם פועלים.
 6. בשעת אחר הצהריים של אותו היום, לא רחוק משם, בפינת רחוב דיזנגוף 166 ושדרות בן גוריון, שני פקחים המלווים בטנדר עירוני שמספרו: 62-944-67, לקחו זוג אופניים נוספים. המקרה תועד (ראה תמונה מצורפת) על ידי העיתונאי וחוקר תולדות תל אביב, מר אילן שחורי, שפרסם את התמונות תוך סיפור המקרה בעמוד הפייסבוק שלו.
 7. מסתבר כי לא מדובר בתופעה חדשה. תיעוד לפריצה שכזו עלה לרשת כבר בינואר 2011. בכתבה ששודרה בתוכנית הבוקר של אורלי וגיא בערוץ 10 ב-6.2.2011 עולה כי דפוס הפעולה של הפיקוח בעניין זה אינו שיטתי ומותיר את בעלי האופניים עם אפס מושג לגבי המקום אליו העירייה החליטה לקחת את רכושם.
 8. בתגובה לכתבה זו נמסר כי פעולת הפקחים הייתה מתוקף חוק העזר העירוני של שמירת הסדר והניקיון התש"ם- 1980. מדובר בפרשנות רחבה, ולא סבירה. גם אופן הביצוע של השארת פתקים ללא כתובת ברורה ותוך דרישה לא סבירה לפנוי תוך שעות מספר אינו מאפשר  לבעלי האופניים לפעול למניעת הפעולה. לאחר שהפעולה מתבצעת אין ביכולתם לדעת כי פקחי העירייה הם אלו שפרצו את המנעול ולקחו את האופניים, דבר הפוגם ביכולתם לקבל את אופניהם – רכושם חזרה
 9. תמוהה בעיני שבעוד העירייה משקיעה מיליונים רבים בפתרונות חניה לרכב פרטי, היא מתנכלת לתושבים המחנים את האופניים שלהם באופן שאינו מפריע לתנועה, תוך מציאת פתרונות יצירתיים לחנייתם בשל המחסור בתשתיות של חניית אופניים באזורים רבים בעיר.
 10. יש להורות למחלקת הפיקוח על הפסקת הנוהל הפסול של פריצה לאופניים, ולהקצות את המשאבים המושקעים בעבודות הפיקוח/פריצה לטובת חניות לאופניים במקומות שונים בעיר.

                                        בברכה,

                                       שרון מלכי

העתקים: דן חיימוביץ

             אילן שחורי

             רובי זלוף, סמנכ"ל העירייה לתפעול

             בני מאור, ראש מינהל בינוי ותשתיות

             יואב ירדני, ראש אגף פיקוח

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, תחבורה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

5 תגובות בנושא פקחי עיריית תל אביב יפו פורצים לאופניים

 1. פינגבאק: יהונתן קלינגר | על המחיר הגובה של החניה בחינם לאופניים ‏ :: Intellect or Insanity‏

 2. מאת עופר הדס‏:

  אם אין לפקחים סמכות לעשות מה שהם עושים, ואפילו אם יש להם, אבל לא בדיוק באופן בו הם עושים זאת, נראה שיש כאן כמה עבירות פליליות, ומי שצריך לטפל בזה היא משטרת ישראל.
  בכל מקרה, אם נעלם זוג אופניים ונשארו סימני פריצה (למשל כי הפקחים לא חיכו זמן סביר אחרי מתן הודעה, או לא השאירו הודעה ברורה שהעיריה פינתה את האופניים), על פניו מה שקרה הוא גניבה, וראוי שהמשטרה תחקור את הנעשה כל עוד לא התברר שמה שקרה הוא משהו אחר. הרי לא סביר שהמשטרה לא תחקור גניבות רק כי העיריה עוסקת בכך, ואפילו אם יש חוק עזר עירוני שמסמיך את הפקחים לגנוב, על המשטרה לחקור כל גניבה כל עוד לא התברר שמדובר בגנב מכוח חוק (עזר עירוני)!

 3. פינגבאק: עד 120 – תשובת עיריית תל אביב יפו לפריצות לאופניים | שרון מלכי

 4. פינגבאק: שקט, גוררים – עיריית תל אביב יפו גוררת אופניים | שרון מלכי

 5. פינגבאק: בנוהל: עיריית תל אביב יפו ממשיכה לגרור אופניים | שרון מלכי

השאר תגובה