התיקון העקום של מסילת ישרים

 בהוראתו של רון חולדאי, ישיבות מועצת העיר תל אביב יפו סגורות לציבור עד להודעה חדשה. אין מה לומר, זה באמת הרבה יותר נוח לעשות מה שאתה רוצה ולהשתמש בדמגוגיות זולות, כשעין הציבור רחוקה ודעתו לא נשמעת.

בישיבת מועצת העיר האחרונה שלא מן המניין שהתקיימה ב-13.8.2012 והתכנסה בעקבות בקשתם של 11 חברי מועצה, החלטתי שאם הציבור לא מוכנס פנימה, אביא את דברי הציבור כהווייתו. בהצעה לסדר שהעלתי על שיפוץ רחוב מסילת ישרים הבאתי את דבריו של דן שוחט, תושב שכונת שפירא בעיר, פעיל בוועד התושבים ורוכב אופניים.

שכונת שפירא היא אחת השכונות היפות והמורכבות בעיר. כשהתקשר אלי תושב השכונה הפעיל בוועד, ששי בן מנחם, לספר לי על הבעיות שהחלו מאז תחילת שיפוץ הרחוב הקשורות גם לשביל האופניים שנסלל, מיד אמרתי לו שאני בעד נסיעה באופניים, ובעד קידום תשתית ראויה. אבל אמרתי שאבוא לראות כי לפעמים אין כמו מראה עיניים. הביקור שערכתי במקום בליווי שפי פז ויואב בן דוד, הפעילים בוועד התושבים, הוא הוכחה לכך.

שביל האופניים במסילת ישרים, צילום: ששי בן מנחם

הרבה כוונות טובות ו-15 מיליון ₪ של כספי ציבור יושקעו בשיפוץ אחד מהרחובות המרכזיים בשכונה. אבל כוונות טובות לעיתים אינן מספיקות. אותן כוונות טובות הביאו למצב אבסורדי, בו הולכי הרגל נדחקים למדרכות צרות ובלתי אפשרויות. תושבי השכונה עמדו על כך שהכביש יהיה דו סיטרי, בין היתר על מנת שקו 17 המשרת את השכונה יוכל להמשיך ולפעול במתכונתו הסימטרית והנוחה. ואכן, כך היה. לצד זאת, היה חשוב לעירייה לסלול שביל אופניים דו כיווני. כאן מסתבר לא הייתה לתושבי השכונה מילה, ולמרות כי ניתן למקם את השביל ברחוב הר ציון הסמוך ורחב הידיים, הוחלט כי הוא ייסלל במסילת ישרים והולכי הרגל ידחקו למדרכות צרות, או לחילופין יתחילו "לזלוג" לשביל האופניים. כך מתקבל מתכון כמעט בטוח לתאונות ולאי נוחות הן של הרוכבים והן של הולכות הרגל.

דן שוחט היטיב לכתוב זאת, ואני כאמור הקראתי את דבריו בישיבת מועצת העיר:

"התבקשתי לכתוב כמה מילים על התרמית הזו, שנקראית "נתיב אופניים" ברחוב מסילת ישרים בשכונת שפירא: נתיב "אופניים" שמורכב למעשה מ-7 מקטעים נפרדים, מרביתם באורך מגוחך של 10-20 מטרים בלבד; נתיב "אופניים" שנמתח לאורך רחוב שכל אורכו 648 מטרים, ובמהלכם רוכב האופניים יצטרך לעלות ולרדת 14 פעמים מהמדרכה לנתיב, ו-14 פעמים נוספות לעלות ולרדת מהמדרכה לכביש; נתיב "אופניים" שגורם לרוכב האופניים לבלות למעלה ממחצית זמן הרכיבה על המדרכה, ולא על הנתיב; נתיב "אופניים" שלמעשה לא ישרת אף רוכב אופניים – כי אנחנו, רוכבי האופניים בשכונה, נמשיך להעדיף נסיעה חלקה ובטוחה על הכביש (שממילא אינו סואן ולא נוסעים בו במהירות שמעל 30 קמ"ש) על פני עלייה וירידה אל המדרכה תוך סכנה להתנגש בהולכי רגל ולהידרס בידי מכוניות בכל מעבר חצייה.

נתיב ה"אופניים" הזה עלה כסף רב להקמה וסלילה, נתיב ה"אופניים" הזה מוחק למעשה כמעט את כל מקומות החנייה ברחוב (בניגוד להבטחה מוקדמת לפיה יישארו כשליש מהחניות ברחוב), ונתיב ה"אופניים" הזה מעמיד בסכנה חמורה את העסקים הקטנים לאורך רחוב מסילת ישרים שאפילו לא השאירו להם מקומות לפריקת סחורות.

נתיב ה"אופניים" במסילת ישרים יצא אל הפועל לאחר תקופה ארוכה שבה פעילי שכונת שפירא מתחננים לשיפוץ ברחוב מסילת ישרים, שהוא רחוב של עסקים שכונתיים, שזכה בתוכנית-האב של השכונה לכינוי "מרכז הכפר העירוני". אלא שמעולם לא ביקשו הפעילים סלילה של נתיב אופניים דווקא ברחוב הזה, שאין בו שום סכנה לרכיבה על אופניים כבר היום. הבחירה למקם נתיב אופניים דווקא כאן הונחתה עלינו מלמעלה, בלי להתחשב כלל ברצונות ובבקשות שלנו. בכל ישיבות ה"שיתוף ציבור" נציגי השכונה חזרו ואמרו שאין לנו צורך בנתיב אופניים דווקא שם, וביקשו לקדם קודם כל נתיב אופניים אמיתי על שדרות הר-ציון.

בניגוד לנתיב על מסילת ישרים, על 648 המטרים שלו, נתיב אופניים לאורך שדרות הר-ציון יוכל להפוך לאלטרנטיבה תחבורתית של ממש – הוא יחבר אל מרכז העיר את שכונת שפירא, ו-4 שכונות נוספות (נווה-שאנן, קריית המלאכה, קריית-שלום ונווה עופר). אפילו מצפון חולון יוכלו להגיע למרכז ת"א באמצעותו.

בניגוד למסילת ישרים, שדרות הר-ציון הן עורק תנועה סואן, ושם באמת מפחיד לנסוע על אופניים מבלי נתיב נפרד. זאת ועוד – נתיב אופניים על שדרות הר-ציון יעזר לנו להפוך את הרחוב הזה לרועש ומזהם פחות, ואולי יהפוך אותו למתחם מעט יותר ידידותי לאנשים. זה יעזור להגשים את החזון של תוכנית האב לשכונת שפירא, שהציעה לאפשר שתי קומות עסקים מתחת לקומות מגורים לכל אורך שדרות הר-ציון, ובעצם לנסות ולהפוך אותו למעין "אבן גבירול של דרום העיר".

יודגש, שטרם השיפוצים במסילת ישרים יצאה העירייה לתהליך ארוך ומורכב של "שיתוף ציבור", ובאופן תקדימי אף ביצעה סקר תושבים כדי להחליט אם הרחוב יישאר דו-סטרי או יהפוך לחד-סטרי. אלא שבשום שלב במהלך ה"שיתוף ציבור", גם לא בסקר, לא נשאלנו האם בכלל יש טעם בנתיב אופניים דווקא במסילת ישרים ולא למשל בציר הראשי הקרוב אלינו ברחוב הר ציון. שיתוף ציבור ללא אפשרות אמיתית לבחירה בין חלופות גרוע כמו ואולי אף יותר מהדרך הרגילה בה נוהגים בשכונה שלנו, בהנחתות (ראו למשל את מקרה "גני שפירא" שהתקבל מעל לראשינו התושבים). אנחנו מבקשים מכם, כנציגי ציבור להגיע אלינו ולראות את הבעיות המהותיות שהשיפוץ ברחוב במתכונתו הנוכחית גורם. שכונת שפירא צריכה השקעות בתשתית ציבורית, אבל כאל שיחזקו את הרקמה האנושית שלה ולא יפגעו בה. אנו קוראים לכם להקפיא את התוכנית הנוכחית עד לבחינה מחודשת של תכנון הרחוב כך שיתאים לאלו הגרים בו."

רחוק מענייני הציבור הרשו לעצמם חלק מחברי המועצה לדבר באופן פטרוני ומקומם על תושבי השכונה, ולהעלות כל מיני תיאוריות קונספירציה באשר לאינטרסים החבויים ושאינם חבויים על ההגנה על המרחב האיכותי להולכי הרגל. זאת במקום ללכת למקום עצמו ולראות את האבסורד, לעשות חושבים ויחד עם התושבים למצוא פתרון. הצעתי לסדר להקפיא את הפרויקט עד לבחינתו מחדש ירדה מהפרק. אין ספק שנוח יותר לראש עירייה ולחברי הקואליציה שלו לא לספור את התושבות והתושבים כשישיבות מועצת העיר נערכות הרחק מעין הציבור, בקומה ה-12 של בניין העירייה.

נכון לכתיבת שורות אלו, הישיבה עדיין לא עלתה לאוויר, כשזה יקרה תוכלו לראות את הצעתי והדיון כאן.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, תחבורה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות בנושא התיקון העקום של מסילת ישרים

  1. מאת עופר בן-יקר‏:

    למה שיקשיבו לתושבי השכונה הם לא רואים אותנו ממטר כל מה שאנחנו אומרים להם תגובתם זה
    " מי שלא עושה לא טועה " כמו כן הם כבר רואים את הטעויות שלהם בחלק הראשון של המסילה ואנחנו גם מראים להם שזה גורם רק לבעיות אבל מה לעשות ישראלים כמו ישראלים בחיים לא יסכימו לקבל ביקורת וכמובן שזה לא יוצא להם מהכיס כל הכספים האלו אז למה להקשיב לנו בכלל ?

  2. מאת חגי יוסיפוב‏:

    השביל אופנים סתום לגמרי בארגזי ירקות ולכלוך ופחי זבל או שסתם מוציאים כיסאות ויושבים בנתיב! במקרה אפילו רואים את זה בתמונה.

  3. פינגבאק: הקרב על הדרך | שרון מלכי

  4. פינגבאק: שביל האופניים בשנקין כזה או כאילו? | שרון מלכי

השאר תגובה