שקט, גוררים – עיריית תל אביב יפו גוררת אופניים

פקחי העירייה ממשיכים לפרוץ ולגרור אופניים באופן שאינו מניח את הדעת. במכתב ששלחתי לחולדאי לפני ימים אחדים (המובא במלואו בסוף הפוסט) גוללתי בין היתר את סיפורו של גרשון שביל שפקחי העירייה גררו שלושה זוגות אופניים שלו ושל משפחתו ודרשתי למצוא פתרונות הולמים להגדלת מספר חניות האופניים לצד יצירת נוהל סביר לגרירה והחזרה של אופניים לבעליהם.

במקום לטפל בבעיה האמיתית, המחסור בחניות האופניים, הפיקוח העירוני נשלח לטפל בסימפטום וגורר אופניים הקשורים למקומות "יצירתיים" שבעליהם מוצאים. מבקשת מידע שהגשתי למנכ"ל העירייה לפני כחודש עולה כי ב-2011 הוצבו 273 חניות אופניים בלבד. הצורך הוא כידוע אבי ההמצאה ועם יחס לא סביר בעליל של חניה אחת ל-120 זוגות אופניים וקצב התקנה של פחות מ-300 חניות לשנה, אין זה פלא שמתוערר צורך רב בהמצאה. לפי שמוליק קצ'לניק, מנהל אגף שפ"ע בעירייה, האגף ממשיך להתקין חניות אופניים נוספות. אולם נראה כי בקצב הנוכחי של התקנת חניות האופניים, אנו נשאר עם המחסור בתשתית לאורך תקופה ארוכה.

הרי אילו רק היו לנו חניות אופניים ליד הבית, סביר מאוד להניח שהיינו עושים בהם שימוש. רק הגיוני שעד שאגף שפ"ע יצמצם את הפער שבין מספר חניות האופניים לכמות האופניים בעיר, יורה חולדאי לאגף הפיקוח לשנות את המדיניות שלו ויפסיק לגרור אופניים שאינם מהווים הפרעה מהותית להולכי הרגל.

אתמול (16.5.2012) שודרה בתוכנית צינור לילה (ערוץ 10) כתבת תחקיר על הפריצות לאופניים שמבצעת עיריית תל אביב יפו. בכתבה מוצג בין היתר, ניסיון של תחקירן התוכנית, ניר זהבי, להגיע למחסן בו מאוכסנות האופניים שנגררו. לצפיה בכתבה העבירו לדקה: 1:49.  המכתב לרון חולדאי על המשך תופעת גרירות האופניים על ידי הפיקוח העירוני:

 ‏‏15 מאי, 2012

אל: רון חולדאי, ראש העירייה

 הנדון: פריצה לאופניים על ידי פקחי העירייה

שלום,

 1. בהמשך למכתבי אליך מה-15 לאפריל 2012, ממשיכים להגיע אלי מקרים נוספים בהם אופניים תקינים, אשר מצויים במקומות שאינם מפריעים להולכי הרגל, נלקחים על ידי הפיקוח העירוני מתוך פרשנות רחבה מידי של חוק העזר העירוני של שמירת הסדר והניקיון התש"ם- 1980.
 2. לדוגמא, ב-3 למאי 2012 נלקחו מרחוב בודניימר 7 שלושה זוגות אופניים של בני משפחת שביל. בשיחה שקיים גרשון שביל עם פקח עירוני היושב בהנרייטה סולד נאמר לו כי שלושת הזוגות נשלחו לגריסה. באותו הזמן מר שביל היה במילואים ואילו זוגתו הייתה חולה במשך מספר ימים, ועל כן הם לא עשו שימוש באופניים או ראו את הפתק שהושאר לכאורה על האופניים.
 3. אין זה פלא כי משפחת שביל, כמו רוכבים אחרים (ואני ביניהם) קושרים את אופניהם שלא במתקני העירייה. קיים מחסור חמור בחניות אופניים, וודאי אם משווים זאת למצב חניית רכב. יחס החניות בעיר עומד על חניית אופניים אחת ל-120 זוגות, למול חניית רכב אחת לשני רכבים.
 4. למרות המחסור החמור בתשתית חניית אופנים, ולמרות המקום המצומצם יחסית שאופניים תופסות, מופעלת המדיניות האמורה לעיל.
 5. בעוד יחס החניות הנו כמוצג לעיל, לאגף הפיקוח מדיניות לפיה הוא אינו מפנה רכבים ממדרכות ברחובות מסוימים בשעות הלילה, ואין לי אלא לתמוהה מדוע רכב החוסם את המדרכה ואת היכולת של הולכי הרגל לעבור בבטחה נותר במקומו כחלק ממדיניות עירונית, כשבאותו הזמן מופעלת מדיניות של גרירת אופניים בנוהל לא שקוף, ללא התראה, תוך גרימת נזק ועוגמת נפש לבעלי אופניים שכל "פשעם" מסתכם בכך שאין בסביבת מגוריהם די תשתית לחניית אופניהם.
 6. זאת ועוד, במקרה של מר שביל האופניים נשלחו לגריסה והנזק שנגרם לו ברור. אני לא רואה שום תסריט בו הדבר היה קורה אם היה מדובר ברכב, וודאי לא בפרקי הזמן האמורים.
 7. בנוסף, אגף הפיקוח מתחייב להחזיר אופניים שנגררו בתקופה הנעה בין שבועיים לחודש. אין שום סיבה הנראית לעין כי אדם ימתין לאופניו תקופה כה ארוכה ועוד לאחר שנגרם לו הנזק הכרוך בפריצה למנעול ובעוגמת הנפש של הגרירה.
 8. על העירייה לחשוב מחדש על אופן ההתרעה על אופניים נטושות לכאורה, להנגיש את הדו"חות המפרטים את סיבת הגרירה, להקצות מקום ברור באתר העירוני בו ניתן לברר האם האופניים נגררו על ידי העירייה עם אפשרות להשאיר בדוא"ל או בטלפון לגבי מקום הגנבה/גרירה ותיאור של האופניים.
 9. כמובן, יש להבטיח נוהל ברור לגבי גריסת אופניים וכי אופניים המצויות בידי מחלקת הפיקוח יוחזרו תוך יום עבודה אחד לכל היותר. אני מציעה לשקול את החלפת המחסן בו הן מאוכסנות כיום במגרשי גרירת המכוניות, משם בעליהם יוכלו לקבלם חזרה בכל שעות היום, כפי שנעשה במקרה של גרירת מכוניות.

                                                              בברכה,

                                                            שרון מלכי

     העתקים: גרשון שביל

    רובי זלוף, סמנכ"ל העירייה לתפעול

   בני מאור, ראש מינהל בינוי ותשתיות

   יואב ירדני, ראש אגף פיקוח

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, תחבורה, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא שקט, גוררים – עיריית תל אביב יפו גוררת אופניים

 1. מאת שי‏:

  עמוד פייסבוק שעוסק בנושא:

  https://www.facebook.com/#!/TLVStoleMyBike

 2. פינגבאק: גרירות האופניים של עיריית תל אביב יפו הוקפאו | שרון מלכי

השאר תגובה