"אין מנוס, לצורך סגירה חורפית יש להוציא את העצים": עדכון מנחמני 26

בהפגנה שנערכה בבוקר שישי האחרון גילינו כי העירייה מיהרה לכסות את הבושה ושתלה עצי פנסיות צעירים במקום העצים המרשימים שהיו לנוף העירוני במשך שנים רבות ברחוב נחמני.

בסיפור המטריד והמכעיס הזה התגלה חור שחור שתחילתו בהוראת פקיד היערות הממשלתי על העתקת העצים במקום באפריל 2012 וסופו באישור לכריתת העצים במרץ 2013.20130517_100625

היום (19.5.2013) קיבלה ויקי כץ, המובילה את המאבק, תגובה שאינה משתמעת לשתי פנים מפנינה איטח, ראש ענף פקיד היערות הארצי במשרד החקלאות, ממנה עולה כי הפיכת ההחלטה מהעתקה לכריתת העצים היא מציאות ש"אין מנוס ממנה", וכל זאת לטובת סגירת החורף של בית הקפה המתוכנן מולו. כך כותבת איטח לכץ (ההדגשה שלי):

"לאחר סיום הליך ערר  בהתאם לבקשה של ישראל [גלון, פקיד היערות, ש.מ] ,בדקנו אפשרות השארת הוושינגטוניות, לאחר בדיקה עם אלחנן משי, מנהל אגף רישוי עסקים ואלון נוישטטל, אדריכל אגף שפ"ע, התברר שאין מנוס, לצורך סגירה חורפית יש להוציא את העצים. בהסכמה עם ישראל (פקיד היערות הממשלתי) שינינו את הסטטוס מהעתקה לכריתה ושתילת עצים עם נוף רחב שיתנו צל במדרכה."

השאלה שעולה כאן היא איזה מדיניות עירונית מתנהלת במקום בו שלושה שולחנות של בית קפה מועדפים על פני עצים שנכרתים. יצוין כי גם במקרים רבים של העתקת עצים, דינם מוות, כי הם לא עומדים בעקירתם. אולם כאמור, במקרה זה, הוחלט על ביטול ההעתקה לטובת כריתה ועל הריגתם הוודאית.

העירייה שוב התעלתה מעל עצמה ופעלה בניגוד למדיניותה המוצהרת בנושא הכריתה וההעתקה של עצים. בנחמני נכרתו העצים למרות שהם לא עמדו באף אחד משלושת הפרמטרים שהעירייה הגדירה ככאלו בהם פקיד היערות העירוני מוסמך להורות על העתקה או כריתה:

1. כאשר העץ מסוכן ולאחר שנבדקו הדרכים לתמוך אותו

2. עץ מנוון וחולה באופן שלא ניתן לשקמו

3. כאשר עצים נמצאים בתוואי עבודות פיתוח

עוד מצוין באתר העירייה כי "בכל מקרה שבו ניתן לשמור על העצים תועדף העתקתם על כריתת העצים." ברור כי במקרה זה היה ניתן לשמור על העצים והתקבלה החלטה שגויה ומקוממת לא לעשות כן, בניגוד למדיניות המוצהרת.

המילים החריפות איתן סיימה ויקי כץ את מכתבה לפנינה איטח מבטאות לדעתי היטב את מצב הדברים כעת:

"לצערי הרב מתקבל הרושם שכל המעורבים בתהליך אישור הכריתה שכחו כי הם משרתים את כלל הציבור (ולא רק את בעלי האינטרסים) ובכך מעלו בתפקידם. האקרובטיקה הבירוקרטית שנדרשה על מנת להוציא לפועל את חזונו של מר רפי בדר [מקפה נואר, ש.מ.] היא אולי משהו שניתן להתפלפל על חוקיותו בבתי משפט, אבל ההתארגנות האזרחית שקמה בעקבות המקרה הזה רואה את המהלך בחומרה רבה ותעשה כל שביכולתה על מנת לוודא שהוא לא יחזור על עצמו, ועל מנת להחזיר את החוק והסדר אל תוך שורות הפקידות המקומית והארצית בכל האמצעים העומדים לרשותה."

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, סביבה, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת בנושא "אין מנוס, לצורך סגירה חורפית יש להוציא את העצים": עדכון מנחמני 26

 1. מאת שי קסירר‏:

  חשוב לזכור סוגייה נוספת בנוגע לעצים באזור הזה של נחמני:
  ב-2009 החלה הבנייה של מלון הבוטיק מעבר לכביש (הבניין שנצבע בכחול), במסגרתו נחפרה חנייה תת קרקעית על כל שטח המגרש (תסכית של 100%). חפירה זו כללה הן עקירה של עצים בשטח המלון, והן כללה פגיעה אנושה בשורשים של שורת ברושים בני למעלה מ-70 שנה שגדלו במגרש הצמוד ממש ממול הדקלים שנכרתו. מאז ועד היום מתו כל הברושים במגרש השכן בשל החפירה.

  במילים אחרות, אישור הכריתה השערורייתי שניתן ב-2013 מתעלם מאישורי כריתה קודמים מעבר לכביש משנת 2008, ומן האבדן של הברושים.

  אפשר לראות את הברושים הפגועים בכתבת הוידאו הזו משנת 2010
  http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/127/376.html

השאר תגובה