עושים שוק: הפיכת לוינסקי לשוק ולמדרחוב בימי שישי

לוינסקי הוא שוק התבלינים המוביל בארץ. הוא אזור פיוטי לא רק בזכות הסופר אלחנן ליב לוינסקי על שמו קרוי הרחוב, אלא בייחוד בשל הרקמה האנושית התוססת של מסחר בתבלינים, פיצוחים ובתי אוכל שמתקיימת בו. יש בו קסם שנתמך על מסורת ארוכת שנים ועירוניות שוקקת ומפעימת לב. בשני הקרוב (18.3.2013) אציע במועצת העיר להכיר באזור כמו שהוא- שוק, ולפתוח אותו כמדרחוב בימי שישי.

זיתים בלוינסקי, צילום: שוקי גלילי

 השוק נפתח כבר בשנות השלושים של המאה שעברה על ידי סוחרים יהודים מסלוניקי (יוון) שמכרו תבלינים ומאכלים שמקורם בבלקן. כעשרים שנים לאחר מכן הצטרפו אליהם סוחרים יהודים מאיראן, שהוסיפו לשוק טעמים וריחות מהמטבח הפרסי. בשנים האחרונות חלו בו תהליכי התחדשות, והוא זוכה לעדנה המחברת בין תבלינים מכל קצוות עולם, פירות יבשים, גבינות, בתי אוכל – מסורות ארוכות שנים וריחות ממקומות רחוקים לצד קולינריה מקומית עכשווית.

מרחוב לשוק

השדרה המרכזית של השוק הנה רחוב לוינסקי, אך בפועל, השוק פועל גם ברחובות הסמוכים. למרות ששוק לוינסקי מתנהג כשוק וידוע ככזה, בפועל הוא מוגדר כרחוב רגיל ואינו נמנה יחד עם שלושת השווקים העירוניים האחרים: הכרמל, התקווה והפשפשים, בחוק העזר העירוני שווקים, 2001. מצב דברים זה יוצר חיכוכים יומיומיים מיותרים בין סוחרי הרחוב- עסקים משפחתיים הנלחמים על פרנסתם לבין אנשי הפיקוח העירוני.

כדי שהשוק ימשיך להיות מוקד משיכה  עירוני ולשמור על הקסם שגדול מסך תבליניו וכדי לעבור לפסים של אכיפה ופיקוח אפקטיביים, חייבים להכיר בלוינסקי כפי שהוא- שוק, ולהכלילו בחוק העזר העירוני לשווקים.

בהצעה שאעלה במועצת העיר ביום שני הקרוב, ה-18.3.2013, אציע כי השוק יכלל במסגרת חוק העזר העירוני בגבולות הבאים: רחוב יפו מצפון, רחוב מרכולת ממערב, רחוב וולפסון מדרום ורחוב העלייה ממזרח.

גבולות שוק לוינסקי על פי ההצעה

 הצעה זו פשוטה לביצוע ואף קיבלה את תמיכתם של גורמים בעירייה העוסקים בתכנון ורישוי. לאחר תיקון חוק העזר נציגי אגף רישוי עסקים ונציגי אגף הפיקוח יסכימו עם נציגי וועד הסוחרים על קו מוסכם להוצאת סחורה, באופן שיבטיח מעבר הולכי רגל ויסומנו קווים ברורים עד אליהם יותר לסוחרים להוציא סחורה. בכך, השוק יוכל למצות את הפוטנציאל הקיים בו והחיכוכים המיותרים בין הסוחרים לפיקוח העירוני ירדו משמעותית.

מדרחוב בשישי

יום שישי הוא יום עמוס במיוחד בשוק לוינסקי – קונים ומבקרים מהעיר ומחוצה לה, גודשים את מדרכותיו. לאחרונה החלו בשוק גם סיורי קולינארים מכל הארץ והמדרכות הצרות מאלצות את הולכי הרגל לסכן את ביטחונם ולרדת אל הכביש. בשל המבקרים באזור, התנועה בימי שישי גם כן הומה ולרוב לאורך הרחוב משתרך פקק תנועה משעות הצהריים המוקדמות.

לפני כשנה וחצי התחלתי יחד עם קבוצת סוחרים מהרחוב לקדם פיילוט להפיכת השוק למדרחוב בימי שישי אל מול גורמי מקצוע שונים בעירייה ומול ראש העירייה. התגובות לרעיון הן בקרב סוחרי השוק והן בקרב גורמי המקצוע וראש העירייה היו אוהדות וסקר תנועה שנערך על ידי העירייה באפריל 2012 העלה כי מבחינה תחבורתית, הפיכת הרחוב למדרחוב בקטע בין הרצל לעליה אפשרי.

לאחר פגישה שקיימתי בנושא עם ראש העירייה, רון חולדאי, בספטמבר האחרון (2012), הוא הנחה את המנהלת לקידום עסקים לקדם את היוזמה, אך למרות התמיכה ברעיון (לרבות של גורמים מקצועיים במנהלת ובאגפים נוספים בעייריה), מאז לא חלה התקדמות בנושא.

בשני הקרוב אציע במועצת העיר לקיים דיון במנהלת לעידוד עסקים עם נציגי וועד הסוחרים של לוינסקי ועם נציגי משרד התחבורה לקידום פיילוט לוינסקי כמדרחוב בימי שישי, שיחל בראשית יוני 2013.

עדכון תוצאת ההצעה לסדר (22.3.2013): מועצת העיר החליטה פה אחד להמשיך לקדם את היוזמה. בהצעה שהעליתי הצעתי להפעיל את שוק לוינסקי כמדרחוב וכיריד בימי שישי. במסגרת זו יקבל השוק רישיון יריד בחוק עזר לרישוי עסקים וכך יוסדר אופן הוצאת הסחורה והתנהלות אזור השוק ביום זה.

 מכיוון שמדובר בנושא מורכב המצריך תיאום והתייעצות עם הסוחרים והתושבים, והסדרה תנועתית ומשפטית – הוחלט לדון בנושא בפירוט בוועדת ההנהלה בהשתתפותי, וכן לחזור ולדווח למועצת העיר על התקדמות היוזמה תוך חודשים ספורים. כעת אפעל במרץ על מנת שהדיון בוועדה יתקיים מוקדם ככל האפשר, ושהמועצה תעודכן בהקדם על ההתקדמות בפועל. 

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

12 תגובות בנושא עושים שוק: הפיכת לוינסקי לשוק ולמדרחוב בימי שישי

 1. מאת עידן דלל‏:

  מאוד נכון!

 2. מאת א.מ.‏:

  זה יכול לעבוד מצוין כל עוד נדאג שתהיה תחבורה ציבורית טובה (כרגע יש תחבורה בעיקר לכיווני צפון-דרום, חסר מזרח-מערב) וגם חניונים קרובים.

 3. מאת גל‏:

  יוזמה מבורכת.
  תחבורה ציבורית טובה תמיד תתקבל בברכה – אבל במקרה זה אינה תנאי מקדים לסגירת הרחוב למכוניות. בטח שלא ביום שישי – בוא מכונית היא הכלי תחבורה הכי פחות יעיל שאפשר לדמיין.
  יש שם מצבים מגוכחים בו כמה אנשים בודדים יושבים בתוך קופסאות מתכת, צופרים אחד לעבר השני, ופולטים פיח לעבר מאות אנשים המצטופפים על מדרכות צרות.
  הגיע הזמן לתקן את האבסורד.

 4. מאת רפאל‏:

  שרון,
  ברכות על היוזמה להכיר בשוק לוינסקי כשוק עירוני.
  בענין המדרחוב – כדאי לשקול בתשומת לב את ההשלכות שיהיו לסגירת הרחוב על נגישות למבוגרים ולבעלי מוגבלויות. זה נשמע לי רעיון לא טוב לקבל החלטות רק על בסיס עלייה בפדיון היומי של הסוחרים או על בסיס הצרכים של תיירים עירוניים או האוכלוסיה הצעירה והחדשה של האיזור.
  כדאי גם לקחת בחשבון את ההשפעות של המיתוג של לוינסקי כמדרחוב על מחירי השכירות באיזור, גם לגבי דירות וגם לגבי חנויות. בשנה-שנתיים האחרונות האיזור עובר הליכי ג'נטריפיקציה ונדמה לי שסגירת הרחוב רק תגביר את ההליכים האלה. ההפיכה של השוק לאטרקטיבי יותר ליזמים חדשים תבוא על חשבון בעלי החנויות הותיקות שלא יעמדו בעלייה בשכה"ד. אותו הדבר יקרה גם לתושבי האיזור, ששכר הדירה שלהם יעלה אם בעלי הדירות ירגישו שהשכונה הפכה למוקד תרבות. אותם הליכים בדיוק, אגב, קרו במתחם החשמל, אבל לפחות שם היתה השקעה ממשית בתשתיות ובשיפוץ השכונה.
  חבל יהיה אם דווקא הכוונה הטובה להכיר בערך התרבותי של שוק לווינסקי תוביל לחיסול של התרבות הייחודית שלו.

 5. מאת אורנה אשכנזי‏:

  נפלא!

 6. מאת שרון מלכי‏:

  רפאל, לגבי הנגישות לרחוב של קשישים או בעלי מוגבלויות, לא נראה לי שיש סיבה לדאגה, מכיוון שלפי הצעתי, ולפי בדיקת התנועה שנעשתה על בסיסה, מדובר בקטע מסוים של הרחוב, שרחובות סמוכים אחרים פתוחים לתנועה ומאפשרים להגיע ממש לפתחו של השוק.
  לגבי הג'נטרפיקציה- אלו הם תהליכים שבמידה רבה קוראים באזורים אלו כבר בימים אלו ואני מסכימה איתך שצריך להתמודד איתם ולראות כיצד משמרים את אופיים של הרחובות הללו מבלי לגרום לעזיבתם של הסוחרים והדיירים הקיימים. יוזמה זו אמורה לדעתי לתת רוח גבית לתפיסה הזהירה הזו, מכיוון שבמתכונתה המוצעת היא מציעה הנגשה של הרחוב להולכי רגל כמו שהוא, ללא מהפכות אה לה שנקין.

 7. פינגבאק: מקבץ לינקים לסופ"ש | עוד בלוג תל-אביבי

 8. מאת פסי‏:

  מתי כבר ישפצו את רחוב עלייה ואת רחוב לוינסקי יהפכו באמת למידרחוב ? ………..

  אגב, אני חושב שאת החצי השני של רחוב לוינסקי מרחוב העלייה עד תחנה מרכזית – צריך לשנות לו את השם כדי לא להיתבלל בין 2 החלקים של הרחוב .

 9. פינגבאק: דברים בעלמה » תאנים ממולאות בקינואה חריפה

 10. מאת אורבנית‏:

  ובתנאי שישמרו את אופי השוק ע"י הנחות בארנונה לסוחרים וכד'. להבדיל משוק הפשפשים שגווע בשנות ה- 90 ו- 2000, כאן יש שוק משגשג שרצוי מאוד לשמר את פעילות הייחודית. בקלות תהליכי ג'נטריפיקציה יכולים להעלים אותו, מה שבסוף יגרום גם למדרחוב עתידי לגווע.
  ראו מה קרה לשוק בצלאל. ממליצה בהקשר זה לראות את הסרט הדוקומנטרי "ברוקלין שלי".

 11. פינגבאק: מדרחוב בשוק לוינסקי | NewTLV

 12. מאת בר‏:

  מעניין ולא רחוק משם עומד נטוש מסריח ומוזנח חלקו לשימור של מתחם שוק "כיכר -העליה," מה קורה למה מחכים מתי מתחילים עם פרויקט הבניה החדשה / דיור בר השגה / ?? מקבלים תשובות מתחמקות ..אולי תקדמו ותזיזו עניינים הלו אתם שם בעיריה?!…………
  תודה.

השאר תגובה