עשרים שנה וכלום לא השתנה: התחנה המרכזית "החדשה"

בטיים אווט שיצא ביום שישי (7.6.2013) מוקדשות שתי כתבות לתחנה המרכזית החדשה, שמציינת שני עשורים לחניכתה. כבר במעמד גזירת הסרט, אי שם בשנת 1993, היו שסברו כי לא לפיל הלבן הזה פיללנו. עם השנים המקום הולך ונהיה מגנט לבעיות ומפגעים חריפים ומחריפים, כמעט מכל התחומים: סביבתיות, בריאותיות, חברתיות וכלכליות.

התחנה המרכזית היא פצע מדמם בדרום העיר. אני פועלת מזה תקופה בנוגע למחדלים הכרוכים בה והשפעתה השלילית על תושבי השכונות הסמוכות לה. בכתבתו של ארנון בן דרור על עתיד התחנה, התייחסתי לאפשרות של גאולתה על ידי העירייה, לרגל מכירתה על ידי המפרקים שמונו לה, רואי החשבון חיים קמיל ועליזה שרון.תמחת_צילום ששי בן מנחם_2011_10_16

בכתבה הדגשתי את ההזדמנות של העירייה להוביל את האזור המורכב שמהווה כיום התחנה המרכזית וסביבותיה לעבר מציאות טובה יותר: "זה עניין של מדיניות: האם העירייה רוצה להשקיע 140 מיליון שקלים בטיילת או האם היא רוצה להשקיע אותם בתחנה המרכזית. זו שאלה פוליטית. אני חושבת שהרבה יותר חשוב להשקיע את הכסף הזה בתחנה."

עוד התייחסתי להיבט התכנוני שיש לדעתי לקדם, והוא תוכנית בניין עיר (תב"ע) חדשה לאזור, אשר תאפשר להכניס באזור התחנה שימושים שאינם כלולים בו כיום שיהוו מנוף להריסתה ובניית שימושים לטובת תושבי האזור, במקביל להוצאה הדרגתית של התחבורה הציבורית למסופי משנה: "גם אם העירייה לא רוצה לקנות את זה [את מבנה התחנה] והתוכנית של היא שהשוק הפרטי יפתח את המקום, האחריות הבסיסית שלה היא להסדיר את התנאים המתאימים, קרי: להכין תב"ע שתאפשר בנייה שתהיה טובה לתושבים. תוכנית המתאר היא רק מסגרת מטא-תכנונית, אבל כדי ליצור שם שינוי אמיתי שמחובר לקרקע צריך תב"ע חדשה. נכון שהרבה מאוד תלוי בזהות של הבעלים הבא של המתחם, אבל יש פה עניין של הובלה. אם העירייה תחליט שהיא קובעת את העתיד התכנוני של המקום הזה, הבעלים החדשים יצטרכו להתיישר עם הדרישות האלה. צריך לבנות שם דיור בתמהיל מגוון: דיור ציבורי, בר השגה, דירות בכל מיני גדלים, שטחי ציבור, גם פתוחים וגם עם שימושים לציבור. אני כן חושבת שצריך לשלב שם גם מסחר. אני מאמינה גדולה מאוד בעירוב שימושים, אבל לא יכול להיות שזה [מסחר] יהיה חזות הכל, חייבים גם שימושים אחרים שיאפשרו ויטאליות במשל כל שעות היממה, ואת זה אפשר חייב בתב"ע". (לחצו על הכתבה להגדלתה)

 מחשב מסלול מחדש_בן דרור_טיים אווט_2013_6_7

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, סביבה, תחבורה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה