העירייה רוצה לקדם הליכה ברגל אך היא דורכת במקום

פוסט אורח מאת עמית אשכנזי*

בשנים האחרונות חלו מספר שינויים קטנים אך חיוביים באשר לאמצעי תחבורה חלופית בתל אביב יפו, בראשם התל אופן והכנסת כמה קילומטרים של נתיבי תחבורה ציבורית (נת"צים). אמנם רוכבי האופניים לא קיבלו עדיין מערכת שבילים מופרדת וייעודית, והתל אופן סובל מחבלי לידה אותם העירייה מנסה לטאטא מתחת לשטיח אך המיזם יצא לדרך ועל כך יש לברך. כמו כן, התחבורה הציבורית עדיין מקרטעת, אבל כאמור, נוספו למערכת עוד כמה נתיבי תחבורה ציבורית אחרי שנים של סטגנציה בקילומטרים שהוקצו לנת"צים, בעקבות לחץ עיקש של התושבים ושל סיעת עיר לכולנו. יחד עם זאת, הרכב הפרטי עדיין מלך, העירייה מקדמת פרויקטים רבים להרחבת והארכת כבישים בתוך העיר, והעירייה בונה עוד ועוד חניונים. והולכי הרגל? מה נעשה למענם? ובכן, אי אפשר לומר שהתלונות נפלו על אוזניים ערלות – בתוכנית העבודה לשנת 2012 בנושא איכות חיים עיריית תל אביב יפו הגדירה מטרה של עידוד הליכה ברגל.

תוכנית העבודה של עיריית תל אביב יפו לשנת 2012 לעידוד הליכה ברגל

במטרה נכללות שתי יוזמות סותרות לכאורה: אישור פרויקטים של מדרחוב ושיפוץ שדרות, לצד הגדלת היצע החניה לתושבים במרכז העיר.

הגדלת היצע החניה לתושבים במרכז העיר? איך זה אמור לעודד אנשים ללכת ברגל? אולי איננו מבינים נכון את המטרות של העירייה. על מנת לוודא שלא קראנו בצורה מוטעית ומוטית את המטרה הזו, קראנו לעומק את שאר המטרות. הן כולן מתוכללות תחת הכותרת "עידוד חלופות לרכב הפרטי". כלומר, העירייה מעוניינת לכאורה שאנשים ייסעו פחות ברכב הפרטי וישתמשו באמצעים אחרים. אבל אם תהיה יותר חנייה, לא יהיה יותר נוח להשתמש ברכב הפרטי? ואם יהיה יותר נוח להשתמש ברכב הפרטי, אנשים לא יילכו פחות ברגל?

חשבתי שאולי התשובה לבלבול תגיע מקריאה של תוכניות עבודה קודמות של העירייה. אולי שם יוסבר כיצד בניית חניונים תתרום לעידוד הליכה ברגל כחלק מאיזו תוכנית גאונית שאינני מודע לה. יכול להיות שאלה חניוני "חנה וסע" בקצה העיר שאמורים להתחבר לרשת התחבורה הציבורית או למערכת שבילים חדשה שתקטין כניסת מכוניות למרכז תל אביב יפו. שווה לבדוק.

חיפשתי, נברתי, ובסוף מצאתי. ברשימת היעדים של מנהל הנדסה לשנת 2010 מופיע אותו הטקסט בדיוק – "הכנת תשתית תכנונית לחניונים ציבוריים ולבדיקת אמצעים להגדלת היצע חניה לתושבים במרכז העיר". ב-2010 היעד הזה נכלל תחת מטרת על קצת יותר צנועה – הכנת תכנית אב לתחבורה שבין היתר תתן עדיפות ברורה לתחבורה ציבורית על פני רכב פרטי. וגם מדד כמותי נלווה ליעד, שלא נוכל לומר שהעירייה ממסמסת את הבטחותיה לעידוד התחבורה הציבורית. מה היה המדד הכמותי שם? אולי זמן נסיעה ממוצע בתחבורה ציבורית בעיר? אולי היקף וחיבוריות נתיבי תחבורה ציבורית בעיר? עלייה בכמות המשתמשים בתחבורה ציבורית? לא. המדד הכמותי הנלווה ליעד היה הרבה יותר פשוט: "הגדלת המיגוון והכמות של מקומות חניה במרכז העיר, בעיקר לתושבים".

זה מאוד הגיוני – בשביל מה בונים חניות במרכז העיר אם לא בשביל שתהיה עוד חנייה במרכז העיר? הגדלת מצאי החניה במרכז העיר הגיוני לכאורה כעת אף יותר מבשנת 2010 מכיוון שזה עתה אישרה הנהלת העירייה לכל תושבי העיר לחנות היכן שהם רוצים וברור שהבעיות הראשונות תהיינה במרכז העיר יעד אליו תושבים מכל האזורים מגיעים וזמן חיפוש החניה יעלה משמעותית.

מדרכה צרה במרכז תל אביב. צילום: תומר שלוש

ואם המטרה של הקמת עוד חניונים זה פשוט להגדיל את היצע החנייה במרכז העיר, מה נעשה בשביל הולכי הרגל? למה להגיד שאתם רוצים שנפסיק להשתמש ברכב פרטי אם אתם בעצם בונים לנו עוד חניות, שמטבען מעודדות את השימוש ברכב פרטי?

תשובה אחת אפשרית לשאלות הללו היא שהעירייה אולי שינתה את השפה בה היא מדברת, אבל מכאן ועד לשינוי אמיתי ומהותי בדרך בו היא מובילה את האופן בו התושבות והמבקרים נעים בתל אביב יפו המרחק הוא רב. אם העירייה הייתה רוצה, כבר הייתה מוקמת בתל אביב יפו רשת אוטובוסים מהירים שתשרת את תושבי העיר עד שתגיע רכבת קלה אם בכלל. הייתה לכך תמיכה ממשלתית, הייתה לכך תמיכה עירונית. אבל העירייה לא רצתה. אם העירייה הייתה רוצה, שבילי האופניים בתל אביב יפו היו מופרדים באמת, והיו נמנעים חיכוכים מיותרים ומסוכנים בין הולכי רגל ורוכבי אופניים. אך העירייה לא רוצה, לא באמת. אם העירייה הייתה רוצה, היא הייתה מקדמת תשתיות ותוכניות לעידוד ההליכה ברגל שבאמת יש להן סיכוי לגרום לעוד אנשים ללכת ברגל. אבל העירייה לא רוצה. העירייה רוצה דבר אחד מאוד פשוט – חניונים. וחניונים היא תקבל, אלא אם אנחנו נמשיך את המאבק ונוודא שלהולכי הרגל תינתן עדיפות אמיתית.

 * עמית אשכנזי הוא מומחה למדיניות סביבתית אורבנית ופעיל בפורום קיימות ותחבורה של עיר לכולנו

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה