תל אביב מציגה: המרחב המסחרי הציבורי

מסחור המרחב הציבורי הוא נושא שמעסיק אותי כמה וכמה שנים. את עבודת המחקר לתואר השני כתבתי על השפעת הקניון על המרחב העירוני, ועיריית תל אביב (ג'ילט) יפו הניחה לפתחי ולפתח חברי לסיעת עיר לכולנו לא מעט הזדמנויות להתנגד למסחור המרחב העירוני.

הנושא האחרון היה מסחור חוף הים והמחטף שעשתה העירייה להמשך "עסקים כרגיל" עם חוף שמלא בכסאות ושמשיות בתשלום. עסקתי גם בבית אגד ששימש במשך שנים כשלט פרסומת עם שיפוצים שלא הלכו לשום מקום, עד לסוף שנת 2012, ככל הנראה כתוצאה מהלחץ הציבורי שהפעלנו בנושא. מתקני הפרסומות המשמשים כתחנות לא נוחות להמתנה לאוטובוס הוא עוד דוגמא מטרידה בה החשיבה המסחרית קדמה לטובת הנוסעות והנוסעים. מנגד, העירייה עד לאחרונה ישבה בחיבוק ידיים, בעוד גורמים עברייניים מפזרים פרסומים המשדלים לזנות בפיצוציות ובכרטיסים המושלכים על המדרכות. כעת, בלחץ קבוצת פעילות מסורה, חלים סימנים ראשונים לשינוי התפיסה, אך עוד ארוכה הדרך לטיפול ראוי בסוגיה.

לרגל יום כדור הארץ הוציא היום (23.4.2013) מוסף המוקדש לנושאי קיימות. תוכלו למצוא שם את הטור שכתבתי על מסחור המרחב העירוני אל מול האפשרות של מרחב ציבורי פתוח ומאפשר.

מתוך מוסף הקיימות של עיתון הארץ, 23.4.2013

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, סביבה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא תל אביב מציגה: המרחב המסחרי הציבורי

 1. מאת יואב‏:

  טקסט יפה מאוד. גם מבחינתי זו הייתה אחת המסקנות של הקיץ ההוא – דרוש מרחב ציבורי אחר ומתקדם יותר. שני טקסטים בנושא:

  הראשון:

  בעידן המידע על תודעת הרשת לפרוץ אל הרחוב, ועלינו לתת את הכלים למימוש של השיח הפוליטי השיתופי, הכאוטי, השוויוני והמבעבע, החופשי, גם במציאות. זוהי משמעות מימוש הזכות לחופש ביטוי פוליטי. זוהי דיאלקטיקה מתקדמת.

  השני:

  רק ברחוב יש גישה לכל פעיל ומוחה פוטנציאליים, או אפילו צוותי צילום, לקחת חלק במחאה ולהתעדכן בה, גם אלו שהפער הדיגיטלי השאיר מאחור. רק ברחוב אדם משדר לאדם או לקבוצת אנשים, אך גם מקבל שדרים חזרה. הרחוב מאפשר שיחה. זו הסיבה שיוזמות כמו "צדק חברתי – חדר מצב", על אף שהן מהוות תקשורת אלטרנטיבית, לא יכולות להיות המרחב הזה. הן עדיין משדרות באופן חד כיווני.

 2. מאת גל‏:

  נושא מאוד חשוב.
  הייתי רוצה להוסיף רק שבאחרונה עיריית תל אביב החלה להתקין שלטי חוצות מעוגלים בשדרות וברחבי העיר. כאשר פרסומים הם חלק ממתקני תחנות אוטובוס אפשר עוד להבין שזו הדרך שהעירייה מממנת את התשתית. בזוי לדעתי – אבל הגיוני. המתקנים החדשים לא מועלים לתושבי העיר בשום דרך. הם רק מכערים את העיר ודוחפים לנו עוד ועוד פרסומים מול העיניים.
  אם הייתי רוצה לראות פרסומות הייתי רואה טלוויזיה.
  המרחב הציבורי הוא שלנו וצריך לסרב לקבל את התופעה הזו כמובנת מאליה.

השאר תגובה