במקום הכי נמוך בתל אביב: שאלות לראש עיריית תל אביב יפו

ביום שני הקרוב, 18.3.2013, תתכנס מועצת עיריית תל אביב יפו לישיבה. חלפו תשעה חודשים מאז שראש העירייה החליט לסגור את ישיבות מועצת העיר לציבור. בתחילת הישיבה אשאל את ראש העירייה שתי שאילתות העוסקות בגאולת התחנה המרכזית ובכרטיסים לשידול לזנות המפוזרים על מדרכות העיר.

מקרה הפריצה והתקיפה המחריד שארע השבוע ביד אליהו העלה שוב את המצוקה, המתח והפחד הקיימים בשכונות דרום העיר. ראש העירייה מיהר לקרוא לממשלה לפעול ולאפשר למבקשי החיים מאפריקה להתפרנס באופן חוקי. צודק ראש העירייה פעמיים: אנשים עובדים הם אנשים שהסיכויים שיפשעו נמוכים יותר ונכון להיום, הבעיות הקיימות בדרום תל אביב הן בעיות שמצריכות מענה ממשלתי ולא רק מקומי. אבל (ויש כאן אבל גדול), המצב בדרום תל אביב לא נוצר מעצמו, אלא הוא תוצר של שנים של הזנחה והתייחסות לשכונות הדרום ולאנשיהם כאלו המהווים את החצר האחורית של העיר. הזנחה זו הביאה לכך שאוכלוסיות מוחלשות שונות ומגוונות מצאו את דרכן לשכונות אלו.

גאולת התחנה המרכזית

אחד מהפצעים הפתוחים והמדמים של שכונות הדרום הוא התחנה המרכזית, המהווה מפגע בריאותי, חברתי וסביבתי לתושבי שכונות נווה שאנן ושפירא. התחנה המרכזית ממשיכה לפעול לאורך כל כהונתו של חולדאי. מעט התוכניות שהיו לעירייה בגינה לא חצו את גבולות ההבטחה הריקה והפצע נותר מדמם ופתוח, ובריאותם ובטחונם של תושבות ותושבי האזור המשיכה לדעוך ולסגת.

התחנה המרכזית

אומנם התחנה המרכזית היא שטח פרטי, וככזה לעירייה אין יכולת להחליט מה יעשה בה. אך לאחרונה עלתה אפשרות לשינוי פני הדברים כשחברת התחנה המרכזית הכריזה על פשיטת רגל ומונו לה כונסי נכסים שהציעו אותה למכירה. השבוע התבשרנו שהתקבלו מספר הצעות לקנייתה. העירייה לא נמנתה על המציעים לרכישתה ובכך הפסידה הזדמנות נוספת לחולל שינוי מהותי בשכונות דרום העיר. כסף הוא כנראה לא הבעיה העיקרית, מכיוון שההצעה הריאלית הגבוהה ביותר עומדת על 120 מיליוני שקלים, 30 מיליון שקלים פחות מהתקציב המושקע כעת בשיפוץ שנחיצותו לא ברורה בחוף הים.

בישיבת המועצה הקרובה אשאל את ראש העירייה למה העירייה רק מדברת ולא עושה: ב-15 שנות כהונתך כראש עירייה, התחנה המרכזית ממשיכה להיות מפגע בריאותי, סביבתי וחברתי. בישיבת מועצה שנערכה ב-4.4.2011 העלה חבר המועצה ארנון גלעדי הצעה לסדר שכותרתה "עקירת התחנה המרכזית החדשה". אתה חמקת מהתחייבות ללוח זמנים לכינון תוכנית של צוות מקצועי לעקירת התחנה ממקומה או לשינוי מהותה והיא מעולם לא חזרה לשולחן הדיונים של המועצה. מדוע אינך מקדם כל תוכנית מקצועית לתחנה המרכזית והאם העירייה רואה לנכון לרכוש את הבעלות על התחנה כעת, שהיא עומדת למכירה?

כרטיסים לשידול לזנות

שאילתא נוספת שאפנה לראש העירייה נוגעת בטיפול בכרטיסים לשידול לזנות. תופעה פסולה שבמשך תקופה ארוכה ראש העירייה טען בתוקף כי אין לו איך לטפל בתופעה. לאחרונה העירייה משנה את התייחסותה בנושא. לפני מספר שבועות נערכה לראשונה הדרכה לפקחים עירוניים על ידי המטה למאבק בסחר בנשים ועמותת עלם על ההשלכות הרחבות של הכרטיסים לשידול לזנות והתעשייה הנצלנית העומדת מאחוריהם. השבוע התקיימה פגישה של הייעוץ המשפטי עם נציגות המטה ובה סוכם בין היתר כי יחודדו ההנחיות לפיקוח באשר לעבירה של המחלקים על חוק העזר שמירת הסדר והניקיון ומוקד 106 יקבל פניות תושבים המתלוננים על המחלקים העוברים על חוק העזר של שמירת הסדר והניקיון.

כרטיסי שידול לזנות בפתח העירייה בהפגנה מיוני 2012

בישיבת המועצה אשאל את ראש העירייה מה היקף וגובה הקנסות שהעירייה חילקה בגין העבירה הנמצאת בסמכותה מתוקף חוק העזר שמירת הסדר והניקיון: אחרי למעלה משנה בה הכרזת בכל במה אפשרית כי בעיית  פרסום שירותי זנות באמצעות פיזור כרטיסים והתרה של הפצת חוברות פרסום שירותי זנות בפיצוציות בעיר אינה בסמכותך, התבשרנו לאחרונה על שיתוף פעולה מבורך עם המטה המאבק לסחר בנשים ועמותת עלם בהדרכות לפקחים עירוניים בנושא סחר בנשים ותופעת חלוקת כרטיסי הביקור. בהודעה שפורסמה באתר העירייה סופר בין היתר כי העירייה קונסת את מחלקי הכרטיסים. משנת 2011 ועד היום, מהי כמות הקנסות שניתנו בגין העבירה על פיזור כרטיסים המשדלים לזנות ושל בעלי פיצוציות ועסקים בגין הפצת חוברות פרסום, ומהו גובה הקנסות? וכן מהם הצעדים הנוספים שהעירייה מתכוונת לעשות כדי להתמודד עם התופעה?

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, סביבה, תחבורה, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת בנושא במקום הכי נמוך בתל אביב: שאלות לראש עיריית תל אביב יפו

  1. פינגבאק: עשרים שנה וכלום לא השתנה: התחנה המרכזית "החדשה" | שרון מלכי

השאר תגובה