ללא שיניים: שני ללא בשר במועצת תל אביב יפו

בישיבת מועצת העיר תל אביב יפו שנערכה בשני האחרון, ה-26.11.2012, העלה סגן ראש העירייה, פאר ויסנר, הצעה חשובה, אך ללא שיניים: יום שני ללא בשר בתל אביב יפו. ויסנר, ראש וועדת איכות הסביבה העירונית, ביקש בהצעתו להעביר את הנושא לדיון בוועדה שבראשה הוא עומד, כשבפועל יש לו את כל הסמכות לדון בוועדה בכל נושא סביבתי ללא אישור המועצה.

בבסיסה, שני ללא בשר היא יוזמה מקיימת וחשובה. היקפי הבשר שנאכלים כיום בעולם מייצרים כמויות אדירות של גזי החממה מתאן (CH4) ותחמוצת החנקן (N2O) שמסכנים את העולם. המחשה טובה לכך נותן טום ולטיוס שעיצב חוות חזירים תעשייתית מיניאטורית ובה מופיעים לצד החזירים כמויות האוכל שהם צורכים, העצים שנגדעים כדי לקיים את החווה וגם גשם חומצתי שהוא אחד מתוצרי הלוואי של התעשייה הזו.

טום ולטיוס, Playing Food, מתוך: www.bytomm.com

יוזמת שני ללא בשר מנסה להוריד את העלויות הבריאותיות והסביבתיות שתעשיית הבשר גורמת להן וקוראת לאוכלי הבשר להניח לו ליום אחד בשבוע. במקום להגיש הצעה הצהרתית ריקה מתוכן, ויסנר היה יכול להביא למועצת העיר הצעה אופרטיבית הכוללת פעולות ותמריצים שיש בכוונת העירייה לעשות, לאחר דיון בוועדה ובדיקה עם הגורמים הרלוונטיים בעירייה.

בכל מקרה, הקמפיין שמובילה חיימוביץ' כבר יצא לדרך, ואם עוד לא שלחתם מכתב לשטייניץ שקורא לו להתנגד להורדת המכסים על יבוא בשר (הורדת המכס תביא לעידוד צריכה של בשר ושינועו מכל קצוות תבל), או שעוד לא יצא לכם לראות מיהן המסעדות שכבר הצטרפו ליוזמה, זו הזדמנות מצוינת.

כתנועה סביבתית ומקיימת, עיר לכולנו תומכת ביוזמות מעין אלו, אבל מכיוון שלא רצינו להשתתף בקרקס הכאילו שערך ויסנר, שהביא הצעה להעביר נושא לדיון בוועדה שבראשותו, נמנענו בהצבעה. אם לויסנר היה חשוב לקדם את הנושא אופרטיבית, הוא היה יכול להעלות אותו בוועדה לאיכות הסביבה, ולהביא להחלטת מועצת העיר הצעה צמחונית עם שיניים. מי שעוקב אחר פועלה של הוועדה וודאי לא יופתע שכך התנהלו הדברים. זו אותה וועדה שבניגוד לחוק לא התכנסה במשך כמעט שנתיים, בעוד ויסנר עמד למשפט וראש העירייה מותיר את הוועדה כאבן שאין לה הופכין.

לכאורה, ההישג היחידי שהיה בישיבת מועצת העירייה בנושא הוא נוכחותה של מגישת החדשות לשעבר, מיקי חיימוביץ', המובילה את היוזמה. מדוע מדובר בהישג? מכיוון שלפי הנחייתו של ראש העירייה, רון חולדאי, ולמרות מחאת סיעות האופוזיציה, ישיבות מועצת העיר סגורות בפני הקהל מיוני 2012. הישיבה האחרונה מלמדת אותנו שככל הנראה ישנם אנשים שראש העירייה וסגניו רוצים ביקרם והם מורשים להכנס. אין לי מה להלין על חיימוביץ'. הזדמן לי להיכנס לבניין העירייה באותו הזמן עימה וניכר כי גם היא הופתעה מהאבטחה המוגזמת שמוצבת בכניסה. אני בטוחה שהיא לא הייתה מודעות לפריווילגיה המפליגה לה זכתה, להיות הקהל הראשון שנכנס לישיבת מועצת העיר מזה חודשים ארוכים. אני מקווה שבשם השוויוניות, מעתה העירייה תתיר את כניסתו של כלל הציבור או לכל הפחות את כניסתם של יוזמי היוזמות של ההצעות לסדר איתם אנו עומדים בקשר ורבים מהם נותרו בחוץ בחודשים האחרונים.

נכון לכתיבת שורות אלו, חברי הוועדה (ואני ביניהם) עוד לא קיבלו זימון לישיבה של הוועדה לאיכות סביבה בנושא. לאור גורלן של הצעות לסדר שעוברות לדיון בוועדות, שברובן המוחץ נקברות בהן ולעולם אינן חוזרות לאישור במועצת העיר, גם עתידה של הצעה זו קודר. אני מבטיחה לעדכן במידה ויהיו התפתחויות.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, סביבה, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות בנושא ללא שיניים: שני ללא בשר במועצת תל אביב יפו

  1. מאת יהונתן‏:

    ואני הייתי בטוח שכל יום הוא "יום ללא בשר" בישיבות מועצת העיר, בהתחשב בהחלטות של המליאה.

  2. מאת שרון מלכי‏:

    יהונתן, הודות לכמה כרישים, אכן מועצת העיר היא לרוב גוף צמחוני למדי, יש שיאמרו טבעוני.

  3. מאת לרמן‏:

    יהונתן – זה יותר דומה ליום ללא שיניים. במועצת העיר אפשר לאכול רק דייסה.

השאר תגובה