איזה טיפוס את/ה? 5 טיפוסי מנהלי זמן

לכל אחת ואחד מאיתנו יש את הדרך שלו להתמודד עם ה-24 שעות שמרכיבות את היממה. האתגר הגדול הוא איך אנחנו עושים את זה עם כמה שיותר תחושות של הצלחה ומיקוד בדברים שחשובים לנו ונוכחות ברגע. כן, זה פשוט לכתוב ולומר, וזה ממש, ממש קשה לעשות. ואם כבר מנסים לעשות, אז יש כמה וכמה דרכים.

לורן זנדר מציעה חמישה טיפוסים של מנהלי זמן, אולי תמצאו את עצמכם באחד או יותר מהם:

  1. המרטירים– אלו שמתלוננים שאף פעם אין להם זמן, אבל ממלאים את היומן שלהם עם מחויבויות לאחרים במקום להתמקד במה שחשוב להם.

והשאלה: למה לבחור דווקא במחויבויות כלפי אחרים על פני הזנחת דברים שחשובים לכם?

  1. הדחיינים הפרועים– אלו שמחכים עד לרגע האחרון-אחרון, שאוהבים לעבוד רק שהפצצה כבר מתקתקת.

והשאלה: האם שווה להסתובב עם אבן מחויבות נדחת כזו על הכתפיים שלכם ולהקשות על עצמכם להיות נוכחים ברגע?

  1. מערכי החסר– אלו שממלאים את סדר היום שלהם במיליון משימות מתוך תקווה חסרת בסיס לגבי כמות הזמן הריאלית שתקח כדי לבצע את אותם רעיונות מעולים באמת ונשארים עם תחושות התסכול איך זה לא קרה.

והשאלה: לא עדיף לנסות להבין כמה באמת הדברים אמורים לקחת, לתכנן אותם בהתאם ולהצליח?

  1. הכל מהכל– אלו שיעדיפו תמיד את הכמות על פני האיכות, בכל יום יתחילו ויסיימו רשימה בלתי נגמרת של משימות, בלי שמץ של יכולת להנות ממה ואיך שהם עושים.

    20130504_124928

    ציור קיר ברלין 2013

והשאלה: האם באמת אפשר לעשות את הכל מהכל כל הזמן? והאם לא כדאי להחליט לעשות פחות, להיות מרוצים יותר, ומטורללים ורצוצים פחות?

  1. החרדים ממחויבות– אלו שיעדיפו "לזרום", ולא לכבול את עצמם לתוכניות, להשאיר מקסימום מרחב תמרון לבניית התוכניות שלהם בספונטניות ולפי מצב הרוח. בדרך כלל הם לא יממשו את רוב התוכניות שהיו להם.

והשאלה: למה לתלות כל כך הרבה על מצב רוח ולהישאר עם תחושות לא פשוטות של תסכול על כל הדברים שאתם לא מספיקים לעשות?

 להכיר בבעיה היא לפעמים חצי הדרך אל הפתרון. להבין איך ולמה אנחנו משתמשים בזמן שיש לנו בידיים בצורה מסוימת, יכולה לעזור לנו להבין איך אפשר לעשות חלק מהדברים אחרת ולא פחות חשוב, למצוא את הדרך המתאימה ביותר עבור כל אחד מאיתנו כדי להביא את עצמנו למקום אחר, מפוקס יותר, יעיל יותר, מתוסכל פחות עם פחות רגשות אשמה.

פורסם בקטגוריה בלוג. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

השאר תגובה