תחילת עונת הרחצה ושעון החול של החוף בתל אביב אוזל

עונת הרחצה שנפתחה ביום חמישי שעבר הביאה עימה שבוע סוער לחוף תל אביב. בית משפט קבע כי העבודות בחופי גורדון ופרישמן יסתיימו, אך יתר העבודות המתוכננות בחוף לא ימשכו עד לעריכת שיתוף ציבור רחב ועריכת תסקיר סביבתי. בנוסף, תוגש עתירה מנהלית שבמרכזה קיום תסקיר הסביבה ושיתוף הציבור.

פסק הדין שניתן בנושא, פרי מאמצים של קבוצת תושבים מעוררת השראה, מצילים את חופי תל אביב, מעודד מאוד. הוא הוכחה לכך שפסילתם של שני עררים שהגשנו על התוכנית, לוועדה המקומית ולוועדה המחוזית, יכולה להשתנות במאבק ציבורי נחוש.

חוף הים בשיפוצים

בעוד עשרות רבות של מיליונים מושקעים ביציקות הבטון על חופי גורדון ופרישמן, החליטה העירייה שתי החלטות בעייתיות נוספות לגבי החופים שלנו בקיץ הקרוב: לגבי האזורים בהם הציבור יוכל להנות מחוף הים חינם אין כסף ולגבי שירותי ההצלה.

באוגוסט 2012 הועברה החלטה בוועדה העירונית לאיכות סביבה כי בעונת הרחצה הנוכחית (2013) פריסת הכסאות והשמשיות מטעם הזכיינים תתמקד רק בצד אחד של עמדת ההצלה, ואילו הצד השני יוקצה לשימוש הציבור חינם אין כסף. לכאורה, צעד חיוני שאמור לאזן במעט את גזל החוף מהציבור לטובת הבטון שהוזכר לעיל. אולם כעת מתברר כי החלטת הוועדה אינה מכובדת וכי בפועל הציבור יקבל שטח קטן ומצומצם של רצועת חוף.
במכתב ששלחתי ב-16.4.2013 לראש העירייה, רון חולדאי, תבעתי לשמוע מיהו הגורם שהורה על ביטול החלטת הוועדה וקראתי לו להשיב את רצועת החול ההולכת ומצטמצמת לציבור, כפי שהוחלט באוגוסט האחרון. נכון לכתיבת שורות אלו, עדיין לא קיבלתי את תשובתו של ראש העירייה בנושא. אם וכאשר אקבל תשובתו, היא תעודכן כאן.

חוף הים הוא בראש ובראשונה מקום מפלט מהעיר ומקצבה, אך מידי שנה, הים גובה קורבנות המוצאים את מותם בתביעה. בעוד העירייה מייעדת 150 מיליון שקלים לשיפוץ הטיילת, היא מתקשה למצוא את התקציב הנדרש להפעלה מלאה של 13 סוכות ההצלה. בקיץ הזה אנו נהנה משמונה סוכות הצלה בלבד וכל מי שנכנס לים במקטעים בהם אין סוכות מאוישות הינו עבריין הצפוי לקנס. ראו הוזהרתם.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

5 תגובות בנושא תחילת עונת הרחצה ושעון החול של החוף בתל אביב אוזל

 1. מאת שי קסירר‏:

  חשוב לציין בעניין מספר סוכות ההצלה – בקיץ 1997 פעלו בעיר למעלה מ-20 סוכות הצלה. בקיץ 2007 (שכתבתי אייטם על הנושא ל-Time-Out) הן הצטמצמו כבר ל-14. לפני שנתיים לערך נעשתה הירידה ל-13 (לא ברור לי באיזה חוף מדובר) והשנה ל-8.

 2. פינגבאק: תל אביב מציגה: המרחב המסחרי הציבורי | שרון מלכי

 3. מאת ליטל‏:

  הנה מה שמיטל להבי כותבת על הדגלון הכחול שקיבלה עיריית תל אביב:

  בזמן שמעניקים את הדגל הכחול לעיריית תל אביב כתעודת הצטיינות על אחזקת החופים, ראוי להציג שוב את זרימת הביוב לחוף גורדון מחודש אפריל האחרון. הגשתי ערר על תוכנית העירייה לשיפוץ הטיילת וטענתי שיש לטפל בזרימת הביוב לחוף לפני שיפוצים קוסמטיים. המציאות שוב מראה שטיפול מהותי בתשתיות קודם לקוסמטיקה. הצטרפו אליי למאבק על חוף ים בריא וטבעי – ביחד נחזיר את החוף לתושבים.

  תמכו בה ועזרו לה במאבק של כולנו! https://www.facebook.com/MeitalLehavi

 4. מאת עמית‏:

  ליטל, חבל ששוב מיטל להבי כמנהגם של אנשי מרצ במועצת העיר, לוקחת קרדיט על דברים שלא עשתה לבדה בלשון המעטה. העתירה המדוברת הוגשה על ידי חברת המועצה שרון מלכי ועל ידי מיטל להבי במשותף. בעוד שרון דאגה להזכיר מעל לכל במה אפשרית שהמאבקים בהם היא פעילה הם פרי מאמץ של פעילים ופעילות וחברי מועצה מקבוצות וסיעות שונות, במרצ מנסים להעלים כל מי שעבד ואף הוביל מהלכים עליהם הן רצות לקחת קרדיט תקשורתי. לא זאת אף זאת, הן מעזות להציג את עצמן כמקדמות אג׳נדה סביבתית וחברתית מתקדמת, בזמן שבחלק הארי של הקדנציה הנוכחית הן תמכו בחולדאי מבפנים ולקחו חלק סביל ופעיל באפשור המדיניות הקלוקלת נגדה הן יוצאות היום בשלף קצף מעל במות המועצה, הכנסת, ובעיקר כמובן בתקשורת. אז את יודעת מה? לא, לא נתמוך במיכל להבי ולא משתפך בפני הנאומים של זנדברג וחברותיה. לדבר יפה ולעשות תקשורת זה לא מספיק, וודאי כשלא יודעות שמאבקים עושות ביחד. בבחירות הקרובות אתן קולי לנשים כמו שרון מלכי שלא רק מדברות, אלא גם עושות, ובעיקר עושות ביחד עם התושבים והסוחרים והפעילים והפעילות. ולא מפחדות לחלוק בקרדיט ולא מפחדות להתנגד לחולדאי גם כשזה לא נוח פוליטית.

 5. מאת עמית‏:

  מיטל, לא מיכל, לכתוב בטלפון עושה טעויות.

השאר תגובה