השילוט הלא קדוש: אוטובוס, פרסומת ורוח – סיור על תחנות אוטובוס ופרסומות

ימי האביב הם הימים המושלמים לתחנות האוטובוס שהוצבו בשנים האחרונות בתל אביב וביפו. בתקופה הקצרה הזו של השנה, בה אין גשם או רוח והחום עדיין אינו מכה, התחנות מספקות את רגעיהן הטובים ביותר. השנה היו לנו לא מעט ימי חורף בהם נוסעי התחבורה הציבורית היו צריכים למצוא פתרונות יצירתיים להגנה מפני הגשם והרוח, כי התחנות היפות לא הצליחו להגן מהגשם הניתך, מהרוח שהצליפה וגם לא מהמים שנצברו על הכביש וגרמו לכל מכונית חולפת להיות מקור למקלחת מי גשמים בלתי רצויה.

 תחנות האוטובוס הן חלק בלתי נפרד מהנוף העירוני, לא רק לנוסעי התחבורה הציבורית, אלא גם עבור תושבים ומבקרים שעוברים על פניהן. ב-2008 עיריית תל אביב יפו הייתה הראשונה להפריטה את תחנות האוטובוס שבתחומה והחברה הזכיינית ג'י סי דקו הפכה אותן בראש ובראשונה למתקני פרסומת. ככאלו, ההגנה מפני גשם, רוח ושמש היא משנית וגם למידע של התחבורה הציבורית לא נותר די מקום.

תחנה שהפכה לשלט פרסומת

ביום שישי, ה-4.5.2012 ב-13:00 אנחה סיור על תחנות אוטובוס ופרסומות יחד עם עו"ד נירית לוטן ושי גולומב. נתחיל ברוטשילד פינת נחמני ונתקדם לעבר סיום בתחנה המרכזית ("החדשה") דרך אלנבי.

נלך בין התחנות ובעקבות הפרסומות, השמש, הרוח והמידע. נדבר על מה שהיה, ומה שיש עכשיו ולא פחות חשוב, איך היינו רוצים לראות את התחנות לא רק כרהיט רחוב פרסומי, אלא כמקום שמהווה חלק בלתי נפרד מנסיעה נוחה בתחבורה הציבורית.

הסיור הוא חלק  מפסטיבל ג'יינס ווק של הליכות וסיורים בעיר, לזכרה של ג'יין ג'ייקובס, שיתקיים בשישי-שבת הקרובים (4-5.5.2012) בתל אביב, חיפה וירושלים.

ההזמנה לסיורים

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, סביבה, תחבורה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות בנושא השילוט הלא קדוש: אוטובוס, פרסומת ורוח – סיור על תחנות אוטובוס ופרסומות

  1. מאת אורן‏:

    מגניב על ההתייחסות לנושא הזה שלא מקבח מספיק תשומת לב. רק להוסיף שחוסר המקום למפות בתחנות הוא בעיה משנית לכך שבמרבית התחנות אין מפות כלל או שהן כלל לא מעודכנות. כל גוף זורק אחריות על גוף אחר, והמשימה הפשוטה של לוודא תקינות ועדכניות מפות בתחנות לא מתבצעת. זו לדצתי אפילו לא בכיה תקציבית משמעותית.

  2. מאת שרון מלכי‏:

    אורן, אני מסכימה איתך שמצב המידע בתחנות כיום אינו עומד בחוק מידע בתחנות האוטובוס שנכנס לתוקף בינואר 2012. בסיור עו"ד נירית לוטן מהקליניקה לצדק סביבתי דיברה על זה בהרחבה. אני מקווה שבקרוב אעלה פוסט המסכם את הסיור, שיכלול גם את עניין זה.

  3. פינגבאק: התחנה שהתחפשה (לשלט פרסומת) | שרון מלכי

השאר תגובה