הנחה בארנונה? חולדאי לא רוצה

בקרוב יהיה פה יותר יקר. בישיבת מועצת העיר ב-26.11.2012 חברי מועצת העיר מתבקשים לאשר העלאת ארנונה ב-2.3%. בפועל זה אומר שכולנו נשלם יותר ארנונה, בכל אזורי המגורים, בכל גדלי הדירות, ללא הבדל בשירותים העירוניים שאנו מקבלים או לא מקבלים בשכונה שלנו. סביר להניח שאנו תושבי העיר נרגיש את זה לא רק בארנונה שאנו משלמים, אלא בהתייקרות המחירים בבתי הקפה, בפאבים, במופעי בידור ותרבות ובמחירי הביגוד וההנעלה. כי גם כל בעל עסק בעיר הולך לשלם על כל מטר 2.3% יותר מבשנה החולפת, ולפחות חלק מהם יבחרו לגלגל את ההתייקרות הזו עלינו, הצרכנים.

מהי ארנונה? ארנונה היא מס שהרשות המקומית גובהמעסקים שבתחומה ומתושביה כדי לממן את פעילותה ולהוות בסיס לתקציבה.

ארנונה

התקציב העירוני של תל אביב יפו העומד על כ-4 מיליארד שקלים לשנה מגיע בעיקר מכספי הארנונה. מרבית הארנונה (למעלה מ-80%) מגיעה מבתי עסק ומיעוטה מתשלומי התושבים עבור ארנונת מגורים. תל אביב יפו משופעת בעסקים המשלמים לה סכום נאה של ארנונה, וכך מאפשרים לה להשתייך לקבוצה קטנה יחסית של רשויות מקומיות עצמאיות, שאינן תלויות במענקי האיזון התקציבי של משרד הפנים.

עליית הארנונה נקבעת לפי חישוב של משרד האוצר (שמקורו בחוק ההסדרים), בשיעור זהה בכל הארץ. השנה החליט משרד האוצר כי הארנונה תעלה ב-2.3%. גם רשויות עצמאיות כעיריית תל אביב יפו חייבות להעלות את הארנונה בשיעור זה.

עד כאן, אין לנו לכאורה מה להלין על ראש העירייה שמעלה את הארנונה. אבל לצד החובה של הרשויות המקומיות להעלות את הארנונה, חוק ההסדרים מאפשר לרשות מקומית להגיש בקשה למשרדי הפנים והאוצר אם היא מעוניינת לגבות עבור סוג נכס מסוים סכום קטן יותר מזה שהיא גובה כיום, כל עוד התעריף המבוקש נמצא בטווח שמוזכר בחוק ההסדרים.

הסכומים המינימאליים והמקסימאליים לגביית ארנונה

לכן, ההסבר שחולדאי אוהב לתת, כי העלאת הארנונה אינה בידיו, אלא נכפית עליו, נכון רק בחלקו.

עיריית תל אביב יפו היא עירייה עם תקציב מאוזן ולא גרעוני. ככזו היא יכולה לבקש ממשרדי הפנים והאוצר לאשר תעריפים נמוכים יותר עבור דיור (המהווה חלק קטן מסך הארנונה, שכאמור, מתקבלת ברובה מבתי העסק בעיר). כך למעשה, היא יכולה לבטל את העלייה המחויבת מחוק ההסדרים. אולם עיריית תל אביב יפו אינה מעוניינת להגיש בקשה כזו למשרד הפנים ולמשרד האוצר. היא מעוניינת להעלות את הארנונה לתושביה ועסקיה ומסתתרת מאחורי ההחלטה של משרד האוצר כמציאות שנכפתה עליה.

נכון לעכשיו, אם לא יהיה שינוי גדול, נשלם כל חודש יותר ארנונה, ואולי גם יותר על שירותים אחרים, שבעליהם יגלגלו את הוצאות העסק הנוספות שלהם עלינו. חולדאי יגיד לכם שלא היתה לו ברירה. אל תאמינו לו. הייתה לו ברירה, השנה,כמו בשנים שעברו. הוא בחר שלא לעמוד לצד התושבים, ולתת לנו לשלם את ההפרש.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה