גרירות האופניים של עיריית תל אביב יפו הוקפאו

א' פנתה אלי לפני כשבועיים עם עוד סיפור על אופניים שנגררו על ידי הפיקוח העירוני בשדרות יהודית. שוב אותו הניגון, בו אין מקום חניה לאופניים, והם נקשרים לריהוט רחוב כלשהו ונגררים. לאחר שא' (שביקשה ששמה לא יפורסם) אבדה בנבכי אגף הפיקוח תוך חיפוש אחר אופניה האבודות, הצעתי לה את עזרתי ויצרתי קשר עם מחלקת הפיקוח של אזור המזרח (שם נגררו האופניים).

השיחה עם מזכירת המחלקה הייתה משמחת באופן מפתיע. המזכירה אמרה לי כי לאחרונה התקבלה הוראה ממנכ"ל העירייה, מנחם לייבה, כי לעת עתה גרירות האופניים יופסקו, עד שייווצרו נהלים שיסדירו את ההתרעה, ההחזרה וכל הדברים הבעייתיים האחרים עליהם הצבעתי עליהם במכתבי לעירייה ובפוסטים קודמים.

בתגובה למכתבי האחרון בנושא לראש העירייה, כתב המשנה למנכ"ל העירייה, רובי זלוף כי "בימים אלו נבחן נוהל חדש לטיפול באופניים נטושים בשטח ציבורי." (תגובתו של זלוף מובאת במלואה בסוף הפוסט) אולם יעידו כל אלו שאופניהם נגררו, כי לא תמיד מדובר באופניים נטושים. והרי אם זו הייתה המציאות, לא היה קם קול הצעקה שקם סביב התנהלות העירייה בנושא. כמו כן, מסיבות השמורות עימו, בחר זלוף שלא לציין את הוראת המנכ"ל על הקפאת גרירות האופניים שציינה בפני עובדת הפיקוח עמה שוחחתי בטלפון.

זלוף מציין במכתבו גם את מספר חניות האופניים בעיר, העומד לדבריו על כ-3,000 חניות, מספר יותר מכפול מזה שזלוף דיווח עליו רק באפריל, במענה למכתב ששלחתי לחולדאי בנושא גרירות האופניים. מכיוון שבשנה האחרונה הוצבו רק 273 חניות אופניים, לא ברור כיצד באפריל עמדנו על 1,200 חניות אופניים ואילו בראשית יוני אנו כבר עומדים על 3,000 חניות. בכל מקרה, גם אם נניח ש-3,000 חניות אופניים הן הנתון העדכני, עדיין ישנם פערים משמעותיים בין כמות האופניים הקיימת בעיר לבין היצע החניה שהעירייה מציעה וודאי שקיים פער משמעותי לטובת חניות הרכב שעומדות על כחניה אחת לכל שני כלי רכב.

כל עוד אין די חניות אופניים, אנשים ימשיכו למצוא מקומות יצירתיים לקשור אותם, והעירייה תמשיך ותפעיל את חוק העזר לשמירת הסדר והניקיון ולגרור את האופניים. מי אמר מעגל קסמים ולא קיבל?

למעגל הקסמים הזה נוספת מדיניות העירייה במיקום חניות האופניים לפיה חניות אופניים מוצבות רק במרכזי עסקים ושירותים, ואילו בשכונות מגורים וברחובות שרוחב מדרכותיהן לא עולה על 2.5 מטר לא יוצבו מתקני חניה. לדברי אדריכל אלון נוישטטל, האחראי על מיקומי הצבת חניות האופניים, בשכונות מגורים על התושבים למצוא מקום בשטח הפרטי, קרי, בשטחי הבניין, להחנות את אופניהם ואילו התושבים והמבקרים בשכונות בהן המדרכות צפופות יצטרכו למצוא להם פתרונות עלומים אחרים. הפתרון של חניית האופניים בחצרות הבתים בעייתי במספר מובנים. ראשית, אלו הם מקומות שעוברים בהם פחות אנשים, וככאלו, נוח יותר לגנוב מהם אופניים. שנית, התקנת החניות מצריכה התארגנות של דיירי הבניין, דבר שהוא לעיתים מאתגר ביותר, בייחוד כשהחניות הללו צריכות להתחרות בחניות של כלי רכב. לעומת זאת, הפתרון שמציע נוישטטל לרחובות אלו מצוין בעיני: הורדת חניית רכב והקצאתה לחניות אופניים. אולם אני בספק רב אם במדיניות המעודדת חיפוש חניה שמקדם חולדאי, אנו נזכה לראות את הפתרון הזה מיושם.

אז החדשות הטובות הן שבינתיים העירייה מקפיאה באופן לא רשמי את גרירת האופניים. החדשות הפחות טובות הן כי לעת עתה לא מסתמן פתרון תשתיתי ממשי לחניות האופניים, בייחוד עבור אלו שרוצים לקשור את אופניהם ליד הבית, או אלו הגרים או מבקרים שכונות בהן המדרכות צרות. וכל זאת, בזמן שהתל אופן ממשיך להוות חלופה לא אמינה ורצופת תקלות.

מכתב התשובה של רובי זלוף לפנייתי בעניין גרירות האופניים:

            ט"ו בסיון, התשע"ב

            5-יוני-12

            סימוכין : 18515312

לכבוד:

הגב' שרון מלכי

חברת מועצת העיר

       הנדון: התייחסות בנושא: פריצה וגרירת אופניים על ידי פקחי העירייה

בהתייחס לפנייתך לראש העירייה מר רון חולדאי מיום 15 במאי 2012, להלן ההתייחסות:

אגף הפיקוח אמון בין היתר על אכיפת חוק העזר "שמירת הסדר והניקיון" לרבות הסרת מכשולים ברחוב לרווחת כלל הציבור המשתמש בדרך.

האגף מפנה אופניים קשורים ממקומות אסורים (על פי שילוט), משטחים מגוננים, גינות, ערוגות, מתקנים המשמשים את הציבור (ספסלים ציבוריים וכיוצ"ב) כשהאופניים מהווים חסימת מדרכה להולכי רגל, עגלות נכים, עגלות ילדים וכו'.

בהתייחס לארוע שציין הפונה :

בתאריך 1/5/12 התקבלה באגפנו פניית מוקד שמספרה 3881207 על 3 זוגות אופניים הקשורים לעמוד חשמל מוזנחים ומהווים הפרעה למעבר ברחוב בודנהיימר 7-9.

בביקורת שנערכה בתאריך 2/5/12 בשעה 12:00 לערך, אכן נמצאו 3 זוגות אופניים (1 לבן, 2 אדום) הקשורים לעמוד חשמל חלודים וללא כסאות, לפיכך הוצמדה דרישה לסילוקם תוך 4 שעות.בביקורת חוזרת שנערכה בתאריך 3/5/12 בשעה 7:20 נמצא כי האופניים עדיין במקום ולכן נלקחו על ידנו והועברו למחסן בתאריך 9/5/12.

 בימים אלו נבחן נוהל חדש לטיפול באופניים נטושים בשטח ציבורי.

חשוב לציין כי, ברחבי העיר פזורים כ-3,000 מתקני קשירה לאופניים לשימוש ציבור הרוכבים.

 העירייה תמשיך להשקיע בתשתיות התומכות ברכיבה על אופניים בעיר גם בשנים הבאות.

            ב ב ר כ ה,

           רובי זלוף

           משנה למנכ"ל העירייה

העתקים:

רון חולדאי, ראש העירייה

בני מאור, מנהל מינהל בת"ש

יואב ירדני, מנהל הפיקוח העירוני

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, סביבה, תחבורה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות בנושא גרירות האופניים של עיריית תל אביב יפו הוקפאו

 1. מאת ענבל‏:

  מעניין מתי יתחילו לנקות את מדרכות תל אביב והטיילת שלה מאופנועים… ונשאלת השאלה, איך למען השם יכול להיות שהם החליטו לטפל במפגע האופניים לפני שהתחילו לטפל באופנועים? יש רעיון?

 2. מאת שרון מלכי‏:

  ענבל, בחלוקה המשונה של תחומי אחריות, הנסיעה של האופנועים על המדרכות היא באחריות המשטרה ולא באחריות העירייה. החניה של האופנועים דווקא באחריות העירייה.
  כתבתי בנושא נסיעות האופנועים המסוכנת על המדרכות מכתב למשטרה. לקח להם נצח וחצי להשיב לי תשובה שלא אומרת הרבה. אני אעלה אותו לכאן בקרוב.

 3. מאת ארז‏:

  שרון שלום,

  קודם כל, אני מופתע לשמוע על תופעת גרירת האופניים ע"י עיריית ת"א, אך עוד יותר אני מופתע לראות חברת מועצה (שאני מודה, לא שמעתי עליך קודם…) כל כך נמרצת ולוחמנית למען התושבים ונגד חולדאי (יוצא ככה).
  לאחר החנופה – הגעתי לאתר כי אופניי נעלמו ביום ג' 26.6. קשרתי אותם בבוקר לגדר ליד תחנת האוטובוס בארלוזורוב (רכבת מרכז) וכשהגעתי בערב הם לא היו שם, ייתכן שנגנבו. במידה והם נגררו ע"י העירייה, כיצד ניתן לברר זאת? מחלקת הפיקוח של עיריית ת"א (כמו גרירת רכב)? ואם מדובר בבירוקרטיה מהגהנום כפי שמתוארת כאן במקרה של א' (שאגב, לא סיפרת מה עלה בגורל אופניה), האם זאת תהיה חוצפה מצידי לבקש קצת הכוונה/עזרה ממך כחברת מועצה?

  בתודה מקרב לב,
  ארז

השאר תגובה