ביהמ"ש כופף את ידה של עיריית ת"א: נוהל לפיקוח העירוני

ספטמבר האחרון נראה רחוק מתמיד לאור טירוף המערכות שהארץ הזו שרויה בה, אך רק לפני חודשיים העלתי הצעה לסדר שקוראת לאמנת שירות לפיקוח העירוני שתכתב יחד עם הציבור.

ההצעה לסדר החלה לאחר שורה מדאיגה של אירועים בהם היה נדמה שהפיקוח העירוני הפך להיות גוף המקשה על חיי התושבים במקום להיות גורם בעל תרומה חיובית לחיי היומיום בעיר. בהצעה הצבעתי על מספר אוכלוסיות שנפגעו מעבודת הפיקוח, בין היתר היו גם דרי הרחוב ש"המשיכו להרגיש את נחת זרועה של הסיירת הירוקה, שקיבלה מראש העירייה הנחיות לעסוק בפעילות שיטור במקום במטרה לשמה היא קמה, שמירה על הגנים הציבוריים."

ההצעה לסדר הורדה על ידי ראש העירייה חולדאי וחבריו לקואליציה לאחר שחולדאי אמר שבעצם אין כלל בעיה עם הפיקוח העירוני, שהפקחים "עושים את עבודתם עפ"י הכללים וכפופים לכללי המשמעת" ולמעשה, כבר נכתב קוד אתי לעבודת הפיקוח.

האגודה לזכויות האזרח, בהובלתו של עו"ד גיל גן-מור ומספר עותרים נוספים, חשבו גם כן כי יש פגם מהותי בהתנהלות הסיירת הירוקה למול דרי הרחוב והגישו עתירה חשובה בנושא.

בשני האחרון (19.11.2012) פסקה שופטת בית המשפט המחוזי, ד"ר מיכל אגמון-גונן, כי במקרים שהציגה האגודה לזכויות האזרח, פקחי העירייה לא פעלו באופן מידתי והורתה לעירייה לגבש נהלים לשמירה על המרחב הציבורי מבלי לפגוע בזכויות חסרי הבית.

בפסיקתה, כתבה אגמון-גונן בעניין הנוהל: "כיום אין כל נוהל של עיריית תל אביב המעגן את השיקולים שעל הפקחים לשקול. אמנם בתשובה לעתירה ניתנו דוגמאות אך לאלו אין בסיס בנוהל מסודר שהפקחים יוכלו לעבוד לפיו." עוד היא הוסיפה וכתבה כי: "השיקולים שהוצגו בדיון אינם מעוגנים באופן כלשהו. בהעדר נהלים קשה לדעת איזה שיקול דעת מפעילים הפקחים בשטח. מכיוון שאין מדיניות ואין נהלים, יתכן ויש הבדל בין פקחים שונים לעניין אופן הפעלת שיקול הדעת. על כן על העירייה לעגן את הקריטריונים והנסיבות להפעלת החוקים הנוגעים לשמירה על הסדר והניקיון כלפי חסרי בית בנהלים… העיקרון שצריך לעמוד בבסיס הנוהל הוא שמירה על זכויות היסוד הבסיסיות ביותר של חסרי הבית, בהפעלת סמכויות העירייה על פי החוקים הנוגעים לשמירת הסדר והניקיון בעיר." (עמודים 39-40 בפס"ד).

כבוד השופטת אגמון-גונן אף מציינת קריטריונים עליהם להופיע בנוהל:

  1. בחינה האם מדובר בציוד נטוש או לא
  2. יש להימנע מהחרמת ציוד בסיסי לקיום (כשמיכות) ומסמכים אישיים
  3. ככל שאין הפרעה לציבור במיקום ציוד דרי הרחוב אין לקחת את רכושם
  4. בשעות בהן אין הפרעה לציבור (כלילה והבוקר המוקדם) אין לפעול כנגד דרי הרחוב

 שוב מצער לראות כי עיריית תל אביב יפו מסרבת לפעול בצורה הוגנת והגיונית ומחכה לפסיקת בית המשפט שתכופף את ידה ותחייב אותה לעשות מהלכים עירוניים נדרשים. אבל זוהי גם הזדמנות לעירייה למנף את פסיקת בית המשפט ואת הנוהל שבית המשפט הורה לה ליצור היא יכולה לעשות בשיתוף של הפקחים, דרי הרחוב ותושבים כפי שהצעתי בהצעתי בספטמבר.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת בנושא ביהמ"ש כופף את ידה של עיריית ת"א: נוהל לפיקוח העירוני

  1. פינגבאק: מבטיחה ומקיימת: סיכום חמש שנים במועצת העיר תל אביב יפו | שרון מלכי

השאר תגובה