שוק לוינסקי בדרך להיות מדרחוב בשישי

שוק לוינסקי הוא השוק השווה ביותר בסביבת מגורי. יש בו תבלינים טובים, וטחינה מצוינת, ולא פחות חשוב, אנשים שמכירים אותך בשמך ומברכים לשלום. שוק לוינסקי במתכונות הנוכחית הוא גם אחד המקומות עם הכי הרבה פוטנציאל לא ממומש. השוק משתרע בין קטע הרחוב שמתחיל במשביר ועד להצטלוותו עם רחוב העלייה. לאורך קטע רחוב זה של לוינסקי ישנן חניות רכבים משני הצדדים ונתיב תנועה. בימי שישי השוק מעלה הילוך ומגיעים אליו מבקרים רבים. החניות משני צידי הרחוב, יחד עם נתיב התנועה משאירים להולכי הרגל מדרכות צרות, לסוחרים מעט מאוד מקום להציג את מרכולתם ולכולם יחד הרבה צפירות של נהגים עצבניים שלא מבינים איך הם נקלעו לפקק הזה.

מדרכה ברחוב לוינסקי

הרעיון להפוך את השוק למדרחוב החל להתבשל עוד ב-2010 בקשר שקיים עמיתי לסיעה, אהרון מדואל, עם סוחרי השוק. לפני כשנה, יחד עם קבוצת סוחרים מהרחוב וכמה מתושבי האזור, יזמתי מהלך ברחוב לוינסקי במסגרתו קטע הרחוב בו מתקיים השוק יהפך למדרחוב וייסגר לתנועת כלי רכב בימי שישי.

 מקור ההשראה למהלך היה סגירת הטיימס סקוור בניו יורק לתנועת כלי רכב ב-2009. הרעיון פשוט, בלי הרבה עבודת תשתית, סוגרים את הרחוב כמו שהוא לתנועת כלי רכב ומאפשרים להולכי הרגל ליהנות מהמרחב שנפתח. עם חתך הרחוב הקיים בלוינסקי, שכיום מרביתו הוא חניות וכביש, מדובר ביותר מהכפלה של המרחב להולכי הרגל. אבל כמובן שהשינוי הוא לא רק כמותי, אלא בעיקר איכותי- יצירת מרחב בטוח, פתוח שמאפשר שוטטות נעימה.

 בדצמבר האחרון, אחרי שהחתמנו את סוחרי הרחוב בתמיכה במהלך ולאחר קבלת חוות דעת ממומחה תנועה באשר לסגירת הרחוב לכלי רכב בימי שישי, נפגשנו עם צוות תכנון דרום ויפו באגף התכנון עירייה. הצוות חשב גם כן כי מדובר בצעד חיובי, אבל הצביע על הצורך בספירות תנועה לבדיקת הפיכת קטע הרחוב בלוינסקי למדרחוב. ספירת התנועה התקבלה בראשית אפריל (2012) והצביעה על כך שהמהלך אפשרי.

 אילן ליאור מהארץ פרסם בשישי (4.5.2012) כתבה בה מתוארת היוזמה ותוצאות ספירות התנועה. בין היתר כותב ליאור:

"בהסתמך על ספירות תנועה שעשתה העירייה קבעה חברת "דגש הנדסה", המתמחה בתכנון תנועה, שאין מניעה להפוך את לוינסקי למדרחוב בימי שישי, בין רחוב העלייה להרצל. "בימי שישי יש לפה עלייה לרגל מכל הארץ", אומר יומי לוי, דור שלישי ב"מעדניית יום טוב" הוותיקה. מספר המבקרים הגבוה גורם עומסי תנועה בכביש הצר, הולכי הרגל בקושי מצליחים לעבור בין המכוניות החונות לחנויות, והתנועה מלווה בצפירות בלתי פוסקות.

"יום שישי, שאמור להיות מאוד רגוע, נהיה לחוץ", מסביר יוסף כהן, בעל "קפה קאימאק" ואחד ממובילי המהלך. "מדרחוב יכול להחיות את המקום. במקום שהקנייה תיעשה בעצבים, הכל יהיה יותר רגוע. זו תהיה חוויה אחרת".

שוק לוינסקי, צילום: שוקי גלילי

לוי סבור שהפיכת הרחוב למדרחוב תעשה רק טוב לשוק. "בדמיוני אני מוציא לפה ביום שישי כיסאות ומגיש צלחות של גבינות שאני מכין", הוא אומר ומצביע על המדרכה הצרה והסדוקה. "השוק יהיה אטרקציה בעיר. אנחנו אפילו יכולים להביא לכאן אמנים. זה יכול להיות מגניב, כמו בצרפת או באיטליה".

שרון מלכי, חברת מועצת העיר מסיעת "עיר לכולנו", מסייעת לסוחרים לקדם את היוזמה. "שוק לוינסקי הוא אחד משוקי האוכל התוססים ביותר שהעיר יכולה להציע", היא אומרת. "הפיכתו למדרחוב בימי שישי יכולה לאפשר לרחוב למצות את הפוטנציאל הגדול שיש בו". מהעירייה נמסר כי קיבלו "הצעה ראשונית בנושא"."

 אני מקווה ששיתוף הפעולה הטוב עם צוות תכנון יפו ימשיך ושבשבועות הקרובים נוכל לדווח על מהלכים נוספים לעבר הפיכת שוק לוינסקי למדרחוב תוסס בימי שישי.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, תחבורה, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת בנושא שוק לוינסקי בדרך להיות מדרחוב בשישי

  1. פינגבאק: מדרחוב רוטשילד – ספירות תנועה ומסקנות | עוד בלוג תל-אביבי

השאר תגובה