שביל האופניים בשנקין כזה או כאילו?

בשנים האחרונות מספר רוכבי האופניים בתל אביב עלה באופן משמעותי. העירייה עדיין לא הפנימה את הצורך ההולך וגדל בחניות אופניים, וגם בנוגע לצורך בשבילי אופניים מופרדים מהמדרכה, על המסעה (כלומר, בשטח הכביש) נדרשו לעירייה כמה שנים ותקופת ניסוי וטעייה. השנים האחרונות של הניסוי והטעייה הביאו לכך ששבילים רבים בעיתיים בלשון המעטה ולכך שברחובות רבים מידי יש חיכוך מסוכן בין הולכי רגל לרוכבי אופניים.

אך ניצנים בכיוון הנכון של שבילי האופניים החלו לצוץ בכל מיני מקומות בעיר כרחוב פנקס ולאחרונה גם בשנקין. ברחוב שנקין המשופץ נבנה שביל אופניים לרוכבים נגד כיוון הנסיעה (ממזרח למערב) מתוך חשיבה כי רוחבו הצר של הכביש המשופץ יביא למיתון תנועה ויאפשר לרוכבים עם כיוון הנסיעה (ממערב למזרח) לרכוב על המסעה.

חסימת שביל האופניים בשנקין המשופץ 2.5.2013, צילום: שבילי אופניים בכאילו

חסימת שביל האופניים בשנקין המשופץ 2.5.2013, צילום: שבילי אופניים בכאילו

קבוצת הפייסבוק שבילי אופניים בכאילו שמה לה למטרה להצביע על הכשלים של תשתית האופניים הקיימת בתל אביב יפו ועל המכשולים היומיומיים העומדים בפני משתמשיה. אין זה מפתיע כי בעמוד הועלו תמונות חוזרות ונשנות משביל האופניים בשנקין.

כרוכבת יצא לי מספר פעמים להיתקל בשנקין ברכבים שחוסמים את הנתיב ומחייבים אותך לעבור לכביש ולרכוב כנגד כיוון הנסיעה תוך סיכון עצמי לא מבוטל. העבודה החשובה של קבוצת שבילי אופניים בכאילו מצביעה על כך שמדובר בתופעה חוזרת.

במכתב שכתבתי בנושא בתחילת החודש (יוני) ליואב ירדני, מנהל מחלקת הפיקוח של עיריית תל אביב יפו, הצבעתי על הבעיה המתמשכת של חסימת הנתיב על ידי רכבים חונים, לרבות על ידי רכב שירות של חברת FSM זכיינית הפעלת שירות התל אופן. הפתרון לבעיה פשוט יחסית: הגברת פעילות הפיקוח והאכיפה של נתיב האופניים ברחוב שנקין.

רכב שירות של תל אופן חוסם את שביל האופניים בשנקין 26.5.2013, צילום: ברונק פרלמוטר

רכב שירות של תל אופן חוסם את שביל האופניים בשנקין 26.5.2013, צילום: ברונק פרלמוטר

ירדני השיב כי אגף הפיקוח עוסק באכיפה בנתיב האופניים. לדבריו, במהלך שנת 2012 ניתנו כ-312 דוחות לרכבים שחנו על השביל ומראשית 2013 נערכו כ-160 דוחות. על פניו, המספרים מרשימים, בממוצע כמעט כל יום פעילות בשנה ניתן דוח לרכב חונה. בהינתן העובדה כי שביל האופניים ברחוב שנקין לא היה פעיל בחלק משנת 2012 הממוצעים היומיים לדוחות גבוהים יותר מאחד ליום. אולם התמונות שהועלו בקבוצת שבילי אופניים בכאילו המתעדות חסימות של הנתיב מהוות עדות חיה לכך שהאכיפה שנערכה עד כה אינה מספיקה ויש צורך במבצעי אכיפה ממוקדים שיעבירו מסר חד משמעי לנהגים הסוררים כי חניה על שביל האופניים איננה סיכון כדאי.

רק אכיפה בלתי מתפשרת, רציפה ומרתיעה תאותת לאותם נהגים כי שבילי האופניים אינה אפשרות חניה, ותוכל לאפשר לנו הרוכבות והרוכבים נתיבים בטוחים בהם ניתן לרכוב מבלי לסכן את הולכי הרגל על המדרכות ואותנו בכביש.

פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, סביבה, תחבורה, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה