אמנת פיקוח משותפת לפקחים ולתושבי העיר

הערב, 10.9.2012, העלתי במועצת העיר הצעה לסדר לפיה תיווצר אמנת פיקוח משותפת לפקחים ולתושבי העיר. בשל עימותים רבים בין תושבים לפקחים והתנהלות קבועה שיוצרת מתח בין תושבות ותושבי העיר לבין אנשי הפיקוח העירוני, ניסיתי להכניס קצת שפיות ולהציע אמנת פיקוח משותפת. ראש העירייה עיוות את דברי ותקף בחריפות את הצעתי שנועדה להקל לתושבות ולתושבים בפגישתם עם הפיקוח וכן לסייע לפקחים עצמם בעבודתם. להלן ההצעה:

הפיקוח העירוני מהווה את אחת מזרועות הפעולה החשובות בשמירת איכות החיים של תושבות ותושבי העיר. כתושבת אני מכירה מקרוב את ערך עבודת הפיקוח, למשל, בטיפול באזעקות עסקים שלא הפסיקו ליילל באמצע הלילה ובפינוי שבילי אופניים ומדרכות מרכבים שהחנו לא כחוק. עבודת הפיקוח חיונית ליצירת עיר שטוב לחיות בה. מה גם שעבודת הפיקוח אינה עבודה קלה: בשמש ובגשם, לעיתים הפקחים נאלצים להתעמת עם תושבים ומבקרים, וכל זאת עבור שכר נמוך.

עם זאת, לפעמים, הופך פקח עירוני לשם נרדף למי שמקשה על חיי התושבים ועשוי לפגוע בהם. חלק מהסיבות לכך נובעות מאמונות חברתיות ודימויים שהשתרשו לאורך השנים וחלק נובע מאופן עבודת הפקחים.

צילום: תומר שלוש

לאחרונה, היינו עדים לסדרה של אירועים בהם הפיקוח העירוני היה מעורב בעימותים מדאיגים עם תושבות ותושבי העיר ומבקריה. היינו עדים לרצף אירועים מטריד שיוצר רושם מסוכן כי רוח הניהול המכוונת את מערך הפיקוח נושבת לכיוון מוטעה. והפיקוח הופך לכוח שיטור בראשותו של ראש העירייה, ובמקרים מסוימים הפיקוח עובד כנגד התושבות והתושבים ולא בשבילם. המצב הזה, אפילו המראית עין של המצב הזה, פוגע במערכת הפיקוח, פוגע במעמדה של העירייה וחשוב מכל, פוגע בתושבים.

קשה לשכוח את הפקחים שלאחר פירוק האוהלים בקיץ שעבר דרשו מהמוחים להתפנות, אסרו עליהם להתאסף בקבוצות גדולות בשדרות בכיכרות ובגנים, והחרימו מהם מזרנים, שמיכות ואפילו קרטונים. בנוסף, הפקחים הפעילו על המוחים ממטרות והציבו עליהם שמירה, משל היו עבריינים מסוכנים. גם דרי הרחוב המשיכו להרגיש את נחת זרועה של הסיירת הירוקה, שקיבלה מראש העירייה הנחיות לעסוק בפעילות שיטור במקום במטרה לשמה היא קמה, שמירה על הגנים הציבוריים.

עוד ועוד קהלים מוצאים עצמם סובלים מהתנכלויות מצד הפיקוח העירוני. למשל, אמני רחוב שקיבלו הוראה להתפנות מן המרחב הציבורי, עמותה הדואגת לאימוץ בעלי חיים המועמדים להמתה שבה ונקנסה על כך שמסרה את החיות לאימוץ בסמוך לגן מאיר, ופלסטינים שביקרו בחוף הים ולא הורשו לשהות שם כשאר הרוחצים במקום, תוך שהם זוכים ליחס מזלזל, גזעני ופוגעני. וכעת מסתבר שאחרי שראש העירייה כשל במו"מ עם המצילים, קנסות הוטלו גם על רוחצים בשבת האחרונה, כשאלו העזו להיכנס לים. גם רוכבות האופניים על הכוונת. אופניים נגררות תוך פרשנות נרחבת ולא ברורה של חוק הסדר והניקיון, בעוד שלא ניתן פיתרון ממשי למחסור בחניות האופניים ברחבי העיר. וודאי חלקכם שמע בימים האחרונים את סיפורה של גברת שירז אמרטלי אשר נרדפה על ידי פקחית בשל חשד לכך שלא אספה את גללי כלביה. גם אם נניח לרגע גב' אמרטלי עברה על החוק העירוני, לטעמי סיום המקרה בעצירתה ואזיקתה הוא אינו מידתי וחורג ממהות עבודת הפיקוח העירוני.

בה בעת, המשדלים לזנות שמזהמים את הרחובות עם כרטיסים ממשיכים לפעול ללא מפריע, הקוד האתי הפמיניסטי לא נאכף וקטנועים ואופנועים חונים על המדרכות באין מפריע ומגבילים את תנועת הולכי הרגל, לצד רכבים וקטנועים של הפיקוח עצמו.

מערך הפיקוח העירוני כולל כיום קצת פחות מ-300 פקחים (מהפיקוח ומהסיירת הירוקה). אולם אם תתקבל יוזמתו של ראש העירייה להפעלת כוח שיטור עירוני, יצטרפו אליהם ככל הנראה פקחים רבים נוספים.

בשל האירועים האמורים, ובשל האופק המדאיג של הקמת כוח עירוני שעומד לפקודתו של ראש העירייה, יש לבחון מחדש את תפקיד הפיקוח העירוני. עלינו לבדוק כיצד ניתן לשנותו כך שיפעל כגורם המעצים את הקהילה בה הוא פועל, ויהפוך לפיקוח עבור התושבים ולא כנגדם. עלינו ליצור אווירה ציבורית בה התושבים יראו בפקח שותף ליצירתה של עיר בה קיים ביטוי דמוקרטי, רבגוני, יצירתי ותוסס של כלל האוכלוסייה.

האנשים שמכירים בצורה הטובה ביותר את העבודה, דרישותיה, מגבלותיה, חסרונותיה והפוטנציאל שלה להשתנות הם הפקחים עצמם. אני מציעה לפתוח במהלך של דיון מתרחב, שיתחיל עם הפקחים עצמם, שיגדירו את מודל הפיקוח המשתף של העיר, שתוצריו ידונו עם ועד העובדים והנהלת העירייה ולאחר מכן יצאו לדיאלוג שיתקיים עם כלל הציבור בסדרת המפגשים הקרובה שמתוכננת ברבעים השונים עם אגפי שפ"ע ותברואה.

לאחר קבלת הפידבקים מהמעגלים השונים תכתב אמנת פיקוח עירוני עליה יחתמו הפקחים, יו"ר ועד העובדים, ראש העירייה ונציגים מכל רובע בעיר. האמנה תגדיר את סדר העדיפויות לעבודת הפיקוח, את המחויבות לשמור על התושבים וכבודם תוך שמירה על הסדר הציבורי, ואת מנגנוני הבקרה והפיקוח על מערך הפיקוח העירוני שיתנו מענה לתושבים במידה וחשו כי זכויותיהם נפגעו.

אני מקווה שמהלך זה יביא לכך שמערך הפיקוח יעבוד יחד עם התושבים על מנת לוודא שהסדר נשמר, ועל מנת שתושבים יוכלו בין היתר: לטייל עם הכלב, לשיר ברחוב, למחות ולהציל חיות במסגרת החוק ללא הפרעה.

אני מציעה כי החלטה עקרונית באשר להצעה זו תידון במועצת העיר הערב ובמהלך הדיון יוגדרו הגורמים שיהיו אמונים על ביצוע התהליך.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא אמנת פיקוח משותפת לפקחים ולתושבי העיר

  1. פינגבאק: ביהמ"ש כופף את ידה של עיריית ת"א: נוהל לפיקוח העירוני | שרון מלכי

  2. פינגבאק: תורת הנסתר- התקציב העירוני של תל אביב יפו 2013 | שרון מלכי

השאר תגובה