כריתה בלב העיר: העירייה הורתה על כריתת חמישה עצים בנחמני 26

 עשרים ושלוש שנים שלושה עצי ושינגטוניה ושני עצי ברכיכיטון צפצפתי עמדו ברחוב נחמני 26 באין מפריע. עצי ושינגטוניה נטעו על ידי רפי אדר, כשזה פתח את מה שלימים הפך להיות מוסד קולינרי תל אביבי- מסעדת פרונטו. מחירי השכירות המאמירים גרמו לפרונטו לעבור למיקום אחר, ובשנת 2012 נפתח במקום קפה מונטנגרו מבית קפה נואר הסמוך.

העצים ברחוב נחמני בימים טובים יותר, צילום: יניב ב.י

העצים ברחוב נחמני בימים טובים יותר, צילום: יניב ב.י

 מונטנגרו רצו לקרות את החלק ממול המסעדה לתקופת החורף, אולם העירייה התנגדה בטוענה כי סגירה מעין זו תפריע להולכי הרגל. נראה כי בקפה מונטנגרו החליטו שאם מוחמד לא יתרחק מההר, ההר (כלומר, העצים) יתרחקו ממוחמד, ופנו בבקשה להעתקת חמשת העצים שממול מסעדתם.

 ההחלטה בנושא הגיעה עד לפקיד היערות הארצי, ישראל גלון, היושב במשרד החקלאות ואחראי על פקיד היערות המקומי בעירייה. ב-22.4.2012 הורה גלון על כך ששלושת הדקלים יועתקו למקום מרוחק יותר הסמוך לשפת הכביש ואילו, ובמקום שני עצי הצפצפה שיכרתו יישתלו שני עצי וושינגטוניה בגובה של שבעה מטרים לפחות.

 עד פה טוב ויפה, אבל העלילה שלנו מסתבכת ונפער בה חור שחור. באחד עשר החודשים שבין אפריל 2012 למרץ 2013 ההחלטה הזו מתהפכת באופן שעדיין לא ברור לגמרי, וב-21.3.2013 ניתן אישור לכריתת העצים בתמורה ל-15,000 שקלים שיושקעו בשתילת עצים אחרים "כפיצוי נופי" בקרבת מקום.

עצים כרותים בנחמני, צילום: ויקי כץ

עצים כרותים בנחמני, צילום: ויקי כץ

 ב-13.5.2013 נכרתו העצים והשאירו צלקות עגולות למול קפה מונטנגרו. רפי אדר ששתל אותם לפני למעלה משני עשורים תיעד את המקום זמן קצר לאחר הכריתה. גם הרשת לא נשארה אדישה ותמונות שצילמה ויקי כץ והעלתה לפייסבוק הגיעו לתפוצה רחבה.

העצים שנכרתו בנחמני 26 מספרים סיפור של מקום, של רחוב, של הוויה וצבע, ואנשים שהילכו לידם, וישבו לידם, וסעדו, ושמחו ושתקו ביחד ולבד מתחתיהם. אבל הם אינם רק מקרה פרטי ולצערי גם לא מקרה יחידי שבו אינטרסים כלכליים ואחרים גורמים לקבלת החלטות תמוהה במקרה הטוב. למשל, מקרה מצער דומה היה גם ברחוב אבן גבירול לפני מספר שנים, כשבמסגרת שיפוץ הרחוב הועלמו מהרחוב עצי סיסאם יפיפיים ונותני צל, בטוענות קלושות של אי התאמה למראה הרחוב החדש, מחלות שגילו לעצים הללו וכיו"ב.

הפגנה מחאה כנגד כריתת העצים תיערך ביום שישי הקרוב, 17.5.2013, בשעה 9:30.

אם אתם אנשי הפרטים הקטנים, אז אתם מוזמנים לצלול למכתב מפקיד היערות גלון מאפריל 2012 ולאישור הכריתה ממרץ 2013. אני מבררת כעת בעירייה האם יש מסמכים נוספים שישפכו אור על הפיכת החלטת פקיד היערות הראשי באשר לכריתת העצים ואעדכן לכשאקבל את התשובות בנושא.

åòãú ùîåøåú éòø – ãøéùåú ÷ãí ìäâùú îôú âøéòä

2-2

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, סביבה, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

5 תגובות בנושא כריתה בלב העיר: העירייה הורתה על כריתת חמישה עצים בנחמני 26

 1. מאת יניב ב.י‏:

  שרון שלום,

  ערוך יפה ותודה על מעורבותך לבירור המחדל הכואב.

  בבקר חמישי בגופי ניסיתי לעצור את הכירתה מול החטובים ובעל המסעדה, אירוע קשה שבסופו מתברר הדברים נעשו באישור של אגרונום העיר. (הטירוף שמימון הכריתה לבקשת "קפה-נאוור" בא מהקופה הציבורית) – זה פשוט מטורף!

  החלופה המוצעת גם היא לעג לרש 15,000 ש"ח מדובר בשתילה של עצי טו בשבט – ולא פיצוי אמיתי למרחב הציבורי שנפגע קשות.

  לפסים פרגמטים:

  1. דרישה לשתילה משמעותית של עצים בקוטר 10 ויותר ! (מונח משתלות מקובל, אגרונום העיר דיבר איתי על קוטר 5 שזה בדיחה) התשלום על חשבון בית הקפה.

  2. דרישה לפתיחת "הדיונים" בנושא כריתה של פקיד היערות (מנהל שפ"ע) לעוד נציגים כולל נציג הציבור.

  3. דרישה לפרסום הודעות כירתה על גבי העצים "הנידונים" ו/או בשילוט בולט ברחוב – כפי שנהוג לבצע בהודעות הוועדה לתכנון ובנייה. (פרסום באתר העירייה באגף שפ"ע, בנושא עצים, בקבצי וורד זה בגדר מס שפתיים שאיש לא יכול לעקוב אחריו).

  אילו הייתה ידיעה הציבור היה מוחה פקידות העירייה אולי הייתה מוצאת גיבוי באמירה לא! לבעל אינטרסים. ולדחות כריתה תחת התקפלות רפויה.
  כאן הגדילו לעשות ולממן את הכירתה מהקופה הציבורית כאשר הדרישה באה מעסק פרטי – זה נושא בפני עצמו הדורש בדיקה של מבקר העירייה ואחרים.

  ישר כח ותודה,

  יניב.

  טלפון: 054-4412100

 2. מאת מירי‏:

  בושה וחרפה, זה רצח, כי האדם הוא עץ השדה
  מה פתאום כורתים עצים שזה חמצן לעיר?
  עושים צל בקיץ הלוהט שלנו ובכלל יופי
  גועל נפש,בצע כסף !!!!!!!!!! טמטום !! מכעיס ומקומם מאוד

 3. פינגבאק: "אין מנוס, לצורך סגירה חורפית יש להוציא את העצים": עדכון מנחמני 26 | שרון מלכי

 4. פינגבאק: לא יורדים מהעצים: פרטים נוספים על כריתת העצים בנחמני | שרון מלכי

 5. פינגבאק: המנוס מכריתות העצים שבדרך | שרון מלכי

השאר תגובה