דרויאנוב – מסיבת גן לא לילדים בלבד

פלורנטין היא שכונה צפופה המתאפיינת במיעוט שטחים פתוחים. לאחרונה, נודע לתושבים כי השטח הציבורי האיכותי והמשמעותי ביותר בשכונה, גינת דרויאנוב, נמצא בסכנה. מסתבר שהעירייה רוצה להרוס דווקא אותה ולבנות בית ספר.

העירייה נוהגת בפלורנטין בכמעין פיצול אישיות, אם תרצו סיפור מתח גרוע של ד"ר ג'ייקל ומיסטר הייד. ד"ר ג'ייקל יודע כי השכונה סובלת ממחסור בשטחים פתוחים ולכן, הקימה העירייה הג'ייקלית בשנת 2011  קרן ובה 150 מיליון שקלים, לרכישת שטחי ציבור בפלורנטין.

גינת דרויאנוב, פלורנטין

גינת דרויאנוב, פלורנטין

בה בעת, העירייה כמיסטר הייד החליטה לבנות בית ספר על שטח הגינה. זאת למרות כי מעבר לכביש ישנו חניון אליפלט אותו מייעדת העירייה לקריית חינוך. אבל מישהו בעירייה ככל הנראה התעורר מאוחר מידי. וכך, למרות שקצב הגידול בעיר בכלל ובדרומה בפרט ידוע מזה מספר שנים, והגידול הנדרש בכיתות ברור, שינוי היעוד של השטח משימוש מסחרי לשימוש ציבורי לא קודם.

מעבר למחדל הזה, ישנו פתרון זמני שיכול לשמש עד לשינוי היעוד ובניית קריית החינוך. מדובר במבנה הנוכחי בגינה שנבנה בשנות החמישים, שימש בעבר כבית ספר בן 12 כיתות וכיום יש בו שני גני ילדים ויתר שטחו ללא שימוש. העירייה בחנה את האפשרות הזו, ואף אגף התקציבים העירוני הזמין דו"ח בנושא בחתימת המהנדס אורי מדפיס, שהתקבל לפני שנתיים (באוגוסט 2011). מדפיס קובע בדו"ח כי ניתן לבנות את מספר הכיתות הדרושות בשטח מבנה בית הספר הקיים. הוא מציג שתי חלופות: שיפוץ מקיף או הריסה ובניה מחדש. מדפיס ממליץ על ההריסה והבניה מחדש שעל פי חישוביו תעלה 19.1 מיליון שקלים, לעומת שיפוץ מקיף שעלותו עומדת על כ-22 מיליון שקלים. בכל מקרה, הן חלופת השיפוץ והן חלופת ההריסה והבניה מחדש מצביעות בברור על כך שגם בטווח הבינוני והקצר, אין צורך להרוס את הגינה הקיימת לטובת בניית בית ספר, אלא ניתן לתת מענה לצרכי החינוך של השכונה ואלו הסמוכות לה בשטח המבנה הקיים. בטווח הארוך על העירייה לנקוט בהליך שינוי יעוד מזורז ולהקים את קריית החינוך בשטח החניון הזמני.

באוקטובר 2011 דווח בדה מרקר כי למרות שהעירייה הקצתה קרן לרכישת קרקעות לשטחים ציבוריים בשכונה, היא מתקשה לאתר שטחים שכאלו בשל מחירי הקרקע הגבוהים בשכונה. במצב זה של הדברים, מתמיהה שבמקום להגן על השטחים הציבוריים הפתוחים המעטים מידי של השכונה, העירייה מחליטה להקטין אותם.

ישיבת מועצת העיר הקרובה ביום שני, ה-5.8.2013 ב-18:00 תהיה הישיבה האחרונה לקדנציה זו. כמו קודמותיה בשנה ורבע האחרונות, גם היא תהיה ישיבה הסגורה לציבור. אולם הפעם יחכו לחולדאי בכניסה לבניין תושבות ותושבים מפלורנטין, שדורשים תשובות רציניות על הגינה שלהם והחינוך שלהם. אם גם אתן/ם רוצים להצטרף, כל הפרטים באירוע שנפתח בפייסבוק.

בתחילת הישיבה אשאל את חולדאי מדוע העירייה לא עושה שימוש בשטח מבנה בית הספר הקיים ומזרזת את קידום שינוי הייעוד של קרית החינוך, ובמקום זאת, אוכלת לנו את מעט השטח הציבורי. להלן הנוסח המלא של השאילתא שנשלחה לחולדאי בנושא:

גינת דרויאנוב בפלורנטין מהווה את עיקר השטח הציבורי הפתוח בשכונה בה המחסור בשטחים אלו ניכר וידוע.  לאחרונה התבשרו תושבי השכונה כי שטח זה צפוי להילקח מהם במעין משפט שלמה בלתי אפשרי לטובת בית ספר. מיותר לומר כי תושבי השכונה תומכים בהקמת תשתית חינוכית לילדי השכונה הנוכחיים ואלו הצפויים להצטרף אלינו אולם חוששים ובצדק מהעלמות הגינה המשמעותית בשכונתם. לא רחוק מגינת דרויאנוב קיים שטח ציבורי בהיקף של 5.5 דונם המשמש כיום כמגרש חניה של אחוזות חוף בשימוש זמני.

  1. מדוע העירייה לא פעלה לשינוי הייעוד עד כה, והביאה לכך שהיא בעצמה מקריבה את השטח הפתוח העיקרי של השכונה?
  2. האם לאור התנגדות התושבים כי גינתם היחידה תילקח מהם, העירייה תשקול את בניית ביה"ס בשטח מכבי צריפין?
  3. מה בכוונתך לעשות על מנת להבטיח כי הגינה תמשיך ותתקיים?
  4. מה בכוונתך לעשות ביתרת הכסף שמצוי בקופת רמז ארלוזרוב שיועד לרכישת שטחים לטובת הציבור בפלורנטין?
פורסם בקטגוריה דברים שעשיתי בעירייה, מרחב ציבורי, סביבה, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת בנושא דרויאנוב – מסיבת גן לא לילדים בלבד

  1. פינגבאק: גינת פלורנטין בסכנה – 34 עצים בדרך לכריתה והעתקה | שרון מלכי

השאר תגובה