איך להפוך מטרות למשימות קטנות ובנות ביצוע

התסכול מעומס משימות והתחושה הקשה הנובעת מהעדר מוטיבציה הן תחושות שעולות בנו לפעמים. משימות קטנות יכולות להיות דרך מעולה גם להצליח לעשות דברים בזמן וגם בתחושה של הצלחה.

לכולנו יש מטרות מורכבות בחיים בכלל ובחיי העבודה שלנו בפרט. אלו הם הדברים שנותנים לנו משמעות והרבה פעמים מהווים את המסגרות של פרויקטים, תהליכים ותוכניות שאנחנו עושים.

אבל בפרפראזה על משפטו של החכם הסיני לאו דזה: "כל מסע ארוך מתחיל בצעד אחד קטן", אפשר לומר שכל מסע ארוך מורכב למעשה מצעדים קטנים רבים שמאפשרים לנו להגיע מנקודת ההתחלה אל המטרות שהצבנו בפנינו.

התסכול והעדר המוטיבציה מגיעים בדרך כלל מתישהו באמצע הדרך, אחרי שכבר נכנסנו לעבודה או לפרויקט, אבל הרבה לפני שהמטרה הגדולה נראת באופק. הרבה פעמים הם מלווים בתחושה של העדר משמעות וניכור ממה שאנחנו עושים.

אם אנחנו עושים דברים מטופשים או נוראים לגמרי, גם שיטת המשימות הקטנות לא תציל אותנו, אבל אם זה רק חריקות קטנות בדרך למטרה שבסך הכל אנחנו שלמים איתה, משימות קטנות יכולות להיות דרך מעולה גם להצליח לעשות דברים בזמן וגם בתחושה של הצלחה.

 איי וויווי, מוזיאון תל אביב, ינואר 2015

איי וויווי, מוזיאון תל אביב, ינואר 2015

משימות קטנות דורשות מאיתנו דברים ברי השגה, ברורים שתלויים רק בנו. וכמה שתחושת תסכול מדחיינות יכולה להיות מרה, ככה כיף להצליח ולעמוד במשימה שהקצבתם לכם- קצרה ממוקדת, שקידמה אתכם הלאה.

אז ביום כזה שלא מצליחים להתניע ולגרד את המוטיבציה מהרצפה, הנה הצעה ב-4 צעדים פשוטים איך להפוך משימות גדולות לשורה של משימות קטנות ובנות ביצוע:

  1. נתחו את הפרויקט או התהליך אותו אתם עושים לארבע רמות: תחום, פרויקט, מתלה, משימות.
  2. העריכו כמה זמן נדרש לכל משימה. חשבתם שתוכלו לסיים את המשימה תוך שעה? תנו לה לפחות שעתיים ותתמודדו עם נטייתנו להערכת חסר. פרק הזמן המינימאלי לכל משימה יהיה חצי שעה. נשאר לכם זמן? מעולה, לכו להכין כוס תה ולתפוס שיחת מסדרון.
  3. שבצו את המשימה ביום ובשעה המתאימים לביצוע ביומן לפי הלו"ז שהוגדר. אם מדובר בכמה וכמה שעות, אפשר לפזר אותן על פני כמה ימים.
  4. לא הספקתם לעשות את כל המשימות שהקצבתם להיום? העבירו את הנותרות ביומן למחר, או למועד הקרוב הרלוונטי בגבולות הלו"ז ותסגרו את היום עם תחושת ההצלחה של אלו שהספקתם להשלים.
פורסם בקטגוריה בלוג. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה