עד 120 – תשובת עיריית תל אביב יפו לפריצות לאופניים

ב-15 לאפריל שלחתי לרון חולדאי מכתב השואל מדוע העירייה פורצת לאופניים ובקשה להגדיל את מספר החניות של האופניים במקום להשקיע את הכסף באכיפה.

בתשובה שקיבלתי ממשנה למנכ"ל העירייה, רובי זלוף, בנושא נאמר כי אכן הפעולה היא מתקוף פרשנות נרחבת לחוק העזר "שמירת הסדר והניקיון". זלוף טען כי "האגף מפנה אופניים קשורים ממקומות אסורים (על פי שילוט), משטחים מגוננים, גינות, ערוגות, מתקנים המשמשים את הציבור (ספסלים ציבוריים וכיוצ"ב) כשהאופניים מהווים חסימת מדרכה להולכי רגל, עגלות נכים, עגלות ילדים וכו'." מתוך מקרים שהגיעו אלי, הן אלו שתוארו במכתבי לחלודאי והן נוספים, עולה כי האופניים לא הפריעו לתנועת הולכי הרגל וכמובן שלא היה כל שילוט שהורה על איסור קשירת האופניים.

עוד מציין זלוף כי "ברחבי העיר פזורים כ-1,200 מתקני קשירה לאופניים" וכי "העירייה תמשיך להשקיע בתשתיות התומכות ברכיבה על אופניים בעיר גם בשנים הבאות." מתוך הנתונים הללו אין אלא להגיע למסקנה כי דרושה השקעה נוספת במספר רב של חניות אופניים.

על פי סקר אופניים 2010 בקרב תושבי תל- אביב-יפו שערך המרכז למחקר כלכלי וחברתי של העירייה, 38% מתושבי העיר מחזיקים ברשותם אופניים. בחלוקה לרבעים ניתן לראות כי ישנם מקומות, בייחוד במרכז העיר, בהם שיעור בעלי האופניים גבוה יותר.

אופניים ברשות תושבי תל אביב יפו מתוך סקר אופניים, המרכז למחקר כלכלי וחברתי, 2010

אם נתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון למפקד האוכלוסין האחרון (ב-2008) בתל אביב יפו ישנם 402,600 תושבים. 38% הם בעלי אופניים המהווים 153,000 נפש. לטובתם מוקצות כיום 1,200 חניות בלבד, כלומר, כמקום חניה אחד לכל 120 בעלי אופניים.

באופן לא מפתיע, מצב החניות לרכבים של תושבים ומבקרים גם יחד, טוב בהרבה. על פי דו"ח פנימי של העירייה בנושא חניות כלי רכב שהתפרסם בשנת 2009 ומתבסס על נתונים מאגף החנייה העירוני, תושבי העיר מחזיקים כ-152,000 כלי רכב ובנוסף נכנסים מידי יום כ-450,000 כלי רכב נוספים. סך הכל אנו מדברים על כ-602,000 כלי רכב, לרשותם עומדים 278,000 מקומות חניה (לרבות בחניונים). משמעות הדבר היא כי לכל שני כלי רכב מוקצה חניה אחת.

חניית רכב לוקחת הרבה יותר שטח ולכן גם עלותה יקרה משמעותית, וזה עוד לפני שכללנו  את ההשפעות החיצוניות השליליות של רכב ביחס לאלו של אופניים (נזקי זיהום אוויר, אובדן זמן בהחמרת פקקים וכו'). ולמרות זאת, בעוד היצע חניות האופניים עומד על חניה אחת ל-120 בעלי אופניים וחנייה אחת לשני רכבים, העירייה בוחרת להשקיע 13 מלש"ח בחניות לרכבים.

אז 1,200 מקומות חנייה לאופניים הם אולי התחלה יפה, אבל במצב הנוכחי, לא פלא שאנשים קושרים את אופניהם לעמודים, רמזורים, שלטים וכו' כאשר הם נמצאים בתחרות על חניות האופניים עם משתמשים כה רבים אחרים. כך היה במקרה שתיאר דן חיימוביץ וכך קרה במקרים נוספים שהגיעו לידיעתי.

בהשוואה למקומות חנייה לכלי רכב, חניות אופניים לוקחות מעט מעוד מקום ומסתכמות בהצבת U עשוי מברזל בשולי מדרכות. ישנם מקומות רבים בעיר בהם קיים מחסור אמיתי במקומות חנייה מוסדרים לאופניים. על העירייה להקדיש מידי שנה תקציב שיעמוד בקצב הגידול שחל במשתמשי האופניים, במקום להשקיע באכיפה שברובה יכולה להתייתר על ידי השקעה נכונה בתשתית. זאת בייחוד כאשר ברור כבר כיום שחלק ניכר מאכיפה זו הוא מיותר ובייחוד גורמ לעוגמת נפש לבעלי האופניים ולרוב לא מדובר במכשול להולכי הרגל.

להלן התשובה שהתקבלה מרובי זלוף למכתבי בנושא הפריצות לאופניים על ידי פקחי העירייה:

            כ"ד בניסן, התשע"ב

            16-אפריל-12

            סימוכין : 12644512

אל

גב' שרון מלכי

חברת מועצת העיר

            הנדון: תשובה בעניין: פריצה לאופניים על ידי פקחי העירייה – לח"מ שרון מלכי

אגף הפיקוח אמון בין היתר על אכיפת חוק העזר "שמירת הסדר והניקיון" לרבות הסרת מכשולים ברחוב לרווחת כלל הציבור המשתמש בדרך.

האגף מפנה אופניים קשורים ממקומות אסורים (על פי שילוט), משטחים מגוננים, גינות, ערוגות, מתקנים המשמשים את הציבור (ספסלים ציבוריים וכיוצ"ב) כשהאופניים מהווים חסימת מדרכה להולכי רגל, עגלות נכים, עגלות ילדים וכו'.

ניתן לפנות למשרדי אגף הפיקוח בבקשה להחזרת האופניים.

בהתייחס לארוע שציין דן חיימוביץ, האופניים נמצאו ברח' בצלאל ללא אויר בגלגלים. הודבקה דרישה לפינוי האופניים על ידי פקחי העירייה, מכיוון שלא סולקו על ידי בעליהם בוצעה הפעולה על ידי העירייה מכוח סמכותה.

בהתייחס לארוע שציין אילן שחורי יש לציין כי בתאריך 26/03/12 בשעה 14:50, נרשמה דרישה לסילוק אופניים נטושות משטח המדרכה, ברחוב דיזנגוף 166, תוך 4 שעות.  האופניים, בצבע זהב-שחור, היו קשורות לעמוד חשמל, ללא אויר בגלגלים ושרשרת חלודה. מכיוון שלא סולקו על ידי בעליהם בתאריך 03/04/12, בשעה 16:35, סולקו האופניים משטח הרחוב.

חשוב לציין כי, ברחבי העיר פזורים כ-1,200 מתקני קשירה לאופניים לשימוש ציבור הרוכבים. העירייה תמשיך להשקיע בתשתיות התומכות ברכיבה על אופניים בעיר גם בשנים הבאות.

לשרותך בכל עת.

ב ב ר כ ה,

רובי זלוף

משנה למנכ"ל העירייה

העתקים:

רון חולדאי, ראש העירייה

בני מאור, מנהל מינהל בת"ש

יואב ירדני, מנהל אגף הפיקוח

גילת מכורש, ע. מנכ"ל

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, תחבורה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות בנושא עד 120 – תשובת עיריית תל אביב יפו לפריצות לאופניים

  1. מאת רונן ברוך‏:

    עצם ההתייחסות של העיריה לחסימת מדרכה להולכי רגל היא חוצפה לאור חוסר התייחסות לרכבים חונים על המדרכה. ברחוב שלי חצי מהזמן אני הולך על הכביש, שלא לדבר על הורים עם עגלות או זקנים.

  2. פינגבאק: גרירות האופניים של עיריית תל אביב יפו הוקפאו | שרון מלכי

  3. פינגבאק: שביל האופניים בשנקין כזה או כאילו? | שרון מלכי

השאר תגובה