חופים הם לפעמים הזדמנות לקוסמטיקת טרום בחירות

החוף הוא אחד מסמליה של תל אביב יפו. הוא מסמל פתיחות וקבלה, טבע, וחופש, עם קצב שונה מזה המתקיים מטרים ספורים ממנו. עיריית תל אביב יפו מודעת היטב לנכס שמהווה חוף הים, ומשתמשת בו למנף תיירות פנים וחוץ. לאחרונה, העירייה נכנעה ללחץ הציבורי, ואחרי מאבק שהובילה חברתי לסיעת עיר לכולנו, רחל גלעד וולנר,  בחורף הקרוב, יהיו מצילים בחוף לטובת הרוחצים בכל ימות השנה.

כמו לדברים רבים אחרים, גם לחוף העירייה מתייחסת במידה רבה כנכס כלכלי- שניתן למנפו עם דימוי זוהר. כעת, עומדת על הפרק השקעה של כ-150 מלש"ח ברצועת החוף שאמורה להביא לנו את אותה הגברת בשינוי אדרת. זוהי ללא ספק השקעה שריח הבחירות המקומיות באוקטובר 2013 נודף ממנה. אולם ריח הבחירות אינו הדבר המדאיג ביותר שהתוכנית הזו מעלה. מה שמדאיג יותר הוא עתיד החוף והים וההשקעה העצומה של כסף ציבורי בקוסמטיקה עירונית, תוך הזנחה של בעיות קיימות וכאלו שעשויות לצוץ כתוצאה מהשיפוץ.חוף הים - צ'רלס קלור

רק לפני שבועות אחדים ראינו תופעה החוזרת על עצמה מידי גשם ראשון, כאשר החוף והמים מזדהמים מהלכלוך שהצטבר במהלך הקיץ בדרכי הניקוז המובילות אל הים. אולם כאמור, זו לא הבעיה היחידה שהתוכנית הגרנדיוזית עשויה להביא עימה.

ביום שני הקרוב, 29.10.2012, תידון מועצת העיר בערר על התוכנית, שהגשתי יחד עם חברת המועצה מיטל להבי. בערר נציג בעיות ושאלות ללא מענה העולות מהתוכנית.

1. ניקוז- בתוכנית אין התייחסות לטיפול בסוגיית תשתיות הניקוז שמזרימות כיום מים לים ותורמות משמעותית לזיהומו. לא הובהר כיצד יטופל בעתיד הניקוז כדי לצמצם את זיהום המים (או שמה הוא לא יטופל). לא אותרו מקורות הזרמת זיהום לים וכן נאמר על הצינורות כי הם יאטמו. לטעמנו, יש להציג את תוכניות הניקוז לרצועת החוף הקיימות והעתידיות כחלק מהתוכנית ומההיתר.

2. סקר סביבתי להשפעה על כליאת חולות תחת הטריבונות– לא בוצע סקר שכזה ולא ניתן מענה מקצועי לשינויים האפשריים במשטר החולות לא שעשויים לפגוע באופי החוף הטבעי ורצועת המים הקרובה לחוף. יש לערוך סקר מקיף שידרש לסוגיה זו. הפגיעה בחולות חוף הרצליה כתוצאה מבניית המרינה צריכה להוות עבורנו תמרור אזהרה.

3. סקר מגוון ביולוגי– שיסקור את ההשפעות האפשרויות לאור השינויים הצפויים בחוף גם כן נחוץ ואינו מתוכנן. בנייה של טריבונות העשויה לשנות את משטר החולות ולכסות חלקים הפתוחים כיום לאוויר הפתוח עשויה להיות בעלת השפעות סביבתיות שיש לבחון אותן.

4. תוכנית העיצוב והפיתוח– לכל חוף וחוף לא הוצגה בפני הוועדה לתכנון ובניה. כאשר מתוכננים שינויים כה דרסטיים באחת מרצועות המרחב הציבורי החשובות והרגישות של העיר, יש לבחון את התוכניות הפרטניות עבור כל חוף, על מנת לוודא כי שטחי הציבור נשמרים וראויים לשימוש.

5. חניונים– שמהווים פתרונות לכאורה לצרכי המסעדות מהווים חלק מהתוכנית. כידוע, ידה של העירייה קלה בעניין בניית חניונים. אנו דורשות להתנות את תוכנית זו בשיפוץ חניון כיכר אתרים שמראהו ומצבו מהווים תעודת עניות לחברת אתרים. כמו כן, יש לבחון ולהציע פתרונות תחבורתיים אלטרנטיביים כגון שימוש בשאטלים ציבוריים להנגשת החוף העירוני של תל אביב יפו ולהביא לצמצום השימוש בחניונים בעורף החוף.

שאלות אלו ונוספות שמועלות בערר מטרידות פעמיים. ראשית, כי לא בטוח ששיפוץ החוף, חינני ככל שיהיה, הוא צו השעה הבוער ביותר, בשנה בה הנהלת העירייה מבצעת קיצוצי רוחב משמעותיים בתקציב של שירותים חיוניים. שנית, יתכן ונקבל כאן עטיפה נאה יותר של חוף הים שתשאיר בעיות מהותיות כניקוז לא פתורות ואולי אף תוסיף בעיות נוספות כבעיית החולות.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, סביבה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות בנושא חופים הם לפעמים הזדמנות לקוסמטיקת טרום בחירות

 1. מאת דניאל‏:

  כל הכתוב טוב ויפה, אך מדוע הקשירה לבחירות? ומדוע הקשירה בין העדכון החזותי לבין חניון כיכר אתרים ומערכת הניקוז שהרי אלה תשתיות נפרדות?

  שרון, אני לא מבין, לכרוך את שיפוץ הטיילת בשיפוץ החניון בכ.אתרים? תיקון בעיות הניקוז? אהיה הראשון להסכים איתך בנוגע לחומרת מצב החניון וניקוז היישר לחוף הים. דברים חמורים.

  אבל מכאן ועד לקרוא לכל המהלך המבורך של שיפוץ הטיילת "קוסמטיקת טרום בחירות"?
  אנא ממך, ומשאר חברי עיר לכולנו – שמרו על עצמכם מוסריים.
  אל תהפכו לאחרוני הפוליטיקאים הגדפניים.
  אני מכיר אותכם, מכיר בין השורות ומכיר את הדעות בין חברי עיר לכולנו.
  אם אתם בעד עדכון הטיילת (שמצבה החזותי והתפקודי רע מאוד) שבחו את ראש העיר גם אם אתם באופוזיציה, את ההצעות (הרציניות והמוצדות שלכם) תקדמו בלי לגדף ולזרוק בוץ.

  אני לפעמים מתבייש בכם.

 2. מאת שרון מלכי‏:

  דניאל, אם כל הכתוב טוב ויפה (ואם קראת את הערר במלואו), אז וודאי אתה מבין את ההסתיגויות והחששות שיש לי מהפרויקט במתכונתו הנוכחית.
  כנראה שאנו חלוקים על הקשר שבין "עדכון חזותי" של חוף הים בעלות של כ-150 מלש"ח לכלכלת בחירות. בייחוד בשנה בה מתבצעים קיצוצים כואבים במשימות עירוניות חשובות, שנראותן פחות זוהרת. שלא לדבר על מקומות מוזנחים בהרבה מהטיילת שאני חושבת שמגיע גם להם שיפוץ, למשל, אזור נווה שאנן.
  ולגבי הגידופים והבוץ, העובדה שאתה לא מסכים עם מה שכתבתי לא הופכת את הכתוב לקללות וכיו"ב.

 3. פינגבאק: תחת שמי ים התיכון- ערר על תוכנית רצועת החוף של תל אביב | שרון מלכי

 4. פינגבאק: תחילת עונת הרחצה ושעון החול של החוף בתל אביב אוזל | שרון מלכי

השאר תגובה