לא יורדים מהעצים: פרטים נוספים על כריתת העצים בנחמני

הסיפור של כריתת העצים בנחמני 26 מתחיל להתבהר, אולם תמונת מציאות קבלת ההחלטות הנשקפת ממנו קודרת, וחושפת פליק פלאק לאחור שעשתה העירייה, לאחר ששורה לא קצרה של אנשי מקצוע מהעיריה התנגדו למהלך. ובסופו של דבר התקפלה העירייה למול אינטרסים פרטיים שלהם ולטובת הציבור אין כמעט דבר.

החור השחור

שני מסמכים שהתקבלו מפקיד היערות הממשלתי אותם פרסמתי בשבוע שעבר, חשפו כי ב-22.4.2012 הורה פקיד היערות הממשלתי על העתקת העצים, ואילו ב-21.3.2013 נחתם טופס הסותר קביעה זו ומורה על כריתת העצים בהתבסס על תכתובת עם פקיד היערות הממשלתי.

עצים כרותים בנחמני, צילום: ויקי כץ

עצים כרותים בנחמני, צילום: ויקי כץ

בעקבות כך, ביקשתי ממנכ"ל עיריית תל אביב יפו, מנחם לייבה, את כל המסמכים הנוגעים להליך שהתנהל בנושא. המסמכים שהגיעו לידי חושפים שתדלתנות משפטית מטעם עורך דינה של מסעדת מונטנגרו, למול תגובות חד משמעיות של גורמים בעירייה העומדים על השארותם של העצים במקומם. מכאן ברור כי לא כל החומרים בנושא הועברו אלי, הפיכת ההחלטה מהעתקה לכריתה נותרה עדיין שאלה פתוחה, עליה אני מבקשת כעת את התשובות מהעירייה.

בין פרונטו למונטנגרו

סיפור העצים בנחמני מתחיל במסעדת פרונטו, שבעליה, רפי אדר, שתל את העצים לפני למעלה מ-20 שנים. סביב 2006 הרחיבה העירייה את המדרכה בכ-120 ס"מ והעצים שהיו עד כה בשפת הכביש מוקמו קצת הרחק ממנה. ב-2010 העתיקה פרונטו את מקום מושבה ובעלי קפה נואר הסמוך פתחו את מסעדת מונטנגרו במקום.

קפה נואר הפעיל בינואר 2011 את עו"ד אילן בומבך בניסיון לשכנע את שמוליק קצל'ניק, ראש אגף שיפור פני העיר (שפ"ע) המשמש גם כפקיד היערות העירוני, לאשר את כריתת או העתקת חמשת העצים במקום. במכתבו לקצ'לניק, בומבך מתייחס לסירוב העירייה (דאז) בנושא ואומר: "במסגרת היערכותה של מרשתי להפעלת המסעדה [מונטנגרו- ש.מ], ובמיוחד בעונת החורף, ביקשה לבחון את האפשרות להציב פרגוד לסגירת חורף. לתדהמתה של מרשתי, היא גילתה כי בשל מיקומם של 5 עצים המצויים במקביל לחזית המסעדה (בין המסעדה לבין קו המדרכה) אין אפשרות לאשר לה סגירת חורף כאמור". כך בומבך הנדהם בשם מרשתו מבקש מקצ'לניק לשוב ולהידרש בשנית להחלטה בנושא.

 מסע השידולים לא הסתיים בפנייתו של בומבך. אליה הצטרפה בדצמבר 2011 בקשה מעו"ד איתן מונרוב, אחד מבעלי הבניין של נחמני 26, החוזר על טענה תמוהה שעולה גם במכתבו של בומבך על הפרעתם לכאורה של העצים לתנועת הולכי הרגל. מונרוב טוען במכתבו לקצ'לניק כי העצים הם לא פחות ממטרד: "עצי דקל אלה גורמים למטרד בכל הקשור למעבר עוברים ושבים".

ללא סיבה

בפברואר 2012 משיב קצ'לניק לעו"ד בומבך וסותר את טענתם התמוהה של בומבך ומונרוב להפרעת העצים להולכי הרגל. לדברי קצ'לניק "העצים במקום אינם מפריעים למעבר הולכי הרגל. במידה והינכם מעוניינים להציב בשטח המדרכה שולחנות וסככה, יש לבצע זאת על פי הנתונים בשטח כך שהעצים לא יפגעו". ובתגובה למכתב נוסף מבומבך, בו האחרון מודיע על כוונתו לערור על החלטת העירייה להותיר את העצים במקום לפקיד היערות הממשלתי במשרד החקלאות, אומר קצ'לניק "הריני שב ומחדד את הנאמר ע"י אגרונום האגף [שפ"ע- ש.מ], מר חיים גבריאל, כי לא נמצאה שום סיבה אגרונומית מקצועית להעתקת העצים מהמקום ומהטעם שמצב העצים תקין ושאינם מפריעים למעבר העוברים ושבים ברחוב נחמני".

חוסר הבנה של בעלי העסק

נחמני 26_המדרכה לפני כריתת העצים_2013_5

המדרכה בנחמני 26 לפני כריתת העצים, שולחנות מונטנגרו מגיעים עד לקו העצים. צילום שהתקבל מעיריית תל אביב יפו

כאמור, ב-22.4.2012 נעתר פקיד היערות הממשלתי לערר שהגישו בעלי מסעדת מונטנגרו להעתיק את שלושת עצי הוושינגטוניה לשפת המדרכה ואת שני העצים האחרים הורה לכרות ולהחליף בעצי וושינגטוניה בוגרים. אולם כדי לעשות כן, היה על מונטנגרו לשאת בעלויות שלא היה בכוונתם לשאת בהם, להעתקת עמודי חניה שניצבו בסמוך לשפת המדרכה, והם פנו לעירייה בנושא.

במאי 2012, כותב אלחנן משי, מנהל אגף רישוי עסקים בעירייה בתכתובת פנימית: "…[מדובר] בחוסר הבנה של בעלי העסק [מונטנגרו- ש.מ.] כי המדרכה נועדה לציבור" ובאותה רוח של שמירת המרחב הציבורי כותב חודש לאחר מכן אלון נוישטטל, אדריכל אגף שפ"ע: "בית העסק לא חייב סגירה לחורף, אם אין אפשרות לא מאשרים. בוודאי לא נכון להעביר העצים. פינוי העמודים [עמודי החניה- ש.מ] עלול להזמין חניה על המדרכה, כולל חניה של אורחי המסעדה".

 לאור המידע שהתקבל מהעירייה עד כה מתחדדת השאלה כיצד הגענו לכריתת העצים במאי 2013 לאחר שכל השדרה המקצועית תמכה בהשארתם במקומם, התקבל ערר אשר התיר את העתקם סנטימטרים ספורים לכיוון הכביש, אך שנה לאחר מכן הם נכרתו?

 המקרה בנחמני מדגיש את הצורך בשקיפות ומעורבות הציבור בהחלטות מעין אלו שתבוא לידי ביטוי בדיונים פתוחים לציבור בנוגע לכריתה והעתקת עצים, או לכל הפחות, להשתתפותם של נציגי ציבור בהם. זאת, לצד פרסום הודעות כריתה/העתקה בסמוך לעצים עצמם עם מתן זמן להתנגדויות (כנהוג לגבי פרויקטים לבינוי) ופרסום מקביל בפייסבוק ובטוויטר העירוניים.

עיון במסמכים שהתקבלו לבקשתי מהעירייה בנושא, אפשרי כאן.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, סביבה, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

7 תגובות בנושא לא יורדים מהעצים: פרטים נוספים על כריתת העצים בנחמני

 1. מאת עורב לבן‏:

  שוחד ?

 2. מאת ליאור‏:

  פוסטים חשובים בנושא חשוב, אנא המשיכי לעדכן ואנו נמשיך לשתף.

 3. מאת אורית‏:

  מסעדת מוטנגרו כבר נסגרה ממילא, לא? קארמה איז א ביץ'

 4. מאת רויטל‏:

  גם בלה גווארדייה כרתו ביום בהיר עץ, לא רחוק מהירידה לאיילון. למחרת הותקן במקום שלט עם הכוונות שונות.

  הייתם חושבים שיש בכך הגיון – הרי העץ עלול להפריע לשלט. אלא מה? העץ שנכרת בכלל היה מאחורי השלט ולא לפניו. היה גם אפשר לגזום ולא היה צריך להשמיד עץ יפה בשביל שלט מכוער.

  עירייה של מטומטמים.

 5. פינגבאק: מקבץ לינקים לאמצ"ש | עוד בלוג תל-אביבי

 6. מאת קצת שפיות‏:

  תרגעו. עץ זה לא בן אדם, ועצי וושינגטוניה הם לא שיא הבריאה.
  קודם כל הם מסוכנים – גם עלי הדקל הגדולים נופלים לפעמים על אנשים, וגם בסערה העץ מתכופף ומסוגל להכנס לבקר אצל השכנים בסלון. קרה לנו, מזל שלא נגרם נזק.
  חוץ מזה, בוושינגטוניה בוגרים כל מה שרואים ברחוב זה עמוד עץ, והענפים בגובה עשרה מטר. יש דברים יותר יפים.
  אז אולי הגיע הזמן, שבמקום לאסור כריתת עצים, לאפשר החלפה – כרתת אחד, תנטע אחר. ואז לתת רשימת עצים חביבים, מהירי גדילה, שלא מטנפים את המדרכה בפירות.
  למה לא ? זה לא בעל חיים. מה יקרה ?

 7. פינגבאק: המנוס מכריתות העצים שבדרך | שרון מלכי

השאר תגובה